Servisçi Esnafına Zulüm Devam Ediyor (2)

Yarınlarda belki de, bizzat Türkiye’nin en büyük belediyesi tarafından koca bir sektörün sayıları onbinlerle ifade edilen servisçi esnafın, bu esnaf kesimine hizmet eden yüzlerce işletmenin nasıl batırıldığı üniversitelerde tez konusu olacak.

Sayın belediye başkanı benim olurum olmadan cumhurbaşkanı nasıl söz verir kompleksinin bedelini aileleriyle beraber en az 200-300 bin kişiye ödetti.

Göz göre, göre onbinlerce esnaf ateşe atıldı.

Böyle bir şey olur mu?

25 Mayıs 2015 açıklamasından sonra yol belgesi verilmemeye başlandı.

Süresi geçen ya para çekti ya da kararın kesinleşmesi için işten ayrıldı. Bu arada binlerce araç piyasaya girerek zaten yerlerde bir olmuş, fiyatların iyice düşmesini sağladı. Süre uzadıkça esnafın borcu artmaya, borçlar ödenememeye başlandı. Araçlar bağlanmasın diye esnaflar araçlarını saklamaya başladılar. Çalışma iradesi gösterenler ya tefecilerin kucağına düştüler ya da araçları hacizlerden satıldı.

Peki, süreç sonuçlandı mı? Hayır…


İstanbul belediyesinin inadı devam ediyor. Esnaftaki perişanlıkta hızla kartopu gibi büyüyerek çığ haline geliyor. Yetkili makamlar suskun; esnafın derdini yönetim erklerine ulaştırmakla sorumlu esnaf temsilcileri çaresiz.

Süreç hala felaketler oluşturarak devam ediyor. Esnaf stresli, esnaf çaresiz. Türkiye’nin özellikle güneydoğusunda devam eden terör olayları sebebiyle de, sorunlu davranan esnaf teşkilatları, yöneticileri esnafın eylem yapmasının, sokaklara dökülmesinin önüne geçiyor, eyleme müsaade etmiyorlar, doğruda yapıyorlar.

Tüm gözler yeni kurulan hükümet ve cumhurbaşkanlığında.

Bu çözülmeyecek problem değil.

Çözün ve onbinlerce evde devam eden yangını söndürün.

YORUM EKLE