Demirtaş'la ilgili dikkat çeken açıklama! CHP istediği için...

HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuyla ilgili hükümet kanadından çok konuşulacak bir açıklama geldi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ''Selahattin Demirtaş, CHP istediği için içeride'' açıklamasında bulundu.

Demirtaş'la ilgili dikkat çeken açıklama! CHP istediği için...
 Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 24 Haziran seçimlerine az bir süre kala HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuna ilişkin dikkat çeken bir yorum yaptı. Gül, "CHP istediği için içeride. CHP'nin verdiği oylarla dokunulmazlık kalktı ve Demirtaş yargılandı" diye konuştu.

Star gazetesinden Fadime Özkan'a konuşan Gül, "Demirtaş neden içeride, neden dışarıda değil?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"CHP istediği için içeride. CHP'nin verdiği oylarla dokunulmazlık kalktı ve Demirtaş yargılandı. Bağımsız mahkemelerin verdiği karar tutuklama ve yargılama da sürüyor. Burada Hükümetin, AK Parti'nin tutuklama ya da diğer süreçlerle ilgili söyleyeceği bir şeyi yoktur.

DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRDIK ÇÜNKÜ...AK Parti ve MHP dokunulmazlıkları kaldırdı çünkü ya terörle aranıza mesafe koyacak ya siyaset yapacaksınız. Dokunulmazlıkların kaldırılmasında AK Parti ve MHP'nin oyları yetmez, HDP'nin oy verecek hali yok, demek ki CHP de oy verdi. Anayasa değişikliğinde Meclis böyle bir tercih yaptı, bağımsız mahkemeler de böyle bir karar verdi. Tutuklu birini aday gösteren HPD'dir. Kimse buradan mağduriyet kahramanlığı çıkartamaz."

CHP'NİN DESTEĞİ OLMASAYDI DOKUNULMAZLIK KALKMAZDI: Gül, şöyle devam etti: "Net söyledim; CHP'nin desteği olmasaydı dokunulmazlık kalkmaz, yargılama olmazdı. Tutuklamaya ya da tahliyeye karar verenler bağımsız mahkemelerdir. Ayrıca kişi tutukluyken aday gösterildi, belli kısıtlamalara tâbi olabileceği biliniyor. Başka tercih yapılabilirdi yapılmadı. Böyle bir gerekçe tahliye kanunumuzda yok. Aday kişi serbest kalır, demiyor yasalarımız."

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER