Işid'e Müdahale

          ABD başkanı dün gece IŞİD denen terör örgütüne operasyon kararı aldı ve bunu uygulamaya koymak için önce savunma bakanını Türkiye’ye gönderdi,yarın da dışişleri bakanını gönderiyor.Türkiye burada ne yapmalı?IŞİD denen örgütün elinde yaz başından beri rehin bulunan elçilik görevlilerinin akıbeti ne olacak? Ve Türkiye nasıl bir tutum sergilemeli.

            Başkan Obama’nın açıklamalarından anladığımız kadarıyla ABD sadece hava kuvvetleriyle operasyona dahil olacak.Bunun devamında kara harekatını mutlaka ve mutlaka Türkiye yapmalıdır.Reddolan tezkereden gerekli dersi alan ABD bu operasyon için sadece Türkiye’ye bel bağlamaıştır,kendisine destek olacak birlikler hazırdır.Hiç bir şey yapamazsa bölgedeki pkk militanlarını silahlandıracaktır.Böyle bir yapı da  Türkiye’nin üniter yapısı için sıkıntıya yol açabilir.

            1990 yılında ilk Irak operasyonunda rahmetli Başbuğ Türkeş ve cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ısrarlarına rağmen Türkiye operasyona dahil olmadı.Bunun neticesinde onbinlerce K.Irak bölgesinde yaşayan Kürt kökenli insanımız alınıp ABD’ye götürüldü ve orda ABD çıkarlarına uygun yetiştirilip bölgenin ve Türkiye’nin başına sıkıntı oldular.K.Irak bölgesinde yaşayan Türkmenlerin yaşadıkları zulmü,eziyeti ayrıca söylemeye gerek yok.Ve daha da önemlisi Türkiye’nin uygulanan ambargolar sebebiyle ekonomisin aldığı hal. Şayet operasyona o zaman Türk ordusu katılsaydı en azından uğradığı bu kayıpları tazmin ettirme şansı olurdu.

            2003 tarihindeki ikinci operasyonda yine Türkiye büyük bir pası ıskaladı. Hatta bunun bedeli çok daha ağır oldu.Türkiye güneydoğu sınırında başka bir bela,başka bir devlet istemiyorsa bu operasyonu bizzat hatta kimseyi karıştırmadan uluslar arası destekle tek başına yapmalıdır.

            Bu IŞİD denen terör örgütüne de ülkede destek veren kişi veya kurumların desteği derhal sonlandırılmalıdır.Bunun bedelini ödemek bile çok ağır olur.

            Operasyonu Türkiye’nin yapacak olması,aynı zamanda orada daha sonra yapılacak zulmü,haksızlıkları da önlemek demektir.O bölgede yaşayan insanlara yeniden 2.Irak operasyonu sonunda olduğu gibi acılar da çektirtmemek lazım. Bunu tek sağlayacak güç Türkiye’dir.

            Suriye ve Musul bölgesinde yaşayan insanların huzuru,mutluluğu,ileride tekrar zulüm görmemeleri için Türk ordusu bir an evvel bu kararı alıp harekete geçmelidir.Bu arada konsolosluk görevlilerinin de hayatı riske edilmeden bu iş yapılmalıdır.Onların bir an evvel kurtarılması gerekir.IŞİD’e Türkiye üzerinden giden lojistik ve insan desteği kesildiği takdirde zaten örgüt kendiliğinden geri adım atar.Sadece biraz geniş pencereden olayta bakalım.Bugün güney bölgesindeki vilayetlerde ekonominin bozulma sebebi tamamen bu olaylardır. Dış ticaret yaptığımız ülkelerin büyük bir yekunundaki bu siyasi karışıklıkların bize yansımaması diye bir şey olmaz.Söz sahibi olmak için bir an evvel harekete geçip tekrar bölgede itibarlı,sözü ciddiye alınan abi ülke konumuna başka türlü de gelinemez.Bu işler “dünya lideri”yim,”derin strateji”m var demekle de olmaz.Ordumuzun moralini düzeltip gerekeni yaparsan bunlar olur.

YORUM EKLE