Referandum sonucu ile ilgili tahminim

Referanduma tam 60 gün var. Şimdiden sonuç için tahminde bulunmak riskli diyenler olabilir. Ancak kanaatime göre sonuç aşağı yukarı bellidir. Anketçilere göre %20’ye yakın bir kararsız seçmen kitlesi varmış. Bu seçmen kitlesinde AKP ve MHP seçmenlerinden oluşuyormuş. 

Ben kararsız seçmenlerin çok daha az olduğu kanaatindeyim. Kararsızın diyenlerin büyük çoğunluğu zaten sandığa gitmeyeceklerdir. Buradan yazıyorum referanduma katılım % 85’in biraz üzeri yada altı olabilir. 

1 Kasım seçimlerinde AKP: %49, CHP:25, MHP:12 ve HDP:11 diğerleri % 3 oy almıştı. Analizimizde baz alacağımız veri tabanımız budur.   

AKP ve MHP referandumda evet, CHP ve HDP hayır diyor. 

AKP ve MHP’nin oy toplamı %61, CHP ve HDD’nin oy toplamı ise % 36 ediyor. 

Siyasette 2+2=4 etmediğini 61 e karşı 36 ile görüyoruz. Çünkü sonuçlar böyle çıkmayacaktır. 

Bu bloklar içinde en az fire verecek hatta hiç vermeyecek parti CHP’dir. CHP’li firesiz hayır oyu %25’tir.  

İkinci en az fire verecek parti ise AKP’dir. AKP’li firesiz evet oyu ise en az %45’tir.   

Ancak benimde gözlemlediğim gibi MHP seçmeninin en az yarısı, yanı %6’ hayır oyu verecek yada sandığa gitmeyecektir. Diyelim ki MHP’li muhalifler MHP seçmenini konsolide etmeyi başardı ve hayır oyu verecek MHP seçmen oranını %8’e çıkardı. 

HDP’nin 1 Kasımda %11 oyu vardı. Ama çözüm sürecinin bitmesi ve hendek savaşları HDP’de ciddi bir oy kaybına yol açtı. Biz yine de HDP’yi %11 olarak kabul edelim. Ve %8’inin kesin olarak hayır evet oyu kullandığını öngörelim. 

1 Kasımda meclis dışı kalmış partilerin oy oranı toplam %3 kadardı. Bunun yarısının evet yarısının hayır dediğini varsayalım. 

Buna AKP seçmeninden %5 hayır oyu çıkacağını öngörüp ekleyelim. 

Bu durumda hayır oyları 25+8+8+1,5+5=47,5 oluyor. 

MHP’li hayırcı muhalif arkadaşlarımızın iddiasına göre HDP seçmeni, partisinin aksine sandıkta evet verecek! 

MHP’li hayırcı arkadaşlarımızın iddiasının yarısını doğru kabul edersek HDP seçmeninin %6’si hayır oyu vermiş olsun.   

Bu durumda hayır oyları %45,5’e düşüyor!  

Evet oylarının analizini yapalım. 

AKP’nin 1 Kasımda ki %49 oyundan en az %45’inin evet vereceği kesindir! 

Kurumsal olarak evet verecek olan MHP seçmenlerinin en az %4’ü evet verecektir ve evetler 45+4=49 olacaktır. HDP seçmeninden de en az %3 evet oyu gelecektir. Meclis dışı partilerin oyundan %1,5’ğu buna eklersek evet oyları; 45+4+3+1,5=53,5 olacaktır. 

MHP’li hayırcı muhalif arkadaşlarımızın iddiasının yine yarısını doğru kabul edersek HDP seçmeninin en az %5’i evet verdiğini varsayarsak evet oyları %55,5 oluyor. 

Bu son seçim verileri baz alınarak yapılmış ve “hayır” lar lehine epeyce pozitif ayrımcılık yapılarak ulaşılmış bir analizdir. 

Son olarak benim kanaatime göre Türkiye’de olağanüstü bazı gelişmeler olmaz ise evet oyları %55 civarında hayır oyları ise %45 civarında çıkacaktır.  

Ancak siyasette ve sosyal bilimlerde 2+2’nin 4 etmediği malumdur. Sonuç benim öngörümden çok farklıda çıkabilir. Bizimkisi bir kısım verilerle desteklenmiş spekülatif bir tahmindir. Ölmez sağ kalırsak sonucu 60 gün sonra göreceğiz.

YORUM EKLE