Adil Öksüz iddiası doğru mu AK Parti'den yanıt

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, İyi Partili Koray Aydın'ın, 'Adil Öksüz'ün seçime az bir zaman kala yakalanıp Türkiye'ye getirilerek seçim malzemesi olarak kullanacağı' yönündeki iddiasına yanıt verdi.

Adil Öksüz iddiası doğru mu AK Parti'den yanıt
 İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın geçtiğimiz günlerde darbe girişiminin kilit ismi firari Adil Öksüz'ün seçime 15 gün kala yakalanıp Türkiye'ye getirileceğini iddia etmiş, İyi Parti ve CHP'li bazı isimlerin FETÖ'cülükle suçlanacağını öne sürmüştü.

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal'a Habertürk televizyonunda sorulan sorulara yanıt verdi. Adil Öksüz iddiası da sorulan Ünal şöyle konuştu:

'SEÇİM ÖNCESİ ADİL ÖKSÜZ GETİRİLECEK' İDDİASI

Benim yıllardan beridir yaptığım bir şey var. Doktorada da buna çalıştım, seçmen davranışına etki eden etmenler. Bir de kamuoyu araştırmalarının seçim sonuçlarıyla ilişkisi. Bu milletin çok sağlam bir terazisi var, hiç şaşmıyor. İki oy vereceği kişinin rasyonel olması. Seçmenin oy verme tercihinde kararını belirleyen şey kimliğinden ziyade rasyonel tercihi. Seçmen hepimizi dinliyor. Toplumun merkezini oluşturan sessiz ana kitle takip ediyor. Böyle şeylere prim verir mi Allah aşkına. Şu olacakmış da, bu olacakmış. Bunlar abesle iştigal. Başka bir şey değil.

 MİLLETVEKİLİ LİSTELERİ VE BAKANLAR

2011’de yaklaşık 167 kişi değişti, 7 Haziran ve 1 Kasım’da da 170 kişinin üzerinde değişiklik oldu. Üst kurul neye bakacak, temayül sonuçlarına bakacak. Mevcut milletvekillerinin Meclis performansına bakacak. Devamlılığına, komisyonlara katılımına, kendi ilinde yerel siyasete ne kadar katkı sunmuş, seçim bölgesinin memnuniyetine bakacak. Bütün bunları üst kurul değerlendirecek ve hem mevcut milletvekilleri hem de yeni adaylar değerlendirilecek. Bizim siyasetimiz biraz da bayrak yarışıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız DEİK toplantısında da açıkladı, iş adamlarımıza ‘Sizin aranızdan da ekonomi ile ilgili bakanlar çıkacak’ dedi. İş dünyasından, konusuna hakim insanlar da yeni sistem de bakan olabilecek. Meclis Başkanı şu mu olacak bu mu olacak konusu ise konuşulmadı.

AK PARTİ'NİN RESMEN YAPTIRDIĞI ANKET VAR MI?

Biz parti olarak her zaman sayısal olanla değil siyasal olanla ilgileniyoruz. Sayısal olana takılırsanız siyasal olanı ihmal etmiş olursunuz. Son dönemde kamuoyu araştırmaları yaptırıyoruz ama daha çok seçmen algı haritasına yönelik araştırma yaptırıyoruz. Seçmen günlük yaşanan olayları, farklı kesimlerin taleplerini nasıl değerlendiriyor… Sorun alanlarını görüyoruz. İlgili bakanlığa diyoruz ki bununla ilgili bir çalışma hazırlayın. 16 yıldan beri AK Parti’nin bütün seçimleri nasıl kazandığını zannediyorlar. AK Parti dersine çalışıyor, toplumsal sorun alanlarını tespit ediyor. AK Parti bugünü ve geleceği doğru okuyor ve doğru değerlendiriyor.

ORTAK MİTİNG YAPILACAK MI?

Henüz biz mitinglerimizi planlamadık. Neden gerçekleştirilmedi, çünkü zaten sürekli sahadayız. Cumhurbaşkanımız son İstanbul ve İzmir kongreleriyle birlikte aslında 51 ilde miting yaptı. Mesela Diyarbakır’da 80 bin kişinin üzerindeydi. Dolayısıyla biz zaten sürekli sahadayız. Önümüzdeki Ramazan ayında, Ramazan’ın sükunetine de uygun davranmak gerekiyor. Biz gürültülü bir seçim kampanyası düşünmüyoruz. Seçim bölgelerinde vatandaşlarımızla birlikte olmak istiyoruz. Çok şatafatlı, gürültülü, çevreye rahatsızlık veren bir kampanya değil, Ramazan’ın ruhuna uygun, insanları dinleyerek, sahada daha çok bunu yapacağız.

BBP'DEN KAÇ MİLLETVEKİLİ ADAY OLACAK?

BBP ile sayı konuşmadık. Bu ne bize ne BBP’ye yakışmaz. Otururuz seçim bölgelerine bakarız. Onlar bir çalışma yapacaklar, tamamladılar zannedersem. Onlar çalışmalarını bize verecekler, biz de adayları değerlendireceğiz ama şu kadar mı olsun bu kadar mı olsun diye bir görüşme olmadı.

Muhalefet bu yapının diliyle konuşmamalı. Biz kimseye FETÖ’cü filan demiyoruz. FETÖ konusunda hassas olun, FETÖ’nün kullandığı dil konusunda benzerlik oluşturmayın. 15 Temmuz kontrollü darbedir demeyin, sivil darbe demeyin. Biz diyoruz ki bunu yapmayın. Seçim sürecinde sabotajlara karşı dikkatli olmalıyız. Bunların sosyal medyada farklı siyasi kesimlere mensupmuş gibi neler yaptıklarını takip ediyoruz.

ABD ELÇİLİĞİNİN KUDÜS'E TAŞINMASI

Sonuçları itibariyle Birinci Dünya Savaşı hala devam ediyor. Bunu bir türlü bitirmek istemiyorlar. Eskiden savaşlar başlar ve biterdi. Şimdi Afganistan’a, Suriye’ye baktığınız zaman buralarda yaşananlar savaş değil soykırım. Bir ülkenin insan kaynağını, kurucu aklını yok ediyorsunuz. Burada mesele Kudüs değil. Kudüs’ü konuştuğunuz zaman Kudüs’ü konuşmuyorsunuz. Nükleeri konuştuğunuz zaman İran’ı konuşmuyorsunuz. İran hazırlık aşamasında, Kuzey Kore yapmış. Mesele bölgenin düzenlenmek istemesi ve Türkiye’nin ‘siz 10 bin km uzaktan gelip bölgemizi düzenleyemezsiniz’ demesi. Görünen o ki BM kararlarına rağmen ABD bu adımı atacak ama attığı adımın yanlış olduğunu bilmesi gerekir.

BAHÇELİ'NİN AF İLE İLGİLİ SÖZLERİ VE BEDELLİ ASKERLİK

Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız  gerekli açıklamaları yaptı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER