Samsung Klima Alırsanız Başınıza Gelebilecekler

Yılın büyük bir bölümünü geçirdiğim İstanbul’da, eli yüzü düzgün bir sitede, söylemesi ayıp, ufak ama şekilli bir daire kiraladım.

Yeni bina, dairede ilk oturan benim, site güzel, bina güzel, manzara güzel, daha ne istersin?

Anahtar tesliminde site görevlisi, güney cephe olduğu ve cam yüzeyler fazla olduğu için, dairelerin normalden daha sıcak olacağını, kışın ısıtmayı bile açmaya ihtiyaç duymayacağımı söyledi.

“Olm, yazın ne yapacağız la?” diye sordum, 35 katlı binada tüm dairelerde son sistem klima olduğunu, endişe etmememi söyledi.

***

Haziran gelip sıcaklar bastırdığında “rezidansta oturan masum köylü” havalarında klimanın düğmesine bastım, tık yok…

Söylemesi ayıp sitenin kadrolu teknisyenleri ve teknik müdürü varmış, arayıp durumu anlattım, genel bir arıza olduğunu en kısa sürede çözüleceğini söylediler…

15 gün süren günlük aramaların ardından, teknik müdür, -özetle- servise her gün arızayı bildirdiklerini, en kibar tabiriyle kimsenin kendilerini sallamadığını söyledi.

Ramazan’ın 15’i olmuştu… Ramazan’ın geri kalan kısmını saunada geçirecek gücü kendimde bulamadığımdan teknik müdüre, 15 günlüğüne şehir dışına gittiğimi, bu sürede arızanın giderilip giderilemeyeceğini sordum. Elinden geleni yapacağını söyledi.

***

Bayramın 3. günü eve geldim, klimanın düğmesine bastım, tık yok…

İki üniversite bitirmiş, yüksek bilgi ve karizmaya sahip bir mühendis olarak telefonu çevirip Samsung müşteri hizmetlerini aradım.

Görevli, arızanın türünü, klimanın etiketindeki bilgileri, isim, telefon, adres gibi ıvır zıvırları alarak yarın en yakın servisi yönlendireceğini, gün içinde arızanın giderileceğini söyledi.

Teknik müdüre içimden güldüm, kolayca halletmiştim problemi… Eee, kurda sormuşlar boynun neden kalın diye, kendi işimi kendim görürüm demiş.

Ertesi gün, yani bayramdan sonraki ilk iş günü olan Perşembe günü akşama kadar bizim saunada servisi bekledim, arayan soran yok.

Akşama doğru aradım, çağrı merkezindeki vatandaş ters ters, “yoğunluk vardır, bugün gelmedilerse yarın gelirler, bekleyin” dedi. Yönlendirdikleri servisin numarasını aldım. İki saatlik (abartıyorsam saunada eriyeyim) bir çabadan sonra telefonu açan görevli ters ters (bu Samsung’un kurumsal kimliğinin bir parçası olabilir) “ustalar yetişememiştir, yarın sabah gelirler, bekleyin” dedi.

Cuma günü de beklemekle ve servisin numarasından birilerine ulaşmaya çalışmakla geçti. Cuma akşamüzeri nihayet ulaşınca, yoğunluk olduğu, ancak yarın gelebilecekleri şeklinde “azarlar üslupta” bir cevap verdiler.

Samsung’a mı, teknik müdüre mi, klimaya mı, kendime mi, kızdım bilmiyorum, cumartesi de beklemeye ve aramaya devam ettim. Ancak öğleden sonra 3‘te servisin telefonunu düşürebildim. Yoğunluk olduğunu, Pazar günü tatil olduğu için (bunu düşünmeliydim) pazartesiden önce gelemeyeceklerini söyledi “ters ters” konuşan görevli bir hanımefendi.

İş yerinde otururken 4’te telefon çaldı. Arayan kişi “Samsung’dan arıyorum, evde misiniz?” diye sordu. “Yav, ev senin itin olur, sen yeter ki lütfet, ben hemen gelirim” deyip, uçarcasına eve gittim.

Söylemesi ayıp bu arada, zekâmla, tahsilimle ve karizmamla da gurur duymadım değil, itiraf edeyim.

Eve girdim, az sonra telefon çaldı, usta telefonda:

“Beyefendi, siteye geldim ama sizin klima bizim baktığımız tip klima değilmiş, o tip klimaların servisi karşı yakada, pazartesiden sonra gelecekler, bizim kabahatimiz değil, geri dönüyorum” dedi.

“Size kabahat isnat etmek kimin haddine? Her şey bizim kabahatimiz, Allah sizi başımızdan eksik etmesin” dedim.

Sonra iş yerine dönüp bu yazıyı yazdım

Unutmadan, sadece “ters ters konuşmak” değil Samsun’un kurumsal kimliği. Görüştüğünüz her görevlinin, bila istisna “garantiniz devam etse bile arıza sizden kaynaklanıyorsa arkadaşlarımız muhakkak ücret alacaklar” dediğinin de altını çizelim.

“Daha hiç kullanmadım ki, benim ne kusurum olabilir” diye yalvardıysam da ”fark etmez, ona arkadaşlarımız karar verecek” dediler ters ters. Bir de yaz olduğu için yoğunluk olması normalmiş, unutmayın, arıza yapma ihtimaline karşın klimalarınızı “kışın” kullanacaksınız.

Olur ya, klima almaya niyetlenirseniz bilginiz olsun dedim. Veya gidip alın, bu macerayı beraber yaşayalım.

YORUM EKLE