Öngörüsüzler

 Allah (c.c.) önünü görmeyen, yaptığı uygulamalarla milleti, devleti sıkıntıya koyan yöneticilerden milletimizi de, devletimizi de, korusun. Türkiye’de yaşayan tüm fertler de, gerilimin en üst seviyedeyken, Artvin’de mahkeme kararına rağmen, maden arama ve çıkarma izni verenlere ne denir.

Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?

Geç kalmakla beraber, Allah (c.c)’tan hükümet müdahale etti de, dert üstüne dert binmeden, Türkiye yeniden bir gerginlik yaşamadan konu halloldu.

Peki, özellikle İstanbul’da ufak ve orta işletmelerde ne oluyor, bu kitlelerin basit metotlarla halledilebilir meseleleri büyütülerek nasıl da toplumsal mesele haline getiriliyor, haberiniz var mı?

Suriye, Libya, Cezayir’e mal yapan Merter esnafı yerle bir olmuş vaziyette, yine Rusya kriziyle beraber Zeytinburnundaki derici esnafı yok olma aşamasına geldi. Yüzlerce mağaza, atölye, binlerce çalışan kış kıyamet günü sıkıntıda. Laleli esnafının durumu Zeytinburnundaki derici esnafından bin beter. Tamamı ile Rusya ve eski Demirperde ülkelerine yüzlerce tür, binlerce çeşit mal yapan, yaptıran, bavul ticareti tabir edilen türde ticaret yapan esnaf 1996 krizini adeta yeniden yaşıyor. Bunlar yetmezmiş gibi, 25 Mayıs 2015’de Sayın Cumhurbaşkanı’nın plaka açıklamasıyla beklentiye sokulan ve yine aynı tarihlerde yol belgeleri durdurulan ve hala verilmeyen servisçi esnafı tam patlama aşamasında.

Yol belgeleri verilmiyor. Esnaf bir yıldır önünü göremiyor. 25 Mayıs’tan beri defalarca Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, Milletvekilleri İstanbul belediye başkanı, belediye yetkilileri defalarca açıklama yapmalarına rağmen, bırakın meselenin neticelenmesini, bilgi dahi verilmiyor. Esnaf yöneticileri birlikten odaya kadar çaresiz vaziyette.

Tüm bunlar olurken belediye bürokratları direniyor. İnatla Türkiye’nin en büyük esnaf kesiminin meselelerini çözmemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Esnafı sokağa dökmeye çalışıyorlar. Hiç kimse öküzün altında buzağı aramasın. Servisçi esnafı sokağa dökülür ve bu diğer esnaf kesimlerini de tetiklerse bunun sorumlusu en başta İstanbul belediye başkanı, belediye bürokratları ve belediyeye söz geçiremeyen AKP kadrolarıdır. Bölgesinde basit bir meseleyi çözemeyen zihniyettir. Türkiye’nin binlerce derdi varken yoktan dert icat eden yöneticilerdir.

Belediyeciliği çöp toplamaktan ibaret sanan anlayışdır.

Dünyanın kendi etrafında döndüğünü zanneden basiretsiz yönetim anlayışıdır.

Esnafı sokağa dökülme sonuçlarını göremeyen körlük olgusudur.

Bu anlayışa diyecek bir şey yok. Hak etmediğimiz halde sonuçlarına katlanıyoruz.

Allah (c.c.) sonumuzu hayır etsin…

YORUM EKLE