Sayın Cumhurbaşkanı esnafa ne diyecek?

 

25 Mayıs 2015’de yani, 2015 seçimleri öncesi Sayın Cumhurbaşkanı yine İstanbul’da büyük kapsamlı esnaf şurası toplamıştı. O şuranın en önemli kararı da, servis esnafının yılladır süren plaka meselesinin Sayın Cumhurbaşkanının verdiği sözle halloldu zannıydı. Ne yazık kiSayın Cumhurbaşkanının verdiği söz İstanbul belediyesi tarafından uygulanmadı. Bu verilen sözün belediye tarafından uygulanmamasının da, bedelini topyekün koca meslek grubu da herhalde cumhuriyet tarihinde görülmemiş şekliyle perişan olarak ödedi. 

Bugün 60 milyonun üzerinde servisçi esnafı yerle bir olmuş vaziyette düştükleri zindandan çıkarılmayı bekliyor. Bu sürecin sonucunda oluşmuş iflaslar, intiharlar, boşanmalarda yaşanmış olarak kalacak. 

Türkiye’nin en büyük şehrinin en kalabalık kesimi olan esnaf ve sanatkârlar 19 Mart 2017’de yeniden toplanıyor. Türkiye’nin son 4-5 yıldır macerası ve yaşadıklarının bugünkü tabloyu esnaf adına nasıl resmediliyor diye bakıldığında tablo aynen aşağıda izah ettiğimiz gibi. 

Merter, Zeytinburnu, Beyazıt, Laleli, Kapalı çarşı esnafı topyekün neredeyse yok olmayla karşı karşıya. Sanayi siteleri çökmüş vaziyette.  

Turizme dayalı işletmeler iflasın eşiğinde, tüm İstanbul’da hizmet sektörü can çekiyor, tüm bunlar olurken de Sayın Cumhurbaşkanı İstanbul’da esnaf sanatkârı topluyor. 

Tüm esnaf sanatkârlar da, merakla Sayın Cumhurbaşkanının ne söyleyeceğini merakla bekliyor.  

Bizzat kendi verdiği sözün İstanbul belediyesi tarafından ayaklar altına alınmasına muhtemelen diyeceği sözü, alacağı tavrı vardır. Yine bir türlü uygulanamayan sicil affı ile ilgili muhakkak yeni bir şeyler diyecektik. Benim asıl beklediğimin hükümetin bizzat Başbakanın defalarca söylediği esnaf ve sanatkârların kredi yapılandırmasıyla ilgili diyecekleri. Ziraat bankası köylünün ödeyemediği kredileri yapılandırdı. Ne yazık ki, Halk bankası esnaf ve sanatkârlar için aynı uygulamayı Sayın CumhurbaşkanıSayın Başbakan ve hükümete rağmen uygulamaya sokmadı. Sayın Cumhurbaşkanının bu konudaki rahatsızlığı da, kamuoyunca biliniyor. Defalarca faiz indirimi ile ilgili çağrıları en başta devlet bankaları tarafından ciddiye alınmadı, tabii ki, Ziraat bankasını ayrı tutmak lazım.  

Aslında esas merak ettiğim buraya gelecek bürokratların Sayın Cumhurbaşkanına diyecekleri. Mesela Cumhurbaşkanlığından belediye idare edilmez diyen belediye bürokratları plaka rezaletine ne diyecek. Esnafa tefeci gibi davranan Halk bankasının yetkilileri acaba salonda olacak mı? 

Türkiye böylesine debdebeli günlerden geçerken milletin üreten alın terleriyle ekmek teknelerini yürütmeye çalışan ezgin, bitmiş kesimin son umudu olsun bu toplantı. Umutları yeşertmezse esnaf içinde, ülke içinde yıkım olur.  

Esnafla oynanamamalı, esnafın huzuru bozulmamalı. Bir ülkenin üreten kesimi çökerse, ülke çöker. İnşallah bu sefer her şeyi çok bilen bürokratlar, bu gerçeği görür ve buna göre davranırlar.  

Allah (c.c.) her şeyin en iyisine layık milletimizi de, devletimize de hayırlar getirsin temennisiyle, esnafımızın bu toplantıyı takip etmesini tavsiye ediyorum.  

Allah ( c.c.) yar ve yardımcımız olsun. 

YORUM EKLE