İkinci Boraltan vakası mı?

 Bu Türkler akıllanmayacak diyordu bir Amerikalı Tarihçi, 2. dünya savaşını yeniden yaşıyoruz.

Ders almıyoruz ibret almıyoruz. Türkiye İkinci Dünya savaşına devlet olarak girmedi. Fakat sonuçları en fazla Türkleri etkiledi. Türkistan coğrafyasında yaşayan Türkler Çarlık Rusya'sı tarafından iki aylık bir eğitimle Alman orduları karşısına çıkartıldı ne için ne adına savaştığını bilmeyen Türkistanlılar Alman orduları karşısında tutunma şansları yoktu. Ölenler öldü sayıları bile bilinmiyor.

Özbek Kırgız Kazak Tatar Kırım Karaçay Azerbaycan Türkü onbinlerce Türk ikinci dünya savaşında öldüler. Bu yetmiyormuş gibi binlercesi de Almanlara esir oldu.

Esaret daha sıkıntılı geçiyordu zira Almanlar Yahudi diye Türk esirleri işkenceye tabi tutuyor öldürüyordu.

İlk önce bunun normal olduğunu sanıyordu Türkistanlı Türkler zira düşmanla savaşmış esir düşmüşlerdi. Ama daha sonra Yahudi oldukları için öldürüldüklerini öğrenince buna isyan ettiler. Yahudi olmadıklarını Müslüman Türk olduklarını Alman yetkililere söyleyince durum değişti. Almanlar panik halinde şaşkın bir şekilde durumu inceleyerek karşılaştıkları manzarayı Türkiye büyükelçiliğine ilettiler.

Hüsrev Gerede bu esirlerin Türk olduğunu ve Ruslara karşı kullanılabileceğini söylediği rivayet edilir. Bundan sonra olan oldu ve Türkler Ruslara karşı savaştırıldı.

Almanlar Moskova’ya kadar ilerlediler. Her bir Türk coğrafyası için savaş sonrası federatif bölgeler sözü verildiği yazıldı sonraları.

Ama Almanların bu sözü tutup tutmayacağı hiçbir zaman belli olmadı. Zira Almanlar yenildiler ve bu yenilginin faturası en fazla Türklere kesildi.

Kırım Sürgünü Ahıska sürgünü Karaçay Malkar sürgünü hep bu savaşın acı faturası olarak yansıdı Türklere. Türkiye bir taraftan Almanlara destek vermişti adı konmamış bir şekilde Türkistanlılar üzerinden. Savaş kaybedilince anında manevra yapılarak göstermelik Almanya’ya savaş ilan etti Türkiye. 3 Mayıs 1944 hadiseleri yaşandı birden Türkiye’de.

Türk milliyetçileri tutuklandılar tabutluklara hapsedildiler. Almanya’nın yanında savaşa girsin diye örgütledikleri Türkistan Türkleri Almanya yenilince bazıları yasadışı yollarla Türkiye’ye sığındı ama Stalinin baskısıyla 137 Türk Ruslara Staline teslim edildi.

Birçoğumuzun bilmediği Boraltan köprüsü hadisesi işte bu zavallı Türklerin kurşuna dizilmesi olayı böylece gerçekleşmiş oldu. Şimdi Suriye’de bir savaş oluyor ve bu savaşın tarafı değiliz ama savaşın içindeyiz.

Birilerine yürü aslanım seni kim tutar diye salıyorlar Suriye'ye 2. dünya savaşında Türkistan Türklerini saldıkları gibi. Sonra da 2. Boraltan vakasını yaşıyoruz. Boraltan üzerinden ne de çok edebiyat yapılmıştı yakın zamanda. Dün Boraltanı yapanlar bugün yine sahnedeler.

Benim kızmam ise bu Türkler akıllanmayacak diyen Amerikalıyı değil akıllanmayan Türkedir.

YORUM EKLE