Oktar Babuna için toplanan kan örnekleri ne oldu? Korkuç iddia

Adnan Oktar ve suç çetesi operasyonunda gözaltına alınan Oktar Babuna hafızalara kan kampanyası ile kazınmıştı. 1999'da lösemi olan Babuna için Türkiye'den tam 120 bin kişi kan vermişti. Kan ve ilik örnekleri ABD ve Almanya'daki laboratuvarlara gönderilmişti. Peki o örneklere ne oldu?

Oktar Babuna için toplanan kan örnekleri ne oldu? Korkuç iddia

Oktar Babuna için toplanan kan örneklerinin gönderildiği Almanya'daki Stefan Morsch Vakfı'na Habertürk ulaştı. Yetkililer örneklerin bir süre sonra imha edildiğini, fakat kampanyayı düzenleyenlerin verileri ne yaptığını bilmediklerini söyledi. Ancak uzmanlar ilik örneklerinin verilerinin büyük paralara satılmış olabileceğini söyledi.

ABD'DEKİ ŞİRKET ORTADA YOK: Toplanan kan örneklerinin  gönderildiği ABD'deki Lifecodes isimli şirketin ortada olmadığı ortaya çıktı. Lifecodes'un o dönem başkanlığını yapan Walter Fredericks'e ise ulaşılamıyor.

Türkiye cerrah Oktar Babuna'yı 1999'da başlattığı ilik kampanyası ile tanıdı. Babuna, lösemi olduğu gerekçesiyle gazetelere ilan verdi, uygun donöre 10 milyar lira ödül vaat etti. Kampayada 160 bin kişiden kan ve ilik örneği toplandı. 40 bini Türkiye'de tutuldu. Yeterli laboratuvar olmadığı için, örneklerin kalanı ABD ve Almanya'daki çeşitli kurumlara gönderildi. Tartışmanın fitili tam da bu noktada ateşlendi. Teoriler havada uçuştu. Kimi “gen haritamız çıkarılıyor” dedi, kimi verilerin ilaç firmalarına satılabileceğini öne sürdü.

DÖNEMİN SAĞLIK BAKANI SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTI
Dönemin Sağlık Bakanı Osman Durmuş tarafından Babuna hakkında soruşturma başlatıldı. Kampanyada kuşkular olduğu gerekçesiyle toplanan ilik ve kanların iade edilmesi için girişimde bulunuldu ancak bir sonuç alınamadı.

Adnan Oktar ve suç çetesine düzenlenen operasyonda Babuna da gözaltına alınınca, kan örnekleri bir kez daha gündeme geldi. Sahiden onca kan ve ilik örneğine ne oldu? Habertürk'ten Nalan Koçak SORDU, örneklerin gönderildiği yerlerden biri olan Almanya'daki Stefan Morsch Vakfı'nın kurucularından Susanne Morsch yanıtladı.

15 BİN ÖRNEK ALMANYA'DAKİ VAKIFA GİTMİŞ
Morsch'a ilk sorumuz “size gönderilen kan ve ilik örneklerine ne oldu?” oldu. Yanıtı şöyle:

“Çok fazla kurum işin içindeydi. Çünkü örnekler o kadar çoktu ki tek bir laboratuvar başa çıkamadı. Biz gönderilen örnekleri test ettik, bu kadar. O dönem ödemeyle ilgili bir sorun çıktığını hatırlıyorum çünkü o kadar çok örnek vardı ki. Yanlış hatırlamıyorsam İstanbul Üniversitesi'nin hastanesi ödeyebilmek için para toplamaya çalıştı. Kan örnekleri için izin formlarını da onlar toplamıştı.”

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER