Nerede Bu İktidar Müteahhitleri?

 Her yıl olduğu gibi Maliye Bakanlığı bu yıl da 2015 yılı Kurumlar Vergisi/Gelir Vergisi rekortmenlerini açıkladı!

Öncelikle Kurumlar Vergisi Mükelleflerini değerlendirdiğinizde bu yıl 1. sırada TC. Merkez Bankası’nın yer aldığını göreceksiniz. TCMB kar amaçlı bir kurum değil. Mustafa Kemal ATATÜRK, TCMB’yi kurarken, anonim şirket statüsünde olmasını Bankanın bağımsızlığı için istemişti. Bu arada şunu da söyleyelim, Osmanlı Devleti’nin merkez bankası yoktu. Osmanlı Devlet’inde bu görevi İngiliz-Fransız sermayeli “Bank-ı Osmanî-i Şahane (Osmanlı Bankası)” yürütüyordu. Yani Osmanlı’nın Merkez Bankası milli değildi.

Bir ülkede Merkez Bankası kurumlar vergisinde şampiyon oluyorsa, gelin siz o ülkede özel sektörün durumunu düşünün.(*)

Şimdi de bakalım özel sektörün durumuna. İlk 10 sırada 8 adet banka var bunların da 4 tanesi Kamu Bankası. Şimdi bu cümleyi tersten okursak iletişim sektörü kuruluşu olan TURKCELL İletişim Hizmetleri A.Ş. ve Türk Telekomünikasyon A.Ş ilk 10 firma arasında yer almaktadır ve ilk 10 firma arasında sanayi kuruluşu yoktur.

Bu listeye bir başka açıdan da bakmak gerektiğini düşünüyorum. Türkiye'de son on yılda 300 milyar ABD Doları'ndan fazla ihale alan Cengiz İnşaat, Limak İnşaat, Mapa İnşaat, Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat’ın ilk 100 firma arasında yer alıp almadığına bir göz atalım. 62. Sırada Cengiz İnşaat ve 81. Sırada ise Kolin İnşaat yer almaktadır. Diğer adı geçen firmalar ise ilk 100 firma arasında yer almamaktadır. Bazen firmaların değişik vergi düzenlemeleri nedeniyle vergi ödemedikleri konusu tabi ki yazımızın konusu değildir. İlk 100 firma arasında adlarının açıklanmasını istemeyen 16 firma mevcuttur tabi ki bu firmalar da yazımızın konusu dışındadır.

Son 10 yılda ihalelerin büyük kısmını alan ama buna rağmen “miiletin….koyan”,terör kınaması için İstiklal caddesinde terörü kınamak için “Ortanca Hanımı” ile giden “fakir vatandaş karanfil bıraktı ben de gül bırakıyorum” diyen müteahhittin firmasını kenara koysak bile ilk 100 firma listesi incelendiğinde sanayi şirketlerinin azlığı dikkat çekicidir. Bu vahim bir durumdur.

Bu tablonun nedenleri, sonuçları ve çareleri üzerine günlerce konuşulabilir, ciltlerle kitap yazılabilir.

Bir de 2015 yılı Gelir Vergisi mükellefleri yönünden bakalım.

Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan 2105 yılı Gelir Vergisi rekortmenleri sıralamasında Enka Holding ortaklarından Şarık TARA 1. Sırada yer almaktadır ondan sonraki 3 sırayı ise KOÇ ailesinin fertleri almaktadır. Buna 21 Ocak 2016 tarihinde geçirdiği kalp krizi neticesinde genç yaşta rahmetli olan Mustafa Vehbi KOÇ da dahildir.

Gelir Vergisi rekortmenleri listesi de değişik yönleri ile irdelenebilir olmakla beraber görünen odur ki yukarıda adları geçen firmaların ortakları Mehmet CENGİZ, Nihat ÖZDEMİR, Mehmet Nazif GÜNAL, Celal KOLOĞLU ve Orhan Kalyoncu’dan sadece Mehmet CENGİZ 48. Sırada yer almakta diğer adı geçen şahıslar ise, gelir vergisi rekortmenleri arasında da yer almamaktadır. Tabi ki bu listede de adlarının açıklanmasını istemeyen mükellefler vardır. Onlar yazımızın konusu dışındadır
Yazımı KOÇ ailesinin fertlerinden Ali KOÇ’un bir görüşü ile sonlandırıyorum.

Ali KOÇ diyor ki! 'Kapitalizmin daha adaletli sisteme dönüşmesi şart'

(*) Muzaffer EMEKÇİ Vergi Müfettişi

YORUM EKLE