Ramazan Bayramında MHP İle İlgili Gözlemler!

 Bu yıl idari izinlerden dolayı önden ve arkadan uzatılan Ramazan Bayramı tatili benim için de erken başladı!

2-8 Temmuz tarihleri arasında dolu dolu sekiz günü atalarımın 1877’den bu yana yurt tutuğu ve yakın akrabalarımın da nerdeyse tamamının yaşadığı Yalova’nın Soğucak Köyü’nde bulunan evimde geçirdim. Tabi ki günün bir kısmını da da özellikle gençlik yıllarımda yaz aylarını geçirdiğim Yalova merkezde yaklaşık 40 yıllık arkadaşlarla bir arada bulundum.

Kıdemli ”Türkeşçi” olduğumuzdan, karşılaşan herkesin Allah’ın selamından sonra sordukları ilk şey “Türkeş’in Partisi “MHP ile ilgiliydi.

Bu yazımda sadece “Sade Vatandaş” ya da ikinci halka “Türk Milliyetçileri/Ülkücüler” ‘in sorduklarını, söylediklerini, hissettiklerini ve gözlemlerini hiç yorum yapmadan sizlerle paylaşacağım.

Hiç istisnasız toplumda dost/düşman herkes MHP’deki gelişmeleri tahminimizden öte bir dikkatle izlemektedir.

Tamamına yakını Devlet BAHÇELİ’nin başında bulunduğu MHP’den ümitsiz, bu konudaki kararları maalesef kesin.

MHP’nin bir yeniden uyanış/değişim/yenilenme ile AKP’ye alternatif olduğuna inanıyor. Bu düşüncesinde samimi görünüyor.

MHP Genel Başkan adaylarının tamamı ile ilgili ciddi bilgi sahibi ve her biri ile ilgili görüşleri var.

Özellikle yakın akraba çevresinde daha önce değişik saiklerle AKP’ye oy verenlerin bir kısmında ilk seçimlerde AKP’ye oy vermeyi düşünmüyor ancak oyunu MHP’ye de vermekte tereddütlü. Şimdilik kaydı ile düşüncesi sandığa gitmemek.

40 yılı aşkın süredir arkadaşım olan bir “Sade Vatandaş” aynen şunu söyledi “ Alternatif bayramlaşmayı doğru bulmuyorum. En fazla genel merkezin bayramlaşma merasimine katılmazsınız” Bu arkadaşım uzun zamandır “Türkeş’in Partisi” ‘ne oy vermektedir.

Yalova ADNKS 2015 verilerine göre köyler dahil 233 bin civarında nüfusa sahip ve 2020 yılında beklenen nüfus 400 bin civarındadır. Bu nüfus tahmini gerçekleşirse 2019’da yapılacak seçimlerde ilin Milletvekili sayısı ikiden üçe yükseliyor. Yalova’da aktif siyasetin içinde bulunanlar ve siyasete hazırlananlar üçüncü milletvekilinin, yeniden uyanış, değişim, yenilenmeyi gerçekleştiren MHP tarafından kazanılacağına inanıyorlar ve hesaplarını buna göre yapıyorlar.

Son bir hatırlatma 7 Haziran 2015 seçimlerinde MHP Yalova’da %19,8 oy oranı ile siyasi tarihinin en yüksek oyuna ulaştı.1 Kasım 2015 seçimlerinde ise % 8,5 oranına geriledi.

YORUM EKLE