Hedef Afrin mi Yoksa Rakka mı olmalı?

 


Türkiye BEKA Sorununu Bertaraf edebilmek için, Askeri ve Siyasi açıdan belirlenen AFRİN Doğru Bir Hedef midir? 

Doğru hedefin TEL ABYAD-RAKKA Bölgesinin olması gerekmez mi?

Şöyleki;

Türkiye ile Suriye arasında 911 km’lik bir kara sınırımız bulunmaktadır. Bu sınırın yaklaşık 700 km.si Şırnak’ın Silopi ilçesi sınır hattından başlayan ve Gaziantep’in Karkamış ilçesine kadar olan bölge ile Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan başlayarak Hatay Reyhanlı Cilvegözü Sınır Kapısına kadar olan sınır hattı tamamen YPG/PKK’nın kontrolünde bulunmaktadır. Başka bir deyişle Suriye’de sınır komşumuz PKK Terör örgütü olmuştur. 

Şu anda Suriye’de sahada olan çok net bir görüntü var. O da ABD tarafından Suriye’nin kuzeyinde PKK terör örgütüne her türlü destek verilerek devlet inşa ettirilmektedir. AB Ülkeleri ve İngiltere ise bu oluşumu örtülü olarak desteklemektedir. 

Otomatik alternatif metin yok.

Bu durum karşısında, Türkiye’de Siyasi iktidar, Mehter Marşları eşliğinde, Coşku kıvamında “Bir Gece Ansızın Gelebiliriz” nidalarıyla ve ittifak gündemiyle, iç siyasette başarı elde etmenin hesabını yaparken, TÜRK Milletininde gazı alınmaktadır.

Afrin bölgesinde PKK terör örgütünün varlığı ve kontrolü şüphe götürmez bir gerçektir. Aynı gerçeklik FIRAT’ın Doğusu Silopi-Karkamış sınır hattındaki TEL ABYAD RAKKA bölgesi içinde geçerlidir ve ABD Tarafından PKK Terör örgütüne FIRAT’ın Doğusunda RAKKA Başkent olacak şekilde devlet kurmasının eğitimi ve provaları yaptırılmaktadır. Bu durum Türkiye’nin Bekası bakımından daha ciddi ve öncelikli sorunudur. O halde bu tehdit Mutlaka Bertaraf edilmelidir.

Ayrıca, Afrin bölgesinin Rusya’nın kontrolu altında olduğu unutulmamalıdır. 

Hatırlayalım, Türkiye-Rusya-İran işbirliği çerçevesinde Türkiye, İdlib’de 15 gözlem noktası kuracaktı ancak 3’ünü kurabildik. Bu süreçte Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim ve Tartus üslerine yönelik saldırılar sonucu Rusya ile İblid’de derin bir kriz yaşanmıştır. Krize rağmen, Rusya Afrin Harekatımıza izin verdiğni düşünürsek, Afrin'de ne zaman biteceği belli olmayan bir harekata girişmek, ABD’nin Fırat’ın doğusunda inşasına hızla devam ettirdiği ve son aşamasındaki PKK devletçiğinin kurulmasını engelleyebilecek midir? Engelleyemeyecektir. 

Bilindiği üzere, 24 Ağustos 2016 Tarihinde başlatılan ve 71 askerimizin Şehit düştüğü FIRAT KALKANI Harekatı 30 Mart 2017 tarihinde başarıyla sona ermiştir. FIRAT KALKANI Harekatının devamında belirlenen Siyasi ve askeri hedef RAKKA Bölgesidir. O dönemde, Siyasi iktidar belirlenen bu hedefi sıklıkla yüksek tonda vurgulamış ve TÜRK Kamuoyunu RAKKA Harekatına hazırlamıştır. Siyasi hedefin İsabetle belirlenmesine rağmen neden vazgeçildiği hala kamuoyu tarafından bilinmemektedir.

Siyasi Hedef belirlenirken FIRAT’ın Doğusu yani Karkamış-Silopi sınır hattı neden görmezlikten geliniyor? Yada Yüce TÜRK Milletinin bilmediği bir şey mi var? Afrin olsa, olsa Türkiye için taktik seviyede siyasi bir ara hedef olur.

Fırat doğusunda Tel Abyad, Rakka ve ilerleyen dönemlerde Menbiç, Fırat Kalkanı bölgesi, Afrin'i de içine alacak Kuzey Suriye Federasyonuna imkan veren yeni Suriye kurulduğunda Türkiye'nin müdahalesi de imkansız hale gelecektir.

Türkiye ileriki yıllarda yaşanması muhtemel BEKA Sorunu Bertaraf etmek için Mutlaka FIRAT KALKANI Harekatında belirlenen nihai hedef TEL ABYAD, RAKKA’ya yönelmelidir.
YORUM EKLE