Sonunda kurşunlar konuşmaya başladı

Sayın Belediye başkanı Kadir Topbaş eseriyle övünebilir. Geçen 25 Mayıs’tan beri, yani Cumhurbaşkanımızın servisçi esnafına plaka sözünü verdiğinden beri, servisçi esnafının düştüğü, hatta kasti düşürüldüğü durumu kimseye anlatamadık.

25 Mayıs 2015’te Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği sözden sonra İstanbul Belediyesi yol belgelerini durdurdu. Yol belgesi biten araba sahipleri yeni oluşacak durum için de arabalarını parklara çekmeye başladılar.20-30 bin araba parka çekildi.

Peki, bu arada ne oldu?

Araba satışları durmadı, piyasaya yeni araçlar girmeye devam etti. Sonra geçici çözümle gene adı geçici belgeler verilmeye başlandı. Bu durum problemin üstüne yeniden problemlerin gelmesine sebep verdi. Parka çekilen araçlar borçlarını ödeyememeye başladılar; bu durumda yükü daha da ağırlaştırdı. Nerdeyse iki yıla yaklaşan süredir de, hala problem çözülmedi, üstüne katlanarak 10 kat büyüdü. Yük sanki hafifmiş gibi bir de okul müdürlerinin saçma sapan uygulamaları başlayınca yapacak bir şey kalmadı.

Sonuçta namlulardan kurşunlar çıkmaya başladı. Bir yandan namludan kurşunlar çıkarken, diğer yandan da özellikle servisçi esnafına kredi veren kooperatiflerin esnafın düştüğü zor durumdan dolayı zora düştüler, kredi veremez hale geldiler. Sektördeki bitmiş, yok olmuş tefecilikte yeniden hortladı.

Tam bir yıldır servis esnafını hem sosyal meselelerinde hem de, finans ayağında temsil eden sektör temsilcileri seslerini kimseye duyuramıyor. İstanbul belediyesinin kulakları duvar olmuş duymuyor.

Esnafa kredi veren kooperatifler vasıtasıyla kredi veren Halk bankası kör olmuş, görmüyor. İstanbul’da özellikle servisçi esnafının düştüğü bu

durum istismara açık hale gelmiş, her an esnaf manipüle edilebilir, sokaklara dökülebilir halde.

Özellikle servis araçları odasının gayretleri, uğraşıları bürokratlar tarafından görülmüyor anlaşılmıyor. Bu yetmezmiş gibi en çok birlik beraberliğe muhtaç olduğumuz günlerde Cumhurbaşkanı sözünü tutmadı propagandası esnafa pompalanıyor. Sayın Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ta seyrediyor.

40 bini aşkın servis esnafı evine ekmek getiremez hale gelmiş, Sayın Belediye Başkanı anlamıyor. Bu durum ihmal değildir, dibine kadar kasıttır.2002’de bu tiyatro aynı olmuştu, servisçi esnafı gene yollara dökülmüş, akabinde başbakanlığın önünde atılan kasa ile ekonomik kriz başlamıştı. Oynanmış tiyatro yeniden sahneye konuyor.

Buradan bir kere daha Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere ve tüm ilgililere bir kere daha haykırıyoruz, bu mesele çözülemeyecek mesele değil. Yarım günde alınacak kararla bir saatte hallolacak meseledir.

Yapılacak iş çok basit. Servis Esnafının düzenlemesi Ankara’da, İzmir’de ve 50 ilde nasıl, hangi kararlarla düzeldiyse aynısı İstanbul’a uygulanacak. Yıllardır perişan edilmiş ama özellikle geçen yıl 25 Mayıstan sonra adeta yok edilmiş servisçi esnafının mali yapısın düzelmesi için ek finans takviyesi ve 1 yıl süre tanınacak, bu kadar basit.

Böylece hem İstanbul’un en büyük esnaf kesimi rahatlatılacak hem de bu esnaf kesimindeki huzursuzluğun başka kesimlere de sıçramasının önü kesilecek.

Eğer bu güne kadar yapılanlar ihmal değilse kasıttır. Bu durumda Türkiye’yi idare eden irade tarafından anlaşılmalıdır. Servisçi esnafı bu kadar zulmü, zulmün sonunda da kurşunlarla muhatap olmayı hak etmiyor.

Bu esnaflarda, en az Sayın Başkanın damadı kadar insan evladı, ana baba çocuğu.

Sağlıcakla kalın.
YORUM EKLE