Mediar Araştırma anket sonuçlarını açıkladı

24 Haziran seçimlerine doğru giderken seçmenin nabzını yoklayan anket şirketlerinden bir kaçı, 'sanki kendi binalarında yaptıkları' anket sonuçlarını duyurmaya devam ediyor.

Mediar Araştırma anket sonuçlarını açıkladı
 Mediar Araştırma, yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı. Yine Akşener'e çalışan bu anketin sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 43.50. Erdoğan’ın ikinci turdaki rakibiyse yüzde 22.20 ile Muharrem İnce oluyor. Meral Akşener ise seçmenin yüzde 19.31'inden oy alabildi. Ankete göre Meclis çoğunluğu ise 'Millet İttifakı'nın gözüküyor.

ERDOĞAN AÇIK ARA ÖNDE

“24 Haziran’da hangi adaya oy vereceksiniz” sorusuna ‘AK Parti’nin adayı Tayyip Erdoğan’ yanıtı verenlerin oranı yüzde 43,50....

Erdoğan’ı yüzde 22.20 ile CHP’nin adayı Muharrem İnce takip ediyor. Üçüncü sıradaysa yüzde 19.31 ile İP adayı Meral Akşener bulunuyor.

Diğer Cumhurbaşkanı adayların oy oranlarıysa şöyle: HDP'li Selahattin Demirtaş: 12.79

Saadet Partisi adayı Temel Karamollaoğlu: 1.61

Vatan Partisi adayı Doğu Perinçek 0.60

CUMHUR İTTİFAKI'NIN OY ORANI NE

Ankette katılımcılara hangi partiye oy verecekleri de soruldu. Buna göre AK Parti, MHP ve BBP'den oluşan Cumhur İttifakı'nı tercih edenlerin oranı: Yüzde 45.63.

Sonuçlara göre AK Parti: Yüzde 39.61

MHP: Yüzde 5.31

BBP: Yüzde 0.71 

MECLİS'TE ÇOĞUNLUK MUHALEFETİNMİŞ

CHP-İP-SP-DP’nin aldığı oy ise yüzde 42.5... HDP de yüzde 11.39 oy alarak barajı geçiyor ve Meclis’te koltuk elde edebiliyor. Bu durumda Meclis'te çoğunluk muhalefetin eline geçmişmiş...

1 Kasım 2015 Genel Seçimleri ile 16 Nisan 2017 Anayasa Referandumu sonuçları karşılaştırıldığında Cumhur ittifakını oluşturan AK Parti-MHP blokunun büyük şehirlerde ve toplumun daha yüksek eğitim alan kesimlerinde bir miktar destek kaybına uğradığı görülmüşmüş.

Türkiye çapında %10 civarındaki bu kaybın henüz Cumhur İttifakı tarafından telafi edilemediği, bu kesimlerin iktidar blokundan uzaklaşma eğiliminin sürdüğü tespit edilmişmiş. 

MEDİAR'IN DEĞERLENDİRMESİ

Mediar Araştırma, son anketine ilişkin şu yorumu yaptı:

Seçimlere bir ay kala muhalefetin hazırlıksızlığının kendileri açısından telafi edilmiş gibi görünmektedir.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 13:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER