Fenerbahçe Başkanı Ali Koç hakem hatalarına ilişkin basın toplantısı düzenliyor!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, son dönemde yaşanan hakem hatalarına ilişkin basın toplantısı düzenliyor. Ali Koç'un basın toplantısı, Fenerbahçe'nin son oynadığı maçlarda yaşanan hakem hatalarının bir araya getirildiği video gösterisi ile başladı.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç hakem hatalarına ilişkin basın toplantısı düzenliyor!
  • 14 Şubat 2019, Perşembe 12:52

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, son dönemdeki hakem kararlarıyla ilgili olarak Ülker Stadtumu 1907 Tribünü'nde konuşuyor.

İşte Ali Koç'un açıklamaları;

Bu konuşmayı yapıyor olmaktan dolayı üzgünüm. Biz bugün burada özellikle sezonun ilk yarısında aldığımız sonuçlara, içinde bulunduğumuz duruma kılıf arama niyetinde değiliz. Bu durumun sorumluluğunu zaten alıyoruz. Gündemi değiştirmek için de burada değiliz. Taraftarlarımız tatmin olsun, 'dostlar alışverişte görsün' mantığıyla bu açıklamaları yapmıyoruz. Burada hedefimiz, son 4 haftada yaşananlarda, resmin bütünlüğüne baktığımızda Fenerbahçe'ye karşı sistemli yaklaşımı belirtmek.

"BİZİ KAYGILANDIRIYOR"

Satır aralarını iyi okumak gerekir. Ortada bir tesadüf yok. İyi bir devre arası dönemi yakalamış bir Fenerbahçe varken, hakemlerin kasıtlı yaklaşımları olması bizi düşündürmekte ve kaygılandırmaktadır. Fenerbahçe'nin son 4 haftada yaşadıklarını hakem hataları, tesadüfi yanlışlar zinciri olarak göstermenin, hayatın olağan akışına aykırı olduğunu düşünüyorum.

Tek tek pozisyonlara bakmak yerine fotoğrafın bütününe bakınca haklı olduğumuzu herkes görebilir. Bu garip ve düşündürücü süreci özetleyelim. Ligin 2. yarısı Bursa maçıyla başladı. Son dakikalarda yediğimiz golün iptal edilmesi konusunda tüm otoriteler hemfikir. Hem faul, hem ofsayttan iptal edilmeliydi, reaksiyon vermedik. Malatyaspor maçını 3-2 kazandık. Kazanmamıza rağmen mix zone'da hakem hatalarına değindik. Göztepe maçında iyi oynadık, nispeten rahat galibiyet aldık. Bu galibiyete rağmen hakem hataları endişemizi artırdı. Ertesi gün de rahatsızlığımızı dile getirdik.

"MENSAH'IN KART GÖRMEMESİ..."

Görüntüler haklı olduğumuzu gösteriyor. Son olarak Kayserispor maçında göz göre göre çok bariz şekilde yaşananlar endişelerimizi tavan yaptırdı ve bir aksiyon almaya bizi mecbur kıldı. Mensah'ın kart bile görmemesi her şeyi anlatıyor.

Bizler her şeyin farkındayız. Fenerbahçe camiası, başkanı ve yönetim kurulu olarak rahatsız olduğumuz bazı konular var.

"TFF LOBİLERLE YÖNETİLİYOR"

TFF'nin yapılanma şekline girelim. Türk futbolu adaletten, her takıma eşit mesafede durmaktan çok uzak yönetilmektedir. Bu 3-5 günün konusu değil. Türk futbolu 90'lı yılların sonundan bugüne dek lobilerle yönetilmiştir.

Aradan geçen 20-25 yıllık sürede etkileri eskisi kadar güçlü olmasa da uzantıları çok ciddi boyutta işin içerisindedir. TFF'nin yönetim kurulu ve diğer kurullarının şu anki işleyişinde Türk futboluna katkı değer sağlayamayacağını söylemiştik. Ülke futbolunu yöneten insanların her takıma eşit yaklaşmasını çok sık dile getirdik. Bunun için TFF kurullarının kulüp kotası bazlı değil, liyakat üzerine seçilmesi gerektiğini söyledik. Bugün gelinen noktada bu sistem işlevini yitirmiştir. Bu sistem bazı komplikasyonlar, suistimaller yaratmıştır.

ALİ DÜRÜST'E GÖNDERME: TFF'DE TUTTUĞU TAKIMIN FORMASINI ÇIKARMAYAN YÖNETİCİLER...

Federasyonun yapısına bakmak lazım aslen. Mevcut federasyon yapısı bazı suistimaller yaratmaktadır. Tuttuğu takım formasını çıkaramayan bazı kişilerin hakem ve ceza sisteminde yer almaları hayırdan çok zarar getiriyor. Buna inanıyoruz. Çok yakın zamanda kendi takımlarına 1-2 maçta haksızlık yapıldığı iddiasıyla TFF'den istifa edip, sonrasında artık ne olduysa sadece 24 saat içinde geri gelip 'Camiama en iyi şekilde hizmet etmek için geri döndüm' denmesi son derece düşündürücüdür.

"MHK'Yİ KULÜPLER OLUŞTURMALI"

Bu yozlaşma emarelerinin son derece normalleşmesi üzücüdür. Kamuoyunda böyle şeyler yaşanırken, görmediğimiz neler yaşanabileceğini artık sizler düşünün.

Tamamen bağımsız olması gereken MHK'nin konumu ve işleyiş şekline gelelim. MHK'nin bizzat kulüpler tarafından oluşturulması gerektiğini düşünüyor, öneriyoruz. Tamamen bağımsız olması gereken MHK'nin baskı altında olmaması için fiziki olarak TFF tesislerinde olmaması gerektiğini düşünüyor, öneriyoruz.

Hakemlerin ödül ve ceza sistemine dikkat çekmek istiyoruz. Bu kamuoyuna fazla yansımaz ama hakemler, çok ince mesajları olan bu ceza ve ödüllerle yönlendirilmeye açıklar.

"FENERBAHÇE'YE KARŞI MEYDAN OKUMA MI?"

Barış Şimşek'in VAR koordinatörü olarak atanması... Kendisi Kayseri maçımızın VAR hakemiydi. Mehmet Ekici ve Moses'a yapılan fauller sonrasında verilmeyen kartlar, Kayserispor'un faul olan golü... Barış Şimşek bu pozisyonlarda VAR'a çağırmadı hakemi.

Bu 3 fahiş hata sonrası hemen ertesi gün terfi ettiği açıklandı. Pazartesiyi de bekleyemediler. Maç cuma günüydü, hemen cumartesi açıkladılar. Bu Fenerbahçe'ye karşı bir meydan okuma mıdır?

GALATASARAY'A 'DÜDÜK ASTIRMA' GÖNDERMESİ

Herhangi bir takımın maçını kötü yöneten hakemin sonraki hafta maç aldığı, bir başka takımın maçını kötü yöneten hakemin sonraki haftalar maç alamadığı yerde hakemlere mesaj verilmesi olarak adlandırılabilir. Bu güven müessesesini zedeleyen bir tutumdur.

Kazansak da kaybetsek de bu konuya her daim özen gösterdik. Kazanırken güzel, kaybederken çirkin yüzümüz olmadı. Her zaman tek bir yüzümüz oldu. Hiçbir zaman ayrıcalık istemeye, imtiyaz yaratmaya teşebbüs etmedik. Yaptıkları hatalardan dolayı hakemlere düdük astırma gayretimiz olmadı. Bir kez dahi TFF ve kurullarını baskı altına almaya çalışmadık. Buna olaylı Galatasaray derbisi de dahil. Bunu da bir zaaf olarak görenler var ama bu bizim tarzımız. Tüm kulüplere eşit mesafede davrandık. Büyüyeceksek, Türk futbol ailesi olarak büyüyeceğimize inandık.

"YAPISAL REFORM VE ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ..."

Türk futbolunun son 1 yıldır sürdürülemeyen finansal durumu, zayıflayan rekabet gücü, Avrupa ile aramızda açılan makas, adaletten uzak sistem gibi sorunlarla alakalı görüş belirttik. Yapısal reform ve zihniyet değişikliği gerektiğini söyledik. Bugün gelinen noktada futbol üzerinden toplumumuzda mutsuzluk ve kutuplaşma yaşanmaktadır.

"FETÖ'NÜN YAPTIĞINDAN İSTİFADE ETMEYE ÇALIŞTILAR"

Sektörde kendini kapalı kapılar ardında futbol tanrısı gibi gören, öyle zanneden belli bir zihniyetin ve yapının, geçmişten bugüne en önemli hedefi her zaman Fenerbahçe camiası olmuştur.

2006'da, 2011'de yaşadıklarımız, bize yaşatılanlar benzer zihniyetlerin ürünüydü. FETÖ'nün yaptığından bahsetmiyorum, 3 Temmuz yapıldıktan sonra bundan istifade etmeye çalışan, futbolun içindeki zihniyetten bahsediyorum. Fenerbahçe'nin tarihi mücadelelerle doludur. Eski tarihte işgal güçlerine, yeni tarihte FETÖ'ye fırsat vermeyen Fenerbahçe, her daim hakkını koruyacak kuvvet ve kudrete sahiptir.

"UCUZ OPERASYON VE HESAPLARLA..."

Burada alın teri söz konusu. Futbol böyle 3-5 kişinin eline, lobisine oyuncak gibi bırakılacak, ucuz operasyon ve hesaplarla, renklerin çıkarları gözetilerek yönetilecek bir alan değildir. MHK başkanı istifa etmiş, başkası gelmiş, bunlar önemli meseleler değildir. Adil bir düzeni hep birlikte inşa etmezsek giden MHK başkanı gibi gelen de aynı odakla yönetilecektir.

"TÜRK FUTBOLU TEPEDEN TIRNAĞA YENİDEN YAPILANDIRILMALI"

Türk futbolunun tepeden tırnağa yeniden yapılanması, kendini yeniden yaratması gerekmektedir. Biz Fenerbahçe yönetim kurulu olarak sadece sportif başarı için burada değiliz. Türk futbolu için üzerimize düşen neyse yapmaya hazırız. Bize bu sene eşsiz güç ve kudret veren, en kötü günümüzde bile bize destek veren taraftarlarımız şundan emin olsun: Fenerbahçe yönetimi sizlerle beraber, omuz omuza olduğumuz müddetçe camiamızın her türlü hakkını savunur, her türlü engeli aşarız.

"BİZİMLE DERTLERİ VAR"

Şampiyonluk potasından çok erken uzaklaşmamıza rağmen, Fenerbahçe'ye yapılan bu yaklaşımı düşündüğümüzde garip sonuçlar alıyoruz. Fenerbahçe ve yönetimini yaralamak, itibarsızlaştırmak suretiyle taraftarımızla aramızda olan bağı yıpratmanın amaçlandığını düşünüyoruz.

Fenerbahçe şu anki durumundan kafasını kaldırdığında engellenemeyen bir yükseliş maratonu başlayacak. Belki de bu yüzden bizimle dertleri var.

Verdiğim esas mesaj, Türk futbolu bu düzen içinde gitmemelidir. Böyle gittiği takdirde futbolumuza faydasından çok zararı olacaktır. İlerleyen zaman içinde bu rahatsız olduğumuz konularla alakalı daha fazla veriler vererek açıklık getirmeye devam edeceğiz. Kimin sesi çıkarsa onun dediği olsun konumunda değiliz, doğru bildiğimiz yolda devam edeceğiz. Bunun da meyve vereceğine dair zerre şüphem yoktur.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık