Olumsuz düşünceleri çöpe atalım !

 Otomatik düşünceler hayatımızı sardığı için bu düşüncelerden kurtulmak bizi biz yapan en önemli eylemlerden birisi olacak. Ne düşündüğümüz, neyi söylediğimiz hayatımızı şekillendiriyor. O zaman pozitif düşünceler içinde olmak, olumlu cümleler kurmak ne kadar önemli değil mi?

Birlikte birkaç olumlu cümle örneği kuralım:

Ben kıymetliyim.

İyi bir geleceğim var.

İlişkimde çok mutluyum.

Herkes tarafından seviliyorum.

Çok fit ve sağlıklıyım.

Bolluk ve huzur içindeyim.

Yakın çevremle çok iyi anlaşıyorum.

Bu olumlu cümlelerin gerçek olması önemli tabii ki. İlişkimizde mutsuz isek bunu yazmak kendimize dürüst davranmamak olur. Olumlu ne varsa yazacağız.Bunlara benzer cümleleri bir kağıda yazıp görebileceğiniz yerlere asın ve gün içinde sık sık okuyun.

Aklınıza olumsuz cümleler geldiğinde de bunları daha yapıcı olumlu cümlelerle değiştirin. Size işe yarayacak bir teknik önerebilir miyim?Aklınızdan uzun süredir çıkmayan olumsuz bir düşünceyi bir kağıda yazın, sonra kağıdı mümkün olduğu kadar buruşturun, kağıdı tekrar açtığınızda, üzerindeki olumsuz cümlenin artık eski gücünün kallmadığını, etkisinin zayıfladığını göreceksiniz. Haydi şimdi aynı kağıdı tekrar buruşturun ve çöpe atın, aynı anda bu olumsuz düşünceyi kafanızdan da atın gitsin. Yerine temiz bir kağıda bu düşüncenin tam tersini yazın ve sürekli görebileceğiniz bir yerde tutun.

Bu yöntemle bir süre sonra olumsuz düşünme alışkanlığınızın yerini olumlu düşünme alacaktır ve yaşama daha olumlu tarafından bakmayı öğreneceksiniz. Gün içinde tekrarladığınız bu pozitif cümlelerin sağladığı pozitif düşünceler de olumlu yönde davranış değişikliği geliştirmenizi sağlayacaktır. Bu davranış değişikliğinin ise hem sizin, hem çevrenizdekilerin hayatına olumlu katkısı olacaktır.

“Psychological Science” dergisinde yayımlanana bir habere göre , Amerikalı bilim adamlarının İspanyol meslektaşlarıyla birlikte yaptığı araştırma, olumsuz ve istenmeyen düşünceleri yazıp çöpe atanların, ruhsal olarak rahatladığını gösterdi.
Araştırmayı yapanlardan Richard Petty, bu yaklaşımın ”aptalca” gelebileceğini ancak fiziksel olarak düşünceleri ”atmanın” işe yaradığını gördüklerini belirtti.Ohio Devlet Üniversitesi’nden Petty, kişilerin düşüncelerini somut nesneler olarak değerlendirebileceğini belirterek, ”Düşüncelerimizden onları görür gibi bahsediyoruz. Düşüncelerimize tutunuyoruz. Onlara dayanıyoruz. Tüm bunlar düşüncelerimizi bizim için daha gerçek hale getiriyor” ifadesini kullandı.

Bilim adamları konuyu araştırmak üzere 3 deney yaptı.Bilgisayar ortamında yapılan 3. deneyde, 78 İspanyol lise öğrencisinden düşüncelerini yazmaları istendi. Öğrencilerin yarısından yazdıklarını çöp kutusuna göndermeleri, diğer yarısından bunları kaydetmelerini isteyen bilim adamları, ”düşüncelerini çöp kutusuna gönderenlerin düşüncelerinden kurtulduğunu” gördü.

Araştırmacılar ayrıca, olumlu düşüncelerini kağıda yazıp çantasında ya da cüzdanında taşıyanların da bundan olumlu yönde etkilendiğini belirtti.

Düşüncelerin çöpe gönderildiğini hayal etmenin ise etkili olmadığı belirlendi.

Son söz : Kendimize ve çevremize güzel sözler söyleme alışkanlığı bizi daha çok güçlü kılacak !

YORUM EKLE