İttifak!

 İTTİFAK KANUNLARINDA İLGİNÇ BOŞLUK !..

CHS ( Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi) anayasa değişikliği ile 2019 seçimlerinden sonra 
yürürlüğe girecektir.Bunun için seçim ve partiler  kanununda 26 madde değişikliği TBMM’nin gündeminde.
Maddeler tek tek incelendiğinde “kamuoyunda algılanandan”  çok farklı bir nokta dikkat çekici.
“ İttifak kanunları” MHP’nin istek ve hedeflerini gerek baraj ve gerekse milletvekili sayısı açısından yüzde yüz garanti altına  almakta.
AK Partililer attıkları her oyla MHP’nin siyasi hedef ve beklentilerine hizmet ederken, AK Parti daha doğrusu Sn. Erdoğan ise her MHP’linin oyunu garanti altına alamamış bir düzenlemeye “evet” demiş bulunmakta.

Tek sandık, tek zarf fakat iki oy pusulası !..

İttifak’a atılan her oy, ittifakın ortak adayı Sn Erdoğana atılmayabilir.
Sn. Bahçeli’nin MHP’yi ittifaka tek başında sokmuş olmasına rıza gösterip onu destekleyen bir çok ülkücü, dost ve arkadaşları tarafından büyük bir baskı altında.”Siz dün hakaretlerle saldırıp, dünyanın neresinde olursa olsun getirip vatana ihanetten  yargılayacağınızı söylediğiniz Erdoğan’a nasıl oy atabilirsiniz?” sorusu hemen hepsini sarsmakta ve sıkıntıya sokmakta.

İşte bu arkadaşlar “ittifak yasalarını” dikkatli okurlarsa rahatlıyacaklardır.

“Basarız mührü ister MHP’ye, ister  İttifaka nasıl olsa farketmiyor.Koyarız zarfa tek oy pusulasını.Sn.  Erdoğan’ın  olduğu  oy pusulasını koyar cebimize çıkarız oy verme odasında tek oy kullanılmış zarfı atarız sandığa”

Peki bu durumda, Sn. Erdoğan MHP’ye atılacak tüm oyun kendisinede sayılmasını sağlayacak bir düzenlemeyi niçin yapmadı? Atladılar mı yoksa önemsenmedi mi?

Sn.Bahçelinin Cumhurbaşkanı adayı  göstermemesi  ve adaylarını  Sn. Erdoğan olarak ilan etmesi  yeterli mi görüldü?

Garanti edilemeyen MHP oylarında  gelişen süreçte ciddi bir kayma olduğu görülünce, miktar ve oran olarak da Doğu ve Güneydoğuda kaybedilme riski görülen “Kürt” seçmen oylarının MHP’den beklenen oylardan  fazla olması durumunda AK Parti bu ittifaktan son anda çekilir mi?

Almadan vermeye hiç alışık olmayan AK Parti ve Selamet geleneği açısından izaha mucip bir durumla karşı karşıyayız.

Bir özgüven patlaması ile Sn.Bahçelinin sözünü dinleyecek MHP’liler  bana yeter hesabı Sn. Erdoğan için  acaba yeterli olabilir mi?

İttifakın aldığı oy oranı, yani AK Parti ve MHP oyları toplamının  Sn. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olarak aldığı oydan fazla olacağı şimdiden belli.Bunun yolunuda “İttifak yasaları” açıyor.
Tek sandık, tek zarf ve çift oy pusulası !..
2019 ‘ a kadar çok süprizlere hazır olunmalı.

AK Parti ve Sn. Erdoğan seçim yaklaştıkça ittifak durumunda tahmin ettikleri resmin bozulması halinde son anda ittifaktan vaz geçer ise MHP ve Sn. Bahçeli siyaseten sert bir virajla karşı karşıya kalabilir.
Saadet’in, kuruntu, beklenti ve karın ağrılarında MHP’nin  ittifakta ki varlığını çokta önemsiz görmemek lazım.
Kürt seçmenin de, MHP’nin ittifakta bulunması ile AK Partiye desteğinin zayıflayacağıda bilinen bir gerçek.
Bu durumlara ilaveten, ittifakta her AK Partilinin oyunun MHP’ye yaramasına rağmen, her MHP’ye oy atan seçmenin Sn. Erdoğana oy atmama ihtimali hesapları bozabilir.

Belkide bu durumu farkedince yeni bir düzenleme yapabilirler.
Fakat bunun için yapılacak bir düzenleme artık işin suyunu çıkarmaktan beter bir rezilliğin kapısını da açar.

Netice olarak İttifaka atılan her oyun Sn. Erdoğana da atılmış  sayılmaması, “ittifak yasalarında” AK Parti açısından ciddi bir taviz yada ittifakı anlamsızlaştıran bir durum olarak karşımızda durmakta.

Cevabı önümüzde ki günlerde saklı bir soru ile karşı karşıyayız.

YORUM EKLE