MHP'den yanıltıcı anket şirketleri için yasa teklifi

MHP; Yalan, yanlış, yanıltıcı ve eksik bilgi veren anket şirketlerinin sorumlu yöneticisine 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasının verilmesini içeren yasa teklifi hazırladı.

MHP'den yanıltıcı anket şirketleri için yasa teklifi
  • 09 Ağustos 2018, Perşembe 14:02

MHP Lideri Devlet Bahçeli, seçim döneminde MHP'yi baraj altı ya da sınırda gösteren anket şirketlerini yanıltıcı ve eksik bilgi sunmakla suçlamış, "Oy oranımızı az göstermek için kudurmuş gibi çalışan kokuşmuşlara milletimiz 24 Haziran’da şamarı indirecektir." demişti. MHP yönetimi tepkisini yasa teklifine dönüştürdü.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, hazırladıkları kanun teklifiyle, "kamuoyunu yönlendirmek veya etkilemek maksadıyla yalan, yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgiler sunan kamuoyu araştırmacılarının 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasının öngörüldüğünü" söyledi.

Karakaya, şöyle konuştu: "Nitekim 24 Haziran seçim sürecinde de MHP'nin baraj altında hatta yüzde 2-3'lerde gösteren ahlak fukaraları bile çıkmıştı; sonucu hepiniz biliyorsunuz. Kısacası; bu işten en fazla zarar gören bir partinin mensubu ve aldatılma girişimine muhatap kılınan milletin bir temsilcisi olarak ifade etmek isterim ki; bu sahtekarlara artık dur demenin vakti gelmiş, hatta geçmiştir. Doğruyu eğri gösteren, eğriyi doğru ilan eden, ekonomik varlık ve yaşamlarıyla mali ve vergi bildirimleri arasında uçurumlar olan haramzadelerin kirli oyunlarına artık son verilmelidir. Hukuk devletinin olduğu yerde kamuoyu araştırma piyasası da kanunsuz, nizamsız, denetimsiz, başıboş olarak bırakılmaz."

MHP olarak söz verdikleri gibi bir yasa teklifi hazırladıklarını kaydeden MHP'li Karakaya, kanunun amacının, "Veri toplama ve analiz etme yoluyla ekonomik, sosyal ve siyasal araştırmalar yapan kuruluş ve kişilerin, bu araştırmaların yapılması, sonuçlarının açıklanması ve yayınlanmasına ilişkin görev, yetki ve sorumluluklarına dair esasları ile bu alandaki etik ve meslek standartlarını düzenlemek" olduğunu belirtti.

Karakaya, "Örneğin araştırmacı; yayınlanan bir araştırma için araştırmayı kim için yaptığını, araştırmanın finansmanın kim tarafından karşılandığını ve tutarı belgeleri ile birlikte paylaşmak zorunda kalacaktır. Araştırmanın güvenilirliği ve geçerliliğini değerlendirmeye ilişkin her türlü teknik bilgi sağlamak zorundadır" dedi.

Araştırma bulgu ve sonuçlarının yayınlanmasının teklifte üzerinde hassasiyetle durulan bir konu olduğunu belirten MHP'li Karakaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu maksatla hem araştırmacı hem de müşteri için sorumluluklar getirilmektedir. Örneğin güvenirliliği ve geçerliliği konusunda şüphe duyulan ya da bağlamından koparılarak müşteri tarafından yayınlanan bir araştırma sonucuna araştırmacının mutlaka müdahale etmesi zorunlu olacaktır. Teklifte, Kişisel Verileri Koruma Kanuna gönderme yapılmaktadır. Kişisel verilerin arşivlenerek başka çalışmalar ya da başka amaçlar için kullanımının önüne geçilmesi maksadıyla ilgili işlemler sonlandığında imha edilmesi zorunluluğu getirilmektedir.

Araştırmacı olmak ve kamuoyu araştırma kuruluşu kurmak için gerekli bilimsel ve teknik yeterliliğe ilişkin nesnel koşullar, TÜİK tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek. Belirlenen görev ve yükümlülüklerin ifasında her neviden araştırmacılar, Kurum ile iş birliği içerisinde çalışacak.

Bu iş birliği kapsamında istenen her türlü bilgi, belge, veri ve istatistik talebi, ilgili araştırmacı tarafından gecikmeksizin Kuruma verilecektir. Kurum, bilimsel ve teknik özerklik ilkesi doğrultusunda, kamuoyu araştırmasının bilimsel ve teknik doğruluğu ve verilerin yeterliliği ile sınırlı olarak denetim yapma yetkisine sahip olacak. Araştırmacı ve araştırma kuruluşlarının nitelik ve yeterliliklerine ilişkin esas ve usullere ilişkin gerekli mevzuat çalışmaları TÜİK tarafından yapılacaktır."

HAPİS CEZASI

Teklifteki koşul ve ilkelere aykırı olarak araştırma adı altında veya imasıyla kamuoyunu bir kurum, kuruluş, ürün, hizmet veya kişi hakkında olumlu ya da olumsuz yönlendirmek veya etkilemek maksadıyla yalan, yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgiler sunan araştırmacı veya kamuoyu araştırma kuruluşunun sorumlu yöneticisi 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık