Neden Halit Ergenç'den özür dilediniz?

Dünyanın her yerinde havaalanları, resmi yerlerde herkesin uyması gereken belli kurallar var. Ama bir de bakarsınız ki, biri kendini bir şey, ya da dünyanın üstünde zannedip bu kurallara uymak istemiyor. Bu durumda özür dilemek hiç gerek değil, sadece kibarca onları kurallara uymaya davet etmek yeter.

Doğru, Azerbaycan'da erteleme, yolsuzluklar var, ama havaalanlarında insanı kızdıracak hataların olmasından bahsetmek de adaletsizlik olurdu. Örneğin, Türkiye’nin bir çok hava alanlarını kullanmış biri olarak tam kesin diyebilirim ki, Azerbaycan'da da bir farklı husus yoktur.

Ama nedense, Bakü'de çekilen "Ali ve Nino" sinema filminde Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin ilk Başbakanı Feteli Han Xoyski rolünü canlandıran Halit Ergenç Gence havaalanı vize işlemlerinin geciktirilmesini esas getirerek kavga çıkarmış. Doğru okudunuz, şikayetçi olmak değil . Gerçekten de kavga etti. Bu haberi okuyunca ne yalan söyleyeyim, Halit Ergenç'in hareketine kızmadım. O muhtemelen kendi ününü kötüye kullanıp havaalanındaki prosedurlardan canını kurtarmak istedi. Çok sıradan bir hareket ve eminim ki, Halit Ergenç örneğin, ABD veya İngiltere'de bunu yapmayacaktı, yapsaydı bile kimse ondan özür falan istemeyecekti. Hatta haksız olsaydı, onu mahkemeye bile vereceklerdi.

Ama burası Azerbaycan ve mademki burda tanınıyor, e, yapsın bir şımarıklık ...

Ama Gence havaalanındaki yetkililer neden özür dilemiş, bak bunu anlamış değilim ve öfkem de onlara ... Neden, hangi kanunsuzluktan dolayı Halid Ergenç’den özür dilediniz? Azerbaycan'ın yasaları niye öyle herkesin ayak altına serilmeli?

Neden yıllar önce Azerbaycanda tanınmış avukat olan İntikam Aliyev'in Türkiye'de başına gelen olayda masum olduğu ortaya çıksa bile kimse ondan özür dilemedi?! İntikam Aliyev Halit Ergenç'in sinema, dizilerde ettiğini hayatta yapmış bir insandır. Ergenç dizide Kanuni Süleymansa, İntikam Aliyev gerçek hayatta ülkesindeki diktatör rejime karşı savaşan ve bu kanunsuzlukları Avrupa mahkemesine taşıyıp de Azerbaycan iktidarının adaletsiz hareketlerni ortaya çıkarttığı için bu rejimin gazabına gelerek, yasadışı olarak şimdi hapse atılan bir avukatdır.

Bir kaç yıl önce Türkiye'de bir havaalanı görevlisinin iftirasına uğrayan ve bunun için mahkemeye çekilen İntikam beyin masum olduğunu kanıtladı. Hatta o zaman Türkiye medyası İntikam beyi suçlu ilan etti. Mahkeme sonunda İntikam bey suçsuz olduğunu ispat etse de, kimse ondan özür dilemedi.

Ama emin olun, İntikam bey uğradığı manevi zarar için tazminat isteseydi, buna ulaşırdı.

Ama yapmadı, çünkü Azerbaycan'da herkes İntikam beyi bu duruşu için, kültürü, davranışları ile nazik bir insan olarak seviyor.

Bir de tabii, Türkiye sevgisi buna engel oldu.

Ama sevgi tek taraflı yaşanmıyor, bir sever, iki sever, üçüncüye gücü yetmez. Çünkü gurur , haysiyyet denilen his de sevgi kadar güçlüdür ve o ortaya çıkınca sevgi geri çekilir.

Ne kadar güçlü olsa bile...

YORUM EKLE