ŞAMPİYONLUK İÇİN

Fenerbahçe geçen sezon ligi şampiyon olarak bitirdi,bu sene uzun bir tatil yapıp hazırlık maçlarına başladı.

Bu hazırlık maçlarında takım istenen oyunu oynayamayınca ve 4 maçı da üst üste kaybedince hemen geçen sezon takımı şampiyon yapan hocasını gönderip bu sene yine şampiyonluğun en büyük adayı olduğunu ilan etti.Benim takımım böyledir işte,4 maç üst üste kaybetmeye tahammülü olmaz.Hemen hocasını değiştirdi.

Bir zamanlar bir ülkede futbol yeni oynanmaya başlamıştı.Leonking adında bir spor tutkunu bundan 40-50 sene önce mahalle arkadaşlarıyla Youngwolves adında bir takım kurar.Önce basit maçlar yapmaya başlar ama daha o zamandan hedefinin Avrupa,dünya şampiyonluğu olduğu hedefini ortaya koyar.Önce dünya devi takımlar bu kaptanın dediklerini pek ciddiye almazlar ama boş da bırakmazlar.

Gayrıfedere olan bu takımın dağıtılması için müsabakalarda bu takıma karşı çok sert mücadeleler ederler,hatta takım dağıtılır. Aradan biraz zaman geçince Leonking takımı federe hale getirir,çok iyi bir altyapı kurarak gençlere önem verir ve amatörce mücadeleye başlar.Kurduğu takımdaki gençler çok iyi olduklarından her alt ligi şampiyonluklarla aşınca bu sefer Avrupa ve dünya takımları bu yeni idealist gençlerden oluşan takımdan çekinmeye başlar.Nihayetinde 1.lige yükselen bu takımı dağıtmak için ülke futbolunda kaos çıkartmayı deneyip her çıktığı maçta en ağır saldırılara uğramaya başlamasına rağmen Youngwolves ligin şampiyonluğunun en güçlü adayı haline gelir.Başkanı da federasyonda artık her dediğini yaptırır hale gelmiştir,çünkü en güçlü kadro,en güçlü taraftar kitlesi ondadır.Artık hedef kesinlikle şampiyonlar ligi şampiyonluğuydu.

Bunun üzerine rus ve Avrupa,hatta dünya devi takımların idarecileri bu ülke futboluna müdahale etme ihtiyacı duyarlar ve 1980 yılında o ülkede takım şampiyonluğun en büyük favorisiyken ligler durdurulur,takım dağıtılıp saha ve seyirci olayları bahane gösterilip kulüp kapatılır,idarecileri ve bazı topçuları iş daha da ileri giderek tutuklattırılır,bazıları ise kurulan yeni takımlara belli menfaatler karşılığında transfer edilir ki o gittikleri takımlar da şampiyon olur. Bir süre sonra Leonking serbest kalır ve hemen ogün tekrardan takımı toplamaya çalışır.Bakar ki eski takım arkadaşlarının bazıları büyük transfer ücretleri alarak başka takımlarda oynamaya başlamış ve geri dönmek pek istememekte.Bunun üzerine altyapıdaki gençlerle yola devam etme kararı alır ve tekrar maçlara başlar.Öyle ki 1991 senesinde takımı tekrardan 1.lige çıkartma başarısı gösterir.Artık değişmez ve kesin hedef şampiyon olup şampiyonlar liginde şampiyon olmak,hatta dünya kupasını kaldıracak takımda birçok oyuncu bulundurmaktı.

Takdir-i ilahi hoca Leonking 1997 yılında takımın en güzel,en güçlü olduğu,şampiyonluğun da artık çantada keklik gibi gözüktüğü bir dönemde vefat eder. Takım hemen toparlanıp başına Stategarden’i getirirler.

Daha önceki başkanın kurduğu kadro üzerinden,taraftarın da inanılmaz desteği sayesinde 1999 senesinde ligi şampiyon olarak tamamlayamasa da 1 puan farkla ligi ikinci bitirir ve takım şampiyonlar ligine katılma hakkı eder.Şampiyonlar ligi maçları başlar.Bir türlü istenen oyunu oynatamaz,takımın ruhunu yitirtir,ahengini bozar.Takımın en büyük kaynağı olan altyapıyı da lağvedince artık dışarıdan taransferlerle bu işi halletme yoluna koyulur.Taraftar da,eski oyuncular da kulübüne küsüp gönül koyarlar.Şampiyonluk ve lig liderliği altın tepside önüne sunulduğu halde yeni başkan lig liderliğini istemeyip yeniden ligi oynayacağız, çünkü rakiplerde sakatlar çok,böyle şampiyonluk istemiyorum gibi hamasi ve gerçeklerle bağdaşmayan bir tavırla ligi yeniden oynayacağız diye sezonu iptal ettirip yeni lige başlarlar.

Ve ilahi adalet,lige yeni çıkan takım şampiyon olur,Youngwolves ise küme düşer.Yıl 2002 dir. Artık altligde mücadele başlar.2004 yılındaki federasyon kupasında birkaç galibiyet alınır ve 2007 yılında tekrardan 1.lige çıkılır.Fakat şampiyonluklar hesabı yapan,çıtayı hep yüksekte tutan taraftarlar ve camia bu durumu içlerine hiçbir zaman sindirememiştir.Ligde çıktıkları 8 maçta da üst üste kaybetmelerine rağmen,arada ufak tefek kadroda değişiklikler yapılır ama ana omurga her zaman aynı kalır.Artık camia homurtularını iyice yükseltir. Bu arada futbol federasyonu başkanlığı seçimleri yapılacaktır.Youngwolves taraftarları ülke futbolunun daha iyi yerlere gelmesi için kulüp başkanının hem onure edilmesi,hem de ülke futbolu için başkanlığa aday olmasını isterler.O ise bunu isteyenler takımın ve ülke futbolunun düşmanı olduğunu söyleyerek insanların önünü kapatır.O zaman kulübün idaresinden birisini başkan seçelim deyince de siz karışmayın,UEFA bana birisini söyleyecek,ben onu başkan seçtireceğim der ve insanların önünü kapatır.

Aslında amacı en büyük rakibi olan takımın başkanını oraya oturtmaktır. Ve seçim olur.Kendi köyü de dahilbir çok yerden gelenlerin oylarıyla rakip takımın başkanı seçimi kazanır.Artık futbolun en tepesinde o kişi vardır.Bizim başkan gizliden desteklediği rakibi başkan koltuğuna oturmuştur.Gizliden gizliye çok sevinçlidir kendince ama camiası,taraftarı artık bununla bu işin gitmeyeceğini,hatta ilk günden beri,hatta efsane başkan Leonking öldüğünden beri yanında duranlar da artık bununla işin gitmeyeceğini düşünürler.

Herkes ondan onurlu bir şekilde kulübü rahatlatarak bırakmasını beklerken o basın toplantısı düzenleyerek sorumlunun sportif amaçlı denize yüzmeye giden,tatile dinlenmeye giden taraftarda,hatta diğer takım taraftarlarında olduğunu söyleyerek 2014-2015 sezonunda oynanacak maçlarda gözünün olduğunu söyleyerek tüm taraftarlarını hayal kırıklığına uğratır. Ve ona diyorlar ki,Fenerbahçe 4 tane o da hazırlık maçı kaybettiği halde hocasını hemen değiştiriyorsa,sen artık bu takımın başından ayrılmalısın ki şampiyon olabilesin.Aksi halde yine ancak kümede kalma mücadelesi verirsin. Alttapıyı dağıttın,işi devşirmelerle yürütüyorsun,halbuki senin altyapından yetişen oyuncular devler liginde oynuyorlar.

Ve eğer sen takımın ruhunu koruyabilseydin o oyuncuların hemen tamamı senin takımına geri dönerdi.Oyuncuları kovalayarak bu işler olmaz,olmuyor da zaten.Demek ki sende bir arıza var.Futbol federasyonunun başına dahi en beceriksiz adamı getirttin,yanlış yaptın.UEFA’ya bu kadar bel bağlama.Senin takımın altyapısından yetişenler bu işleri halledip takımı şampiyonlar ligi şampiyonu yapar.Ama sen kümede kalma zihniyetinde olduğun sürece bu takımdan bir şey olmaz.Haydi şampiyonluk için,şampiyonlar ligi şampiyonluğu için,Turan şampiyonluğu için,dünya kupası için ve bütün kupaları almak için şu hocayı değiştirelim derler.

Aksi halde bu sezon sonunda kümede kalmak bile zor.Bizim kombine kartımız olduğundan her maçına geliriz ama taraftar gelmez.Bunu gör artık.

HAKKI KURTULUŞ
YORUM EKLE