Heykellerin bile gömüldüğü ülke

 Bugün Türkiye'nin Cumhuriyet Bayramı ...

Kutlu olsun ...

Geçen yüzyılın başlarında kendi istiqlalliyyet ve Cumhuriyet değerleri için savaş veren, yıllar içinde o hilallı bayrağı bir elbise gibi eynine giyinip onu koruyan, gerektiğinde o elbiseyi kefenine çeviren bir milletin bayramıdır bugün ...

Dünyanın her yerinde, tüm devletler, halklar için Cumhuriyet bayramları en büyük bayramdır. Hele-hele onu zor ve kanla elde eden milletelər için bugün özgürlük ve istiqlalının doğum günü olarak kutlanmaktadır.

Türkiye'de bu gün kendi bağımsızlık ve özgürlüğünün doğum gününü kutluyor.

Ama dünyada bu günün kutlamasını yapmayan ülkeler, ülkenin istiklal gününe kıskançlıkla yanaşan iktidarlar var mı gören?

"İkinci bir ülke var mı?" Demek istedim yani ..

Çünkü bir ülkeyi biliyorum ...

Azerbaycan ...

Azerbaycan'da Cumhuriyet günü, Mayıs ayının 28'i bayram gibi takvimlerden çıkarıldı. Bugün, 28 Mayıs Doğuda ilk cumhuriyeti kurmuş Mehmet Emin Resulzade ve onun silahdaşlarının ismini çekmek neredeyse devlet çapında yasak edildi.

Resulzade ve Cumhuriyeti andıracaq bir anıt, hiykel bile yok.

1919- yılında Cumhuriyet döneminde kurulmuş olan Baku Devlet Universitesi'nden bile Resulzadenin ismini kaldırdılar.

28 mayıs bayram olarak kutlanmaz, devlet kurumlarında anılmaz. Önderin doğum ve ölüm günlerini kimse anmaz, ancak doğduğu Novhanı köyünde kalmış küçük bir hiykelin karşısına az sayıda Elçibey'in taraftarları, bugün muhalif olan insanlar toplanıp onu anarlar ...

Ülkede Rəsulzadənin anısına başka bir heykel yok dedik ...

Ama yaklaşık bir yıl önce Azerbaycan'da ilginç bir olay oldu. AXCP hakimiyet döneminde konulmuş heykeli yerin altından kazıp çıkardı bir grup insan ...

İşte Azerbaycan böyle bir ülke ... Heykellerin bile gömüldüğü ülke ...

İkinci böyle biri var mı ?!

Türkiye'den bu yazıyı okuyan okuyucu sora bilir, neden, neden bir iktidar kendi ülkesinde bunu yapsın? Neden bir iktidar başının üstünden astığı bayrağı bu ülkede dalğalandıranları unutturmaya, tarihden silmeye çalışsın ..

Cevap çok basit .... Ama ben doğrudan vermeyeceğim.

Olgularla ...

Azerbaycan'da tüm bayramlara Tv ekranlarına, Haydar Aliyevin fotosu salınır.

Haydar Aliyevin diğum günü 10 mayıs ülkede gül bayramı olarak kutlanıyor ve her yıl bu törənin düzenlenmesi için dışarıdan getirilen çiçek ve kurğular için 20 milyon dolara yakın bir para harcanr ...

Haydar Aliyevin yeniden iktidara gelmesi ÀHCP hakimiyetini ayaklanma sonucunda ele geçirmesi günü büyük tatil edilir ve Azerbaycan Devletinin kurucusu olarak teblig olunur.

Tüm okul ve devlet kurumlarında ancak Haydar Aliyevin fotosunu asmaya izin var.

Tüm ülke Haydar Aliyevin fotoğrafları ve heykelleri ile boğulur adeta ...

Ve bunlar bir gerecek ...

Azerbaycan'ın gerçek cümhuriyyetçilerini unutturmaya, onları taruxdən silmeye çalışan bir zihniyetin ülkede iktidar olması kadar gerçek ..

Acı gerçek ...

Tarihi hikke ve boş iddia ile sahteleşdırarak kimliğini süsleyip olmayan bir kimlikle halka sırımak tabii ki, uzun süremez. Tarih adaletlidir, her şeye rağmen herkesi hak ettiği yere koyar.

Resulzade ve arkadaşlarını, cumhuriyetin var oluşunu Sovyetler birliğinde de tarihten silmeye çalıştılar. Onlar hakkında kimse bir şey bilemezdi. Biz Resulzade, Doğuda ilk cumhuriyetin varisleri olduğunu bilmeden, ancak Rusların ve komünistlerin Azerbaycan'a mutluluk getirdiği yalanları ile büyüdük.

Ama gerçeği öğrendik ...

Sovyetler Birliği'nin yapamadığını şimdi de Azerbaycan'da iktidarda olanlar yapamaz.

Ama ne yazık ki, bugün o gün değil hala ..

Geçen yüzyılın sonlarına doğru o hilalla bezenmiş üç renkli bayrağı kefene çevirip istiklalini Rus tanklarının karşısında ölerek geri kazanmış millet görünür kalkıp özgürlüğünü tam ve geridönməz şekilde kazanmak için bir daha savaş vermelidir.

Azerbaycanın ikinci doğum günü o gün olacak işte...

YORUM EKLE