Nurofen'den açıklama geldi

Avustralya Federal Mahkemes'inin, ağrı kesici ibuprofen içeren Nurofen'in üreticisi Reckitt Benckiser'e, tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle verdiği para cezasını artırdığına ilişkin haberimiz üzerine Nurofen'den açıklama geldi. Açıklama aynen şöyle:

Nurofen'den açıklama geldi
"Sayın Basın Mensupları; 


NUROFEN başlığıyla 16.12.2016-20.12.2016 tarihleri arasında dijital yayınınızda ve/veya basılı yayınızda yer alan haberde, Avustralya’da Nurofen markalı ürünlere yaptırım uygulanması ile ilgili haber yayınlanmıştır.

Öncelikli olarak belirtmek isteriz ki ; Ruhsat sahibi olduğumuz Nurofen markalı ürünler, ilaç sınıfında yer alan ürünler olarak Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik’e tabi ürünlerdir.

Bu nedenle önemle belirtmek isteriz ki Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik m.5/3 uyarınca “Ürünlerin internet dâhil halka açık yayın yapılan her türlü medya ve iletişim ortamında program, film, dizi film, haber ve benzeri yollarla doğrudan veya dolaylı olarak topluma tanıtımı yapılamaz.”

Söz konusu haberinizde yer verilen ürün görseli Nurofen markalı ürünlerin tanıtımı niteliğinde görülebileceğinden, ilgili mecra olarak sizlerin ve ruhsat sahibi olarak Şirketimiz aleyhine cezai işlemler söz konusu olabilir. 

Bu nedenle, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik gereği, söz konusu haberde yer alan Nurofen markalı ürün ambalajı görselinin ACİLEN haber içeriğinden kaldırılmasını ve bundan sonra da kullanılmamasını;aksi durumda Şirketimiz aleyhine doğacak tüm maddi ve manevi zararlar için tarafınıza karşı hukuki işlemlere başlanacağınıve bu bildirimin Sağlık Bakanlığı ile de paylaşılacağını bildiririz. 

Ayrıca, yine söz konusu haberin detayları hakkında sizlere doğru ve detaylı bilgi vermek isteriz;

Tüm Nurofen ürünlerinin aynı olmadığının altını çizmek isteriz. Ağrı tedavisinde kullanılan ve İbuprofen içeren Nurofen ürünlerinin bazıları daha hızlı etki başlangıcına sahipken, diğerleri uzun süreli etkiye sahip ya da daha güçlü ağrı türlerinde endikedir. Aynı etken maddeyi içeren, aynı paket boyutuna, biçimine ve formülasyonuna sahip Nurofen ürünleri aynı tavsiye edilen perakende fiyatına sahiptir.

Haberin kaynağı olan Avustralya’da bulunan ve ağrı özelinde kullanılan Nurofen ürünleri İbuprofen lizin molekülü içermektedir ve bu molekülü içeren Nurofen ürünleri, sadece ibuprofen molekülü içeren Nurofen ürünlerine kıyasla daha hızlı emilim oranına sahiptir.

Bahsi geçen bu Nurofen ağrı ürünleri portföyü, özellikle eczacı bulunmayan marketlerde, hastalara ürünleri ayrıştırmada yardımcı olması amaçlanarak pazara sunulmuştur ve diğer Nurofen ürünlerine kıyasla belirtildiği şekilde daha hızlı emilim oranına sahiptir.

2015 yılında, Nurofen Avustralya, marka website üzerinde yapılan tanıtımların ve paketleme çeşitlerinin tüketicileri yanlış yönlendirebileceğini kabul etmiş, bu sırada eş zamanlı olarak mahkeme kararına göre paketler üzerine gerekli ek bilgilerin eklenmesi konusunda hızla aksiyon almıştır. 

Son olarak yinelemek isteriz ki; Avustralya Federal Mahkemesi tarafından verilen Nurofen markası ile ilgili karar sadece Avustralya Nurofen markasını bağlamaktadır. Mahkeme sonucu Türkiye ile ilgili değildir.

Saygılarımızla

Reckitt Benckiser Temizlik Malzemesi San. ve Tic. A.Ş."

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2016, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER