İnce'den kurultay açıklaması

Muharrem İnce, katıldığı TV programında kurultaya dair açıklamalarda bulundu.

İnce'den kurultay açıklaması

CHP'nin 24 Haziran'da Cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Muharrem İnce, kurultay için toplanan sayının 1250'ye ulaşmaması halinde yarıştan çekileceğini açıkladı.

İnce'nin açıklamalarından satırbaşları şöyle:

BELEDİYELERİN YARISINI KAYBEDECEĞİZ

"Anadolu'da 100 milletvekili geziyor. 'İmzanı geri al' diye baskı yapıyorlar. Bunları sadece Genel Başkan'a gösteririm. Ses kayıtları, mesajlar var. Bu 100 milletvekili illerde ne arıyor, rahibi mi, ekonomiyi mi anlatıyorlar?

Ben şimdiden uyarıyorum, tehlikeyi görüyorum. Yerel seçimler var, belediyelerin yarısını kaybediyoruz. Belediye başkanlarına, meclis üyelerine sesleniyorum. Partinin oyu yüzde 15'e düşerse senin adaylığın ne işe yarayacak? Ancak masraf olacak.

Kadınlara sesleniyorum; yüzde 33 kadın kotası var. Ama kadın milletvekili oranı yüzde 12, CHP kendi Anayasası'na uymuyor."

ÇEKİLİRİM

"Bu kurultayı yapmaya mecburuz. Kişisel bir beklentiyle yapmıyorum bunu. Koltuk derdinde değilim. CHP’nin Türkiye’nin önündeki büyük problemi söylüyorum. Ha kurultay delegeleri gitmez, o imzayı vermez, o imza toplanmaz. Benim yapacağım bir şey yok.

Ben bu partinin cumhurbaşkanı adayı olarak, partisinden az oy almayarak, partisinden 4 milyon fazla oy alarak milletin önüne çıktım, bu millete başını eğdirmedim, CHP’nin başını eğdirmedim. Bir mücadele verdim. Şimdi 15 milyon seçmene bir uyarı görevi görevinde bulunuyorum. Yarın bu 1250 arkadaşımız bunu vermezse benim yapacağım bir şey yok. Ben çekilirim kenara. Koltuk derdinde falan değilim. Türkiye derdindeyim ben.

Başarabiliriz. Ben buna inanıyorum. 50 günde bu kadar oldu. Ben yapabileceğimize inanıyorum. Türkiye'nin kaderi 1250 delegenin vicdanına bağlıdır. Onlara şunu söylüyorum, sakın beni dinlemeyin. Sayın Genel Başkanını da İl Başkanını da Belediye Başkanını da dinlemeyin. Bunların hepsinin kendine göre bir hesabı vardır. Kılıçdaroğlu’nun da vardır, İnce’nin de vardır. İl Başkanının da İlçe başkanının da belediye başkanının da vardır. Kurultay delegesi arkadaşım senden şunu istiyorum. Sokağa çık 500 metre yürü. Türkiye’den aldığımız oy sadece CHP üyelerinden aldığımız oy değil. 1 milyon 250 bin üyemiz var 15 milyon oy almışız. Yani 10’da birinden bile az. O zaman sokağa soracaksın. Değişimi gerçekleştirelim mi gerçekleştirmeyelim mi?"

SAYI MESELESİNİ GEÇTİK

"Bu kurultay sayı meselesini geçti artık. CHP'de genel başkanın nasıl seçileceği belli, ama nasıl gideceği belli değil. Cumhuriyet tarihinde bir ilk bu. Delege sayısının yarısından bir fazlası bu işe çözecek. Çözemezse de yapacak birşey yok."

CHP'Yİ YÖNETME DİYORLAR

"2 ay önce beni Türkiye'nin Cumhurbaşkanı yapıp Türkiye'yi yönet diyorlardı. Şimdi CHP'yi yönetme diyorlar. Saray yönetimi Erdoğan, mevcut yönetiminden memnu değil mi? Ben seçimde salladım, Saray yüzde 22'yi mi ister yoksa yüzde 30'u mu ister."

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2018, 23:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER