'Şanlı Azerbaycan' Bağımsızlık Günün Kutlu Olsun.

Bugün 28 Mayıs kutlu gün.

28 Mayıs 1918 bağımsız Azerbaycan’ın kutlu doğum günü.

28 Mayıs 1918, Türk-İslam dünyasının ilk cumhuriyeti Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti devletinin kurulduğu kutlu gün.

28 Mayıs 1918, gök mavisi rengiyle Türklüğü, yeşil rengiyle İslam’ı, kırmızı rengiyle Uygarlığı, sekiz köşeli yıldızında; Türkçülük, İslamcılık, Çağdaşlık, Devletçilik, Demokratiklik, Birlik, Azerbaycan’cılık ve Medeniyetçiliktir prensiplerini teşkil eden, şanlı Azerbaycan bayrağının bir daha inmemek üzere yükseltildiği kutlu gün. (Türk-İslam dünyasında sekiz köşeli yıldız sekiz cenneti temsil eder)

M. E. Resulzade, daha okul sıralarında ülkesinin dertlerini dert edinmiştir. Yurdunun esir olması, yurdunda esir olmak onu kahreder. 1902 de 18 yaşında Müslüman Gençlik teşkilatını kurarak hürriyet mücadelesine başlar. İlk makalesini 1903 te yayınlar, muhtelif gazete ve dergilerde yazılar yazar. Çarlık idaresinin cezaevleri artık onun uğrak yerleri, sürgünler kaderidir. Avrupa’ya, İstanbul’a Tebriz’e gider, ama Bakü esirken, Hazar esirken onun için hürriyetin anlamı yoktur. Onun için hürriyet, top yekûn milletinin hürriyetidir.

Bakü’ye döner, çevresinde topladığı aydınlarla yokluklar içinde ülkesinin Rus kışkırtmasıyla katliama doymayan, Ermeni soykırımlarından ve esir ettiği toplulukları birbirine kırdıran, yayılmacı, sinsi Rus emperyalizminden kurtarmanın yolunu arar. Bağımsızlık fikrini yaymak için 1917 de Müsavat Partisini kurar. Gençliğinden beri kafasında oluşturduğu Çok Partili Demokratik Cumhuriyet fikrini 28 Mayıs 1918 de hayata geçirerek çok partili, ilk demokratik Türk Cumhuriyetini kurar.

Ancak Fuzulinin dediği gibi;

“Dost bivefa, felek birahm, devran bisukün
Dert çok, hemdert yok, düşman kavi, tali’ zebun.” Dur.

1917 de Bolşevik ihtilaliyle iktidara gelen, hürriyet fikrinin yayılmasından korkar Komünistlerin Kızıl Ordusu olanca hışımlarıyla Azerbaycan çullanıp Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetini 27 Nisan 1920 de yıkar ve kızıl zulüm 1991 yılına kadar devam eder.

Mehmet Emin Resulzadenin Şanlı Azerbaycan’ının yiğit evlatları Büyük dava adamı; Ebulfez Elçibey’in liderliğinde kızıl Rus emperyalizminin demir perdesini yıkıp, 1991de yeniden hürriyetini ilan ederek, Türkün esir yaşayamayacağını atalarının yolunda dünyaya bir daha gösterdi.

Bugün Dünyada onurlu yerini koruyan Azerbaycan, medeniyet yolunda ilimde, fende, hızla ilerliyor. Bu yolda daha çok mesafe almak için Azerbaycan gençliği ve Türk dünyası gençliğinin önünde daha uzun yol var. İsmail Gaspralı Beyin “Fikirde, dilde, işte birlik” düşüncesini şiar edinerek, daha çok gayret etmek, daha çok çalışmak zorundayız. Dünü unutmadan, milli kimliğimizden kopmadan, taklitçiliği terk ederek, politize olmadan, yılgınlığa düşmeden çalışmak, çalışmak, çalışmak zorundayız.

Atalarımızın yolumuzu aydınlatan “birlik” fikriyle çalışmak, Türk dünyasının ve insanlığın hürriyet içinde, maddi ve manevi kalkınmasını sağlamak; İslam dünyasına, insanlığa ve Milletimize ve atalarımıza olan borcumuzdur.
Türk dünyasında milli Devlet ve Cumhuriyet fikrinin Mehmet Emin Resulzade önderliğinde, kuvveden fiile geçiren, başta milli şehit Ahmed Cevad olmak üzere destek ve fedakârlıklarda bulunan emeği geçen bütün aydınlara, şehitlere Allah’tan rahmet diliyoruz.

“Şanlı Azerbaycan” Bağımsızlık Günün Kutlu Olsun.

YORUM EKLE