KILIÇDAROĞLU'NA SORULMASI GEREKEN 3 SORU

Geçen hafta TBMM’de oylanan ve “Türk askerine sınır ötesinde operasyon yetkisi veren” tezkereye “hayır” demişti Kılıçdaroğlu.
Siyasi bir karadır, parti yetkili organları değerlendirmiştir bize sorgulamak düşmez!
 
Netice itibariyle aitlik duygumuz da olmadığı için “CHP neden destek vermedi?” “Türkiye’nin güvenliği tehlikedeyse siyaset üstü düşünmek gerekmez miydi?” “Cumhuriyeti kuran parti cumhuriyetin geleceğini riske eder mi?”  gibi soruları soran yazılar yazma gereği duymadık.
 
Ancak, Sayın Kılıçdaroğlu bugün "Gelin askerimizin kara harekatını Kobani'nin kurtarılması ve IŞİD'in buradan püskürtülmesi hedefiyle kısıtlayalım" diyerek yeni bir tezkere çıkarılmasını teklif etti.
 
Dedik ya hani aitlik duygumuz olmadığı için CHP’nin siyasi kararlarını sorgulayacak değiliz.  Ancak “varlığını Türk varlığına adamış” biri olarak ülkenin menfaatleri ve Türk Milletinin bekası söz konusu olunca her şeyi sormak, sorgulamak hakkımızdır düşüncesiyle Sayın Kılıçdaroğlu’na şu soruları da sormak gerekir diye düşünüyorum.
 
Sayın Kılıçdaroğlu:
Soru 1-Bu kısıtlamalarla çıkacak olan bir tezkere, Türk Milletinin geleceğini güvence altına almak amacıyla mı çıkacaktır  yoksa PKK’nın Suriye kolu olan PYD’nin Kobani’de oluşturduğu kanton yönetimi korumak ve güvenli hale getirmek, Suriye’de PKK yönetiminde kurulacak bir Kürt özerk bölgesini inşa etmek amacına mı hizmet edecektir?
 
Soru 2-Bu kısıtlamalarla çıkacak olan tezkere, yıllardır PKK’yı koruyan ve hiçbir PKK’lıyı Türkiye’ye teslim etmeyeceğini açıkça ifade eden Barzani’yi IŞİD tehdidinden kurtarmanın ötesinde nasıl bir fayda sağlayacaktır?
 
Soru 3-IŞİD Ayn’el Arap (Kobani) bölgesine gökten mi inmiştir? Kobani’ye gelene kadar,  Suriye ve Irak’ta Türkmen bölgelerinde soydaşlarımız yurdundan yuvasından sürülürken, kurşuna dizilirken, başları kesilirken neden hiç tepki vermediniz?  Yada hükümete “Birlikte bir tezkere çıkartalım da soydaşlarımızı IŞİD’ten kurtaralım” teklifinde neden bulunmadınız?
 
Aslında bizim sorduğumuz bu soruyu başta ulusalcı milletvekilleri olmak üzere “Atatürk’ün partisi” ve “Cumhuriyet’in kurucu unsuru” olduğu için CHP’li olan her vatanseverin sorması gerekir.
 
Evet! Muhalefet iktidarı zora sokup iktidar talebini dile getirmeli ve millete umut olmalıdır.
 
Sizin millete vaat ettiğiniz umut bu mudur?
 
Şu an Ortadoğu kaynamakta, Türkiye yanmaktadır. Bu yangından çıkış hükümeti zora sokmakla değil akl-ı selim içinde bir olmakla mümkündür. Bu açıdan bakıldığında Sayın Kılıçdaroğlu’nun “yeni bir tezkere talebi” çok talihsiz bir açıklamadır.
 
 
Hüseyin Alperen BURAK
 
https://www.facebook.com/alperenburak67


YORUM EKLE