Moskova'da provokasyon mu yapılıyor?

Moskova'da müthiş bir gece geçirildi. Muhalefet 1 Martta gösterilere hazırlanırken korkulan oldu ve en önemli muhalif liderlerden Boris Nemtsov Moskova'nın göbeğinde uğradığı silahlı saldırı neticesinde öldürüldü. Ukrayna krizinden sonra batı dünyasının Papalık öncülüğünde Rusya'ya karşı başlattığı ambargolara rağmen levada'nın yaptığı son anketlerine göre putin'e Rus halkının desteğinin %86'lara ulaşmış olması Rusya karşıtı güçleri harekete mi geçirdi sorusunu gündeme getrdi. Rusya'da muhalefet bütün sertliğine ve bütün acımasızlığın rağmen Nemtsov, Navalniy, Limanov uzun zamandır kremlinin başını ağrıtıyor, ama Rusya açısından nazik bir dönemde her hangi bir operasyonun yapılmasına da uyun zemin yoktu. Yani Rusya için muhalefetten kurtulmak için böyle bir eyleme ihtiyacı yoktu.Rusya siyasetinin önde gelen isimlerinden biri olan ve anti-Putin çıkışlarıyla bilinen Boris Nemtsov'un Moskova'nın merkezinde öldürülmesi Rusya'da yeni siyasi çalkantılara yol açmak isteyenlerin yapabileceği bir operasyon olarak hemen ilk akla gelenler arasında yer aldı.

Kremlin karşıtı ünlü muhalif lider Nemtsov, 1 Mart’ta yapılacak Vesna isimli ekonomik kriz karşıtı gösterinin organizatörleri arasında yer alıyordu. Bu gösterileri organize edeceği bir sırada öldürülmesi tam bir profesyonel provokasyon olduğunu göstermektedir.

AB Putin'e Ukrayna olayları süresince diş geçiremeyince Moskova'yı içeriden karıştırabilmek için Moskova'da uyuyan hücreleri harekete geçirip muhalif lideri öldürterek Putin'i köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. Böylece 1 Martta gösteri yapmaya hazırlanan kitleyi motive etmek tahrik etmek suretiyle Putin'e karşı halk ayaklanmasının provaları yapılmak mı istenmekteydi. Aslında Moskova halkının bu eylemin kimin yaptığını bilecek kadar aydın olduğunu söylemek gerekir.

Eğer Papalık kontrolünde hareket eden Batı bu eylemi yapmamışsa her hangi bir ilgi alakası yoksa derhal açıklama yaparak ortamın gerginleşmesini engellemelidir. Putin'in ise derhal katilleri yakalayarak olayı aydınlatmalıdır. Yoksa bu olay üzerinden Ukrayna olayından sorumlu tutulan Putinin ülkesinde karışıklıklar çıkarılarak adeta Ukrayna'nın intikamı alınacaktır. Türkiye'nin baştan beri Ukrayna'da tarafsız kalarak Rusyaya verdiği destek şimdi daha iyi anlaşılmaktadır.

Putin'e olan halk desteğinin artması Rusya topraklarında böyle bir eylemin yapılacağını bu eylem başarılı olmazsa o zaman Rusya topraklarında yaşayan Türkler üzerinden bir provokasyon eylemi devreye gireceğini şimdiden gören Türkiye gelişmeleri yakından takip ederek AB-Rusya savaşında tarafsızlığını koruyup Türk unsurların da bu savaşta tarafsız kalmasını sağlamalıdır. 2. dünya savaşında Türkler çok büyük acılar çekmiştir. bu acılar bir daha yaşanmaması için Türkiye Rusya'da yaşayan Türklerin her hangi bir provokasyona uğramalarını önünü Rusya ile iyi ilişkileri geliştirerek önüne geçecektir.

Rusya bu süreci iyi yöneterek Türkiye'nin verdiği değerli desteği Türk Rus ilişkilerinin gelişmesine dönük katkılarla öderken Rusya Türklerinin sosyal hukuki ve ekonomik geleceğini göz önünde bulunduracak, Ermeni meselesinde ve Karabağ probleminde Türkiye'nin tezlerine dikkat edecektir. Moskova'daki bu suikastla Rusya karıştırılmaya çalışılacaktır. Putin bu cinayeti derhal aydınlatarak Rusya'yı içten karıştırmak isteyenlerin oyununu bozacaktır.

Dr.Hasan Oktay KAFKASSAM Başkanı


YORUM EKLE