Şampiyon Oldular

Demek ki olunuyormuş, demek ki, iyi organize olunursa, üzerine düşülürse, emek verilirse dünyanın bir numarası Türkiye’den çıkabiliyormuş.

Trabzon Erdoğdu Anadolu Lisesi, Guatemala’da düzenlenen okul sporları dünya futbol şampiyonasında Brezilya temsilcisini son maçta 2-1 yenerek dünya şampiyonu oldu.

Gerçi Trabzon ilinin ilk şampiyonluğu değil. Bundan öncede okullar düzeyinde Avrupa ve dünya dereceleri var. Demek ki, Trabzon ilinde milli eğitim yöneticilerinden spor yöneticilerine kadar ki silsile bu işi başarıyor.

Ayrıca bizim çocuklarımızın dünyada ki hiçbir milletin çocuklarından aşağı kalır tarafı yok.

Peki, sıkıntımız nerede?

On yıllardır hatta nerdeyse cumhuriyet kurulduğu günden beri bir türlü dünyayla rekabet edecek milleti çağlar üstünden çağ atlatacak her kesimin, milletin her ferdinin evet bizim milli eğitim politikamız doğru ufak tefek aksaklıklarda olsa giderebilir denecek bir politikamız olmadı becerilemedi ne yazık ki…

Okullarımız her siyasi organizasyonun, düşünce yapılarının, inanç gruplarının ağırlık oluşturma alanı gibi görüldü. Eğitim sistemimizin hedefi kendine güvenen, başarıda yarışan birey yetiştirme hedefinden ziyade taraflar oluşturma zeminine dönüştürüldü.

İnsanı yaratılmışların en kutsalı eşrefi mahlûk gibi görmeyen anlayışın milli eğitime kara bulut gibi çökmesi milletimizi de, devletimizi de, ülkemizi de on yıllardır yerinde saydırdı.

Türk insanı da her saha da var olan bir avuç idealist insanın birbirini bulması süreci sonunda da münferit başarın gelmesine mahkûm edildi.

Hâlbuki sistem her unsuruyla oluşturulsa, ilimde, teknikte, sanatta, sporda başarı yağacak. Türkiye kendine güvenen donanımını tamamlamış bireylerin omuzlarında yükselişini hızla tamamlayacak önünde gözüken milletlerle arayı daha hızlı kapatacak.

Peki, doğru sistemi oluşturmak çok mu zor?

Hayır, hiçte zor değil.

Şifre insanı sevmek ve güvenmekle başlıyor. Hiç kimse alet edevat şartlar imkânlar diye falan mazeret aramasın. Bugün dünya şampiyonu olan okulun imkânlarından bin fazlası olan binlerce okulumuz var.

Milli eğitimdeki sistem kavgamızın tepeden aşağı yanlış olduğunu önce sistemin bakan dâhil bürokratlarının ve sistemin 1.derece sorumluluklarının kabul etmesi lazım. Sonrada sistem çok düşünülerek, sosyolojik gerçekliklerimiz üzerinden yeniden inşa edilmesi lazım.

Bu başarı inşallah milli eğitimdeki sorunların yeniden adam akıllı tartışılmasına vesile olur.

Bununla beraber, başarının iltifata tabi olduğunu da, unutmamak lazım. Dünya şampiyonluğunu ülkemize getiren tüm yöneticiler ödüllendirilmeli takdir edilmelidirler.

Teşekkürler değerli öğretmenlerimiz ellerinizden öpüyoruz.

Aferin şampiyonlar gözlerinizden öpüyoruz.

Bu sıkıntı günlerde yüzlerimize tebessüm getirdiniz.

Allah’ta (c.c.) sizi güldürsün.

YORUM EKLE