Nilhan Osmanoğlu…

Osmanlı İmparatorluğu’ nun 34. Padişahı Sultan 2. Abdülhamid Han. Tahta çıkışı, saltanatı, saltanat sürdüğü 33 yıl boyunca aldığı her kararı, tahtan indirilişi ve sürgün yıllarıyla Osmanlı İmparatorları arasında yapılan araştırmalara göre en çok bilinen ve tartışılan 5 Padişah’ dan biri olan Sultan 2. Abdülhamid’ in 5. Kuşaktan torunu Nilhan Osmanoğlu bu günlerde bir hayli gündemde. Gerek Parlementer sistem hakkında ki düşünceleri, gerekse Aile olarak açtıkları davaları dile getirerek Sultan 2. Abdülhamid’ in varisleri oldukları için Osmanlı döneminde onun şahsi tapulu yerleri olan içinde Galatasaray Adası’ nın da olduğu birçok yeri istemesi Nilhan Osmanoğlu’ nu bugünlerde çok gereksiz yere bir anda gündem haline getirdi.

Türkiye’ nin rejimini değiştirip değiştirmeme kararını vereceği çok kritik bir referandum sürecine girilmişken ben Nilhan Osmanoğlu’ nun bazı açıklamalarla gündeme düşmesini bilinçli ve tırnak içinde anlamlı buluyorum.

Anlamlı buluyorum çünkü Referandumla ilgili kafası karışık birçok insandan Nilhan Osmanoğlu’ nun açıklamalarını duyduktan sonra sırf bu yüzden Hanedan’ ın, Saltanat’ ın ve Halifeliğin geri gelmesi korkusuna girip Hayır diyeceklerini duydum. Bilinçli buluyorum çünkü bugün yaşayan Osmanlı Hanedan mensuplarının samimi olduklarına inanmıyorum ve belli bir gücün kontrolünde olduklarını düşünüyorum. Kendilerini Türk hissettiklerine inanmıyorum. Kaldı ki biz Osmanlıyız diyorlar.

Nilhan Osmanoğlu’nun haddini bilmesi ve bir köşeye çekilmesini umuyorum. Bir dönemler 2. Abdülhamid Han bilinçli olarak çok kötü gösteriliyordu. Bugün bunu aşmışken ve yeni nesillere 2. Abdülhamid Han doğru anlatılmaya başlanmışken onunda adını kirletmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Hukuki sürece girildiğini ve istedikleri yerlerle alakalı kararı hukukun vereceğini söylüyor. Türk yargısıyla olmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gideceklerini söylüyor. Bu süreci bekleyip göreceğiz ancak Galatasaray Adasının ismini telaffuz ettiği için Galatasaray kulübünden bir cevap verildi ve adanın tapusunun 60 yıldır kendilerinde olduğunu ve hukuki açıdan böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını söyledi.

Bekleyip göreceğiz.

Referandum ile alakalı neler düşündüğüm ve kararımın ne olacağı ile alakalı sizlerden çok fazla mail alıyorum. En yakın zamanda bu konuyla ilgili bir yazı yazacağım.   

YORUM EKLE