Parola 'Derviş Tatile Çıksın'


Türkiye’nin tam anlamı ile üç maymunu oynadığı bir dönemde KKTC’de 19 Nisan'da yapılanCumhurbaşkanlığı seçiminde, adaylardan hiçbirinin geçerli oyların yüzde % 50'sinden fazlasını alamaması nedeniyle, 26.04.2015 tarihinde yapılan ikinci turun galibi oyların yüzde %60,5'ini alan sosyalist bağımsız aday Mustafa Akıncı oldu. Mevcut Cumhurbaşkanı Milliyetçi Sağcı Derviş Eroğlu ise seçimlerde yüzde 39,5 oy alabildi.

KKTC de yaşayan vatandaşlar iki önemli gruba ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi 1974 yılının Temmuz ayında yapılan Barış Harekatından sonra Türkiye’den giden ve KKTC vatandaşı olan Türkler, diğerleri ise adanın yerlileri. Sayın Derviş Eroğlu’nun en önemli destekçileri kuşkusuz Türkiye’den giden Türkler ile son seçime kadar Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri olmuştur. Ancak yapılan bu son seçimde Türkiye Cumhuriyeti KKTC yi kendi kaderine terk ederek sürece kayıtsız kalmıştır. Bu duyarsızlığı demokratik koşullarda “Tarafsızlık” olarak değerlendirmek ise tam anlamı ile ahmaklıktan öteye geçmeyecektir.

Kapitalist sistemin dönüştürdüğü, milli ve manevi duygularını sömürdüğü, Rum Kesiminin AB Pasaportu ile ödüllendirdiği Adanın yerli Türk  halkı, yaşadığı zulmü unutarak, Rum kesimine zeytin dalı uzatan Mustafa Akıncı’yı desteklemiştir. Sonuçta kazanan, Mustafa Akıncı değil Rum Kesimi olmuştur.

Peki Mustafa Akıncı Kimdir?

Mustafa Akıncı Rum yönetimi ile gerçekleştirdiği uyumlu siyaset ve projeleri ile ön plana çıkan ve BM ile Avrupa Birliği Ülkelerinin de takdirini kazanmış uyumlu! Bir siyasetçidir. Taviz vererek uzlaşmaktan yana olan bu siyasetçi; 2003 yılında Lefkoşa Rum Belediyesi eski Başkanı ile yaptıkları çalışmalardan ötürü 'Europa Nostra Onur Ödülü'ne (Medal of Honour) layık görüldü.Yine 2003'te, Annan Planı döneminde oluşturulan Barış ve Demokrasi Hareketi'nin (BDH) kurucularından olup, liderliğini üstlendi.

İşte Mustafa Akıncı’nın bu ve benzeri özellikleri KKTC de yapılan seçim sonuçlarını dikkatli yorumlamamız gerektiği sonucunu ortaya çıkarmaktadır.

Tüm bu nedenler ile KTTC, kimlik bunalımı yaşayan ve AB pasaportu sevdalısı yerli halkın, vurdumduymaz siyasetçilerin, sözde milliyetçi, özde ise işportacı “Hami Devlet” iradesini elinde bulunduran,   boş boğazların iradelerine bırakılamayacak kadar önemlidir.

Peki Kıbrıs neden bu denli önemlidir? Türkiye’nin Akdeniz’in uluslar arası sahasında söz sahibi olabilmesi için, bölgede güvenlik kordonu oluşturabilmesi için, zengin petrol rezervlerini kontrol edebilmesi için, Mersin ve İskenderun Limanlarının dolayısıyla Akdeniz sahillerinin güvenliği için önemlidir.  Bu önemlerine binaen de Türkiye maddi ve manevi ciddi bedeller ödemiştir!  

Tüm bu saydığımız ve önemli kıldığımız hususların Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde karşılık bulmadığını ise üzülerek müşahede ediyorum. Çünkü ikinci tura kalan seçimlerde Mustafa Akıncı’nın seçilebileceğini kör görmüş sağır duymuş ancak AKP hükümeti fark edememiştir.

Şayet fark etmiş olsaydı neler yapmazdı ki? Kontrol ettiği yandaş basını adaya çıkarır, güdümlü aydınlarının bir kısmını servisler ile adaya taşırdı. Evvela seçmen üzerinde algı yönetimi yapar Mustafa Akıncı’ ya Paralel Cumhurbaşkanı adayı yaftasını yapıştırdı. Tüm bunlara rağmen çaresiz kalmış olsaydı da elektrikleri keserdi. Ama seçtirmezdi!...

Aslında KKTC de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucu aylar öncesinden belliydi. Hani derler ya! “Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir” diye tam da öyle oldu!  BM, AB ve Rum Kesimi ile yapılan pazarlıkların sonucunda 30.03.2015 tarihinde Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi geri çekildi. Uzlaşmacı bir aday üzerinde mutabakata varıldı. Seçim öncesi ve sürecinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti müdahil olabilecek söylemlerde bulunmadı. Basın kör, sağır ve dilsiz oldu. Sokaktaki vatandaşlar KKTC de seçim yapıldığından bile bihaber oldu. Kısacası KKTC de seçimler bir oldu da bittiye getirildi. Seçilmiş Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, önemli bir projenin ve önemli bir harekatın sonucudur. Bu harekatın parolası ise “Derviş Tatile Çıksın” Olmuştur.

Saygılarımla,

SMMM Ferhat Bozer


28.04.2015


YORUM EKLE