Huzuru bulmanın yolları

Sevgilli okuyucularım, bu yazımda sizlere benim dahil hepimizin her zaman ihtiyacı olan “huzur “ yolunda ne gibi yöntemler uygulanabilir ? Bunlardan bahsedeceğim. Zihnimize huzur, cesaret, sağlık ve umut dolu düşünceler yüklersek eğer hayatımız da düşüncelerimizden oluştuğu için huzura doğru ilk adımı bu şekilde atmış oluruz.

Düşmanlarımıza karşı kin tutmayıp onların bize yantıkları acı veren yanlış hareketleri düşünüp kendimizi yormak yerine bu insanları Allaha havale edelim. Eğer kin tutarsak onlara değil kendimize zarar vermiş oluruz. Başkalarının yanlışlarını düşünürek zaman harcamak yerine yapıcı ve hayata değer katıcı fikirler yaratmak kendimizi daha iyi hissetmemize yol açar.

Yaptığımız iyilikleri beğenmeyen, takdir etmeyen “Nankör” diyecebileceğimiz kişilerin yaptıkları yorumlara üzülmemek bizim huzurumuzun bozulmamasını sağlar. Belki bir gün içinde onlarca iyilik yapabiliriz ama bunlardan sadece bir kişi bizi takdir edebilir! Koyvermeyeceğiz ve iyilik yapmaya devam edeceğiz. Yaptığımız iyilikleri minnet beklemeden, vermenin hazzını duymak, keyfini çıkarmak için yapalım. Unutmayın ! değer yaratmak ve kalp kazanmak olursa asıl şiarımız Allahın rızası için yaşamız oluruz.Evlatlarımıza minnet duymayı öğretibiliriz ve bunun öğrenilebilir bir duygu olduğunu bilip inanıp buna göre çevremize anlatabiliriz.

Sahip olduğumuz şeyleri önemseyip bunlar için Allaha şükredelim. Mesela neler olabilir bunlar ? Sağlık, Aile, İş, Bizi sevenler gibi. Sorunları önemsemekten daha çok huzur verir bu.Başkalarını taklit etmek yerine kendimiz olalım. Kendimizi korkusuzca keşfedelim ve kendi yolumuzu yöntemimizi seçelim.

Başkalarına iyilik yapıp mutlu olmalarını sağlayrak kendi mutsuzluğumuzu unutabiliriz. Başkalarına karşı iyi olursak, kendimize karşıda iyilik yapmış oluruz. Bize karşı yapılan olumsuz eleştirileride olumlu olarak görüp, meyve veren ağaç taşlanır şeklinde düşünelim. Çünkü artı değerler yaratanları her zaman kıskanan ve bundan rahatsızlık duyacak insanlar her zaman olabilir. Bu gibi eleştici sözlerin bizim huzurumuzu bozmasına izin vermeyelim.

Hayata nasıl bakarsak öyle görürüz. Korkular, endişelerle bugüne bakmak yerine " kendime ve başkalarına nasıl faydalı olurum?" şeklinde bakarsak bu anın kıymetini bilip huzurumuzun kaçmasına müsade etmemiş oluruz.
Yaşadığımız her anın kıymetini bilmek, zaman zaman hayatın koşturmasından uzaklaşıp boş bir sahile gidip hiç bir şey düşünmeden dalgalara bakmak bile bize huzur getirebilir. Gülümsemek ve olumlu bakıp hayattaki güzellikleri görüp kendimize olumlu sözler sözylemek bize huzurun kapısını açacaktır.

Hayat içindeki güzel şeyleri seçmek ve bu zaman kadar bize çevreden, ailemizden gelmiş olumsuz otomatik düşüncelerin farkına varmak bize huzur bulmak yolunda çok önemli şeyler katacaktır.

Son söz : Hayat bir seçimdir ve biz huzuru seçelim. Çünkü çok şükür bir irademiz var.

YORUM EKLE