Profesyonel yaşam koçluğu nedir ?

 Vatanımızın en güzel değerlerinden biri büyüklerimize saygı göstermek ve onların sözlerini dinlemektir. Büyüklerimizden veya sözü sayılır kişilerden fikir almak ve hayatımızı onların önerileri doğrulutusunda şekillendirmek yüzyıllardır geleneksel toplumuzun ayakta kalabilmesi için en önemli yapı taşlarından birisi olmuştur. Geleneksel toplumunuzun modern hayata geçiş sürecinde bu yapı taşı şekillenmeye başlamış ve profesyonel yaşam koçluğu toplumumuzda yavaş yavaş yerini almaya başlamıştır.

Koçluk, kişilerin özel ve profesyonel hayatlarında istenilen sonuçları elde etmelerine yardım eden bir işbirliği sürercidir. Koçluk işlemi, kişilerin performansını arttırmak, öğrenmelerine derinlik ve hayatlarına kendi kaliteleriyle zenginlik katmaktır. Koçluk kişinin bugün nerede olduğuna, yarın ne yapmak ve nerede olmak istediğine odaklanır.Tüm dünya tarafından bilinen koçluk, ülkemizde de uygulanmaya başlandı ve kurum ve kuruluşların gelişimi ve başarıları için uyguladığı en önemli yöntemlerden biri haline geldi.

Ayrıca kişiler hedeflerine ulaşabilmek, bireysel gelişimlerini sağlamak ve başarılarına bir yenisini daha eklemek adına iş dünyasının kabul ettiği koçluğu bir meslek olarak tercih ediyorlar. Psikologlarla birlikte aynı sistemi kullanan ama onlardan ayrı bir şekilde yapılanan bu meslek danışanlara , kişisel hedefleri, yaşam sürecinde yapacakları seçimleri konusunda destek vermeyi amaçlıyor.

• Hayatınızı korkularınız mı siz mi yönetiyorsunuz?
• Kendinizin en iyi versiyonu nasıl olabilirsiniz?
• Neleri umut ediyor, neleri düşlüyorsunuz?

En güzel düşlerinizi gerçekleştirmenize ve hep olmayı istediğiniz kişi olmanıza yardım edecek biriyle bu soruların cevaplarını araştırdığınızı hayal edin..işte koçluk budur. yaşam koçluğu, işletme koçluğu, yönetici koçluğu, meslek koçluğu. spor koçluğu gibi farklı koçluk türleri vardır. Yaşam koçu olarak danışanınız hayatınızı tüm boyutları ile (özel, mesleki, vs..) öncelik sırasına göre ilgilenir. Bir yaşam koçun dan nasıl kilo verebilirim sorusunun cevabını direk beklemek yerine sizi doğru kaynaklara yönlendirmesini bekleyebilirsiniz.

Yaşam koçluğu kapsamı oldukça geniştir. Yaşam koçunuzun iş hayatınızda, sosyal hayatınız da, Psikolojik hayatınız da , Aile yaşantınız da karşılaştığınız sorunlarınıza kendi uzmanlığı ile cevap verip sizinle birlikte çıkacağı hayat yolculuuğuda size danışman olarak eşlik edecek kişidir.

Zihnimizi ve nasıl düşündüğümüzü inceler. Kişilik haritanızı çıkartarak doğrularınızı ve yanlışlarınızı görmenize yardımcı olur. Yaşam koçu İnsanın kendini yeniden şekillendirme sürecinde kişiye yol haritasını sunar . Yaşam koçu kendine has teknikler geliştirerek karşındakinin nasıl düşündüğü ile ilgili gerçeği anlayabilir ve o kişinin hedeflerini elde etmesine yardım etmek için global uygulanmış yöntemleri kullanabilir. Karşındakini ilgi ve dikkatle inceler,her kişinin benzersiz olduğunu bilir ve yaptıklarını nasıl yapıyorlar daha iyi nasıl yapabilirler sorularına cevap arar.

Bir yaşam koç şu üç şeyi yapar :
1- Üzerinde bulunduğunuz yolu gösterir.
2- Size seçenekleri gösterir ve yeni bir yola girmenize yardım eder.
3- Bu değişimde sebat etmenize yardım eder.

YORUM EKLE