John Kerry'nin Azerbaycan'da darbe planı

Bakü John Kerry'i ifşa etti

Bu gün Azerbaycan kamuoyu ve medyasının söz konusu ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin ofisinden anti-Azerbaycan kampanyasının yürütülmesi olgusunun ortaya çıkarılması oldu. ABD Büyükelçiliği geleneksel olarak bu meselenin de üstünden sessizlikle geçmek istedi. Ama Kerry bu çirkin planının üstü tutarlı belgelerle açılandan sonra Dışişleri Bakanı kamuoyu tarafından duvara daha da sıxışdırıldı. Parti temsilcileri, STK yöneticileri her gün Kerry'i ittihamlayan konuşmalar yapıyorlar. Bütün bu suçlamaların arkasında Kerry'i Batı'daki İslamofobik ve Ermeni çevreler tarafından dilləndirildiyi açık değildi.

Ama gerçektir ki, Kerry'in bu planının üstünün açılması ve ortaya çıkarılan delil, belge onu demeye esas verir ki, "siyah piar» ve baskı kampanyasının episentrinde işte Ermeni ABD Dışişleri Bakan hizmetleri ve direktifleri dayanır. Onun Ermeni konumda olması bu günün sohbeti değil, Kerri kendi Ermeni tutumunu daha önce defalarca açıkça göstermiştir. Onun Azerbaycan'a karşı önyargılı ve önyargılı tutumunun kökü henüz 90'lı yıllara dayanıyor. Dağlık Karabağ sorunu konusunda da devlet sekreteri daim Ermenilerin tutumunu destekleyip, kendi siyasi faaliyetleri ile onların yayılmacı siyasetinin güçlendirilmesine hizmet etmiştir.

ABD Kongresi'nde Azerbaycan'a karşı kabul edilmiş meşhur 907 sayılı kararın yazar olarak o hep Azerbaycan'a karşı adaletsiz tutumu ile tanınmıştır.
Şunu da belirtelim ki, Azerbaycan her zaman uluslararası etkinliklere ev sahipliği edince Batı'nın güçlü baskısı ile karşı karşıyadır. Bu kez de böyle oldu. Resmi Bakü'nün adresine gah insan hakları ihlalleri, bazen söz ve basın özgürlüğünün qorunmaması, bazen de hayvanların haklarını ihlal suçlamaları ileri sürüldü. Tüm araçları istifadı edildi ki, Azerbaycan'da Birinci Avrupa Oyunlarının geçirilmesi əngəllənsin. Ama milli lider Haydar Aliyev tarafından atılan Azerbaycan'ın bağımsız dış politikası, bugün de bu politika çok başarıyla yürütülmesi, Azerbaycan'ın gelişmesi, güçlenmesi bazı devletler tarafından sindirim sağlanmadığından Kerri gibi yetkililer Azerbaycan'da çatışma yaratmakta meraklı olurlar.

«Freedom House", NED, Human Rights Watch ve diğer kurumlar hep antiazerbaycan konumunda olmuşlar ve tüm beyanatlarında, tüm reylerinde esaslanmamış olgular temelinde Ermeni lobisinin, Ermeni güçlerinin konumundan konuşma yaparak böyle görüşler, fikirler formalaşdırıblar.
NED uzun yıllardır Azerbaycan'da "5. kolon" un oluşturulması, yönetim darbe planlarının aktif katılımcılarından biri rolünde görür. Bu kurum aracılığıyla Azerbaycan'daki "ortak" STK ve medya araçlarına ABD ve Batı kaynaklarından milyonlarca dolar kaynak ötürülüb.

APA-nın araştırmasına göre, bu ayın başında Freedom House örgütünün eski Başkanı David Kramer, ABD'nin Azerbaycan eski büyükelçisi Richard Kozlariç, "5. kolon" un parlak temsilcilerinden olan ve şu anda Amerika'da yaşayan Elmar Şahtaxtinski dahil bir grup kişinin ABD Devlet Sekreteri Kerriye başvuru ünvanlaması ile projenin ilk hatlarını kamuoyuna açıklandı. Onun kapalı bölümüne gelince, kongre ve senatörler de dahil 100 kişi tanınmış sosyal-siyasi xadimdən imzalar alınması, Kongre'de oturumlar düzenlenmesi ile birlikte Azerbaycan'a karşı yaptırımların uygulanması, vatandaşlarımızın seyahat imkanlarının kısıtlanması, banka hesaplarının dondurulması ve diğer yönlerde tedbirlerin gerçekleştirilmesi girişimi ileri sürülür. Belgeye göre, Azerbaycan'da bu amaçlara destek veren kurum kısmında "ulusal konsey" adı verilen kurumun katılımı bekleniyor. Ancak konuyla ilgili en ilginç nokta şudur ki, kampanyanın esas faaliyet merkezi rolünü ABD Dışişleri Bakanı Kerry'in Kongre'deki ofisi oynar. Bu olgu, sadece ABD'nin bağımsız devletlerin iç işlerine karışmadığı ve hakimiyet darbe planları hazırlamadığı konusunda en yüksek seviyede üretilen fikirlerin üzerinden kesin bir çizgi çekiyor.

İlginçtir ki, Rusyalı uzmanlar "Svobodnaya pressa" da bir konuşma yaparak bildirirler ki, Batı Rusya'yı daha da zayıflatmak için ona komşu ülkelerde ihtilallar serisi hazırlıyor ve sırada Azerbaycan da var. Bildirilir ki, ABD Ukrayna'da 2014 yılında hayata geçirilmiş çevrilişlerle yetinmek niyetinde değildir ve Rusya'ya komşu diğer ülkelerde de siyasi rejimleri değiştirmeye çalışacak.

"2015 yılında yeni" turuncu "devrimler beklenir. Prensip olarak, yeni bir şey yok, devlet çevrilişlərinin tüm teknolojisi eskidir, sadece ayrı ayrı yöntemler modernləşdirilir. Bu da iktidarda kimin olmasından, halkın onu ne derecede desteklemesinden ve hangi aletlere sahip olmasından bağlıdır "- diye," geopolitika "dergisinin baş editörü Leonid Savin söyledi. Ona göre, 2015 yılında Batı muhtemelen Ermenistan'daki durumu karıştıracak. Durumun karışabilir bileceği ülkeler sırasına Azerbaycan'ı da dahil edilebilir, çünkü L.Savinin kanaatine göre, Bakü'nün Washington'la ve Batı Avrupa ile ilişkileri kötüleşiyor. "İlham Aliyev dengeli siyaset yapmaya çalışıyor, ancak belli ki, Batı olası yollarla onun hakimiyetini devirmeye çalışacak" diye, baş editör söyledi.

Düzdür, Kerry'in Azerbaycan'da darbe yapmak planını ABD devletinin adı ile bağlamak doğru olmazdı. Ama eğer ABD Dışişleri Bakanı bu konuda tutarlı olgularla ifşa edildiyse, demek ki cezasız kalmamalıdır. Resmi Washington bu konuda düşünmesi gerekir. Görünür bu planın hazırlanmasına ABD özel istihbarat servisi de Kerry'in bir takım talimatlar yerine getirip.
ABD yüzde Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu, büyük ekonomik projelerin geçmesinde destek gösterdiğini, Bakü ile işbirliğinden memnuniyetini, Bakü'yü kaybetmek istemediğini söylese de, onun yıllardır Azerbaycan'da darbe planı hayata geçirmek niyetinde olduğunu da söyleyebiliriz. ABD'nin səfriliyi, donör kuruluşlar hangi ülkede varsa, o ülkede mutlaka er geç çatışma oluşmuş. Bugün Yakın ve Orta Doğu'da yaşanan katliamlarda resmi Washington'un doğrudan eli var.
Ama Azerbaycan'ı bü gün iç savaş giden Yakın ve Orta Doğu devletlerine dönüştürmek qeyi mümkün değildir. John Kerry gibi ermeniperestlerin bu gibi planları hiçbir zaman hayata geçemez. Çünkü Azerbaycan'da hakimiyyetle halk arasında sıkı birlik, dayanışma mevcuttur. Bu birlik Azerbaycan'a karşı yönelen tüm güçlerin planlarını sekteye uğratıp ve bundan sonra da uğratacak.

--------------------------------------------------------------------------------

Kerrinin Azərbaycanda dövlət çevrilişi planı

Bakı Con Kerrini ifşa etdi

Bu gün Azərbaycan ictimaiyyəti və mediasının söz mövzusu ABŞ dövlət katibi Con Kerrinin ofisindən anti-Azərbaycan kampaniyasının aparılması faktının üzə çıxarılması oldu. ABŞ səfirliyi ənənəvi olaraq bu məsələnin də üstündən sükutla keçmək istədi. Amma Kerrinin bu çirkin planının üstü tutarlı sənədlərlə açılandan sonra dövlət katibi ictimaiyyət tərəfindən divara daha da sıxışdırıldı. Partiya sədrləri, QHT rəhbərləri hər gün Kerrini ittihamlayan çıxışlar edirlər. Bütün bu ittihamların arxasında Kerrini Qərbdəki islamofob və ermənipərəst dairələr tərəfindən dilləndirildiyi açıq-aşkar deyildi.

Amma həqiqətdir ki, Kerrinin bu planının üstünün açılması və ortaya çıxarılan dəlil, sənədlər onu deməyə əsas verir ki, «qara piar» və təzyiq kampaniyasının episentrində məhz ermənipərəst ABŞ dövlət katibinin xidmətləri və direktivləri dayanır. Onun ermənipərəst mövqedə olması bu günün söhbəti deyil, Kerri öz ermənipərəst mövqeyini daha öncə dəfələrlə aşkar şəkildə nümayiş etdirib. Onun Azərbaycana qarşı qərəzli və qeyri-obyektiv münasibətinin kökü hələ 90-cı illərə gedib çıxır. Dağlıq Qarabağ münaqişəsi məsələsində də dövlət katibi daim ermənilərin mövqeyini dəstəkləyib, öz siyasi fəaliyyəti ilə onların işğalçılıq siyasətinin möhkəmlənməsinə xidmət edib.

ABŞ Konqresində Azərbaycana qarşı qəbul edilmiş məşhur 907 saylı qətnamənin müəllifi kimi o həmişə Azərbaycana qarşı ədalətsiz mövqeyi ilə tanınıb.
Onu da qeyd edək ki, Azərbaycan hər dəfə beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edəndə Qərbin güclü təzyiqi ilə üzləşir. Bu dəfə də belə oldu. Rəsmi Bakının ünvanına gah insan haqlarının pozulması, gah söz və mətbuat azadlığının qorunmaması, gah da heyvanların hüquqlarının pozulması ittihamları irəli sürüldü. Bütün vasitələrdən istifadı edildi ki, Azərbaycanda Birinci Avropa Oyunlarının keçirilməsi əngəllənsin. Amma ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan Azərbaycanın müstəqil xarici siyasəti, bu gün də bu siyasət çox uğurla davam etdirilməsi, Azərbaycanın inkişafı, güclənməsi bəzi dövlətlər tərəfindən həzm olunmadığından Kerri kimi rəsmilər Azərbaycanda qarşıdurma yaratmaqda maraqlı olurlar.

«Freedom House», NED, Human Rights Watch və digər təşkilatlar həmişə antiazərbaycan mövqeyində olublar və bütün bəyanatlarında, bütün rəylərində əsaslanmamış faktlar əsasında erməni lobbisinin, ermənipərəst qüvvələrin mövqeyindən çıxış edərək belə rəylər, fikirlər formalaşdırıblar.
NED uzun illərdir Azərbaycanda “5-ci kolon”un formalaşdırılması, hakimiyyət çevrilişi planlarının fəal iştirakçılarından biri rolunda çıxış edir. Bu təşkilat vasitəsilə Azərbaycandakı “tərəfdaş” QHT və media vasitələrinə ABŞ və Qərb mənbələrindən milyonlarla dollar vəsait ötürülüb.

APA-nın araşdırmasına görə, bu ayın əvvəlində Freedom House təşkilatının sabiq rəhbəri Devid Kramer, ABŞ-ın Azərbaycandakı keçmiş səfiri Riçard Kozlariç, “5-ci kolon”un parlaq nümayəndələrindən olan və hazırda Amerikada yaşayan Elmar Şahtaxtinski də daxil olmaqla bir qrup şəxsin ABŞ Dövlət katibi Kerriyə müraciət ünvanlaması ilə layihənin ilkin konturları ictimaiyyətə açıqlanıb. Onun qapalı hissəsinə gəldikdə, konqresmen və senatorlar da daxil olmaqla 100 nəfər tanınmış ictimai-siyasi xadimdən imzalar alınması, Konqresdə dinləmələr təşkil edilməsi ilə yanaşı, Azərbaycana qarşı sanksiyaların tətbiqi, vətəndaşlarımızın səyahət imkanlarının məhdudlaşdırılması, bank hesablarının dondurulması və digər istiqamətlərdə tədbirlərin reallaşdırılması təşəbbüsü irəli sürülür. Sənədə əsasən, Azərbaycanda bu məqsədlərə dəstək verən təşkilat qismində “milli şura” adlandırılan qurumun cəlb olunması planlaşdırılıb. Lakin məsələ ilə bağlı ən maraqlı məqam ondan ibarətdir ki, kampaniyanın əsas fəaliyyət mərkəzi rolunu ABŞ-ın Dövlət katibi Kerrinin Konqresdəki ofisi oynayır. Bu fakt, sadəcə olaraq ABŞ-ın müstəqil dövlətlərin daxili işlərinə qarışmadığı və hakimiyyət çevrilişi planları hazırlamadığı barədə ən yüksək səviyyələrdə söylənilən fikirlərin üzərindən birmənalı xətt çəkir.

Maraqlıdır ki, rusiyalı ekspertlər “Svobodnaya pressa”da çıxış edərək bildiriblər ki, Qərb Rusiyanı daha da zəiflətmək üçün ona qonşu ölkələrdə dövlət çevrilişləri seriyası hazırlayır və sırada Azərbaycan da var. Bildirilir ki, ABŞ Ukraynada 2014-cü ildə həyata keçirilmiş çevrilişlərlə kifayətlənmək niyyətində deyil və Rusiyaya qonşu digər ölkələrdə də siyasi rejimləri dəyişdirməyə çalışacaq.

“2015-ci ildə yeni ”narıncı" inqilablar gözləmək olar. Prinsipcə, yeni heç nə yoxdur, dövlət çevrilişlərinin bütün texnologiyası köhnədir, təkcə ayrı-ayrı metodikalar modernləşdirilir. Bu da hakimiyyətdə kimin olmasından, əhalinin onu nə dərəcədə dəstəkləməsindən və hansı alətlərə malik olmasından asılıdır" - deyə, “Geopolitika” jurnalının baş redaktoru Leonid Savin bildirib. Onun fikrincə, 2015-ci ildə Qərb çox güman ki, Ermənistandakı vəziyyəti qarışdıracaq. Vəziyyətin qarışa biləcəyi ölkələr sırasına Azərbaycanı da daxil etmək olar, çünki L.Savinin qənaətinə görə, Bakının Vaşinqtonla və Qərbi Avropa ilə münasibətləri pisləşir. “İlham Əliyev balanslı siyasət aparmağa çalışır, ancaq aydındır ki, Qərb bütün mümkün yollarla onun hakimiyyətini devirməyə çalışacaq” deyə, baş redaktor bildirib.
Düzdür, Kerrinin Azərbaycanda dövlət çevrilişi etmək planını ABŞ dövlətinin adı ilə bağlamaq düzgün olmazdı. Amma əgər ABŞ dövlət katibi bu məsələdə tutarlı faktlarla ifşa olunubsa, deməli cəzasız qalmamalıdır. Rəsmi Vaşinqton bu barədə düşünməlidir. Görünür bu planın işlənib hazırlanmasında ABŞ xüsusi kəşfiyyat xidməti də Kerrinin bir sıra göstərişlərini yerinə yetirib.

ABŞ üzdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə hörmət etdiyini, iri iqtisadi layihələrin həyata keçməsində dəstək göstərdiyini, rəsmi Bakı ilə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu, Bakını itirmək istəmədiyini desə də, onun illərdir Azərbaycanda çevriliş planı həyata keçirmək niyyətində olduğunu da deyə bilərik. ABŞ-ın səfriliyi, donor təşkilatları hansı ölkədə varsa, o ölkədə mütləq gec-tez qarşıdurma yaranmalıdır. Bu gün Yaxın və Orta Şərqdə baş verən qırğınlarda rəsmi Vaşinqtonun birbaşa əli var.
Amma Azərbaycanı bü gün vətəndaş müharibəsi gedən Yaxın və Orta Şərq dövlətlərinə çevirmək qeyi-mümkündür. Con Kerri kimi ermənipərəstlərin bu kimi planları heç vaxt həyata keçə bilməz. Çünki Azərbaycanda hakimiyyətlə xalq arasında möhkəm birlik, həmrəylik mövcuddur. Bu vəhdət Azərbaycana qarşı yönələn bütün qüvvələrin planlarını iflasa uğradıb və bundan sonra da uğradacaq.
YORUM EKLE