Sorularım var ve cevap istiyorum...

Gündem o kadar yoğun ki hangi konu hakkında yazı yazacağına insan zor karar veriyor. Benim ve benim gibi ülkesinin geleceği hakkında bir görüşü ve endişesi olanların kafasında cevap bekleyen onlarca soru var. Bu sorulara cevap bulmak istiyorum.

                70’ li yıllarda Başbuğumuz Alparslan Türkeş’ in “Sağ ile olan kavgamızı, sol ile olan kavgamız yüzünden erteledik” diye bir sözü vardır. Şimdi MHP ve Devlet Bey bugün Başkanlık konusunu açarak bu süreçte Akp ve Sayın Erdoğan’ a destek vererek 15 Temmuz ve sonrası gelen süreçte Türkiye Cumhuriyeti’ nin bekası için Akp ile olan kavgasını ertelemiş midir?

                3 Kasım 2002 den bugüne gelen 14 yıllık süreçte tek başına iktidar olan bir parti ve bir dediği iki edilmeyen bir lider olan Sayın Erdoğan. Şunu bilmelisiniz ki bugün FETÖ ülkeyi yok etmeye yönelik 15 Temmuz Darbe girişimine kalkışacak kadar güçlendi ve bu kadar cesaretlendiyse bunda en büyük pay yıllarca bilerek veya bilmeyerek, isteyerek veya istemeyerek yaptığınız ortaklığın, hatalarınızın, ihmallerinizin ve yanlışlarınızın sonucudur. Şimdi siz bugün binlerce insanı Devletin her kademesinden FETÖ’ cü diye görevden almış ve tutuklamışken bu işin siyasi tarafından tek bir kimseye dokunmadan (geçmişteki bilerek veya bilmeyerek, isteyerek veya istemeyerek yaptığınız hata, yanlış ve ihmallerin beni korkutması üzerine söylüyorum) bu süreci doğru bir şekilde yönettiğinize bizleri nasıl ikna edeceksiniz?

                   Dün FETÖ ile bilerek veya bilmeyerek, isteyerek veya istemeyerek yaptığınız hata, yanlış ve ihmalleri bugün ve yarın bir başka tarikat/cemaat vb. oluşumlarda yapmayacağınıza bizleri nasıl ikna edeceksiniz?

Daha da yazabileceğim onlarca soru var aklımda ancak şimdilik bu üç sorunun yeterli olduğuna inanıyorum.     

 

Erdoğan’ ın Atatürk takıntısı…

                10 Kasım’ da Arslan Bulut Yeniçağ gazetesinde ki köşesinde yazdı ve tesadüf eseri tam o köşe yazısını okurken Sayın Erdoğan Atatürk’ ü anma etkinliklerinde kürsüye çıktı ve daha önce de ilgimi çekmişti ve bu yazının üstüne bir kez daha özellikle dikkat ettim konuşmasına, o konuşma da Sayın Erdoğan hep “Gazi Mustafa Kemal” dedi.  Bir kez bile Atatürk adını ağzına almadı. Bu konunun bilinçli olmadığını umuyor ve bundan sonra yine dikkat edeceğimi bildiriyorum. Eğer böyle devam ederse bende Sayın Erdoğan’ a bundan sonra Sayın Recep Tayyip diyeceğim.  Benim Atamın soyadını kullanmaktan çekinen hiç kimse benden ona soyadıyla hitap etmemi beklemesin.   

 

Başkan’lığa gelince…

 

Ben Başkanlık Sistemi’ ne karşı değilim. Eğer aşağıda belirteceğim hususları taşıyan bir tasarı referandumda önüme gelirse evet diyeceğim. Çünkü Yasama, Yürütme ve Yargı’ nın Başkanlık sisteminde birbirinden bağımsız bir şekilde idare edileceğine inanıyorum. Tabii Başkanlık sistemi için hepimizin üzerinde oluşan Recep Tayyip Erdoğan izini üstümüzden atmamız gerekiyor. Eğer Başkanlık sistemini Recep Tayyip Erdoğan=Başkanlık olarak görürsek hata ederiz. Bunu bu şekilde görmememiz için Akp ve Sayın Erdoğan’ ın da bu süreçte bir gayret göstermesi gerektiğine inanıyorum.

1-      Türkiye Cumhuriyetinin mevcut Anayasasının değişmez maddelerine dokunulmayacak.                                       

 

Devletin şekli MADDE 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir. III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti MADDE 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır. IV. Değiştirilemeyecek hükümler

MADDE 4- Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

2-        Türkiye Cumhuriyeti’ nin Üniter Devlet yapısı değişmeyecek.

Başkanlık sistemiyle alakalı beklentim budur. Gerisi  benim için teferruattır. 

YORUM EKLE