Halkı gösterilere sürükleyen millet vekillerimiz

 Son günler Azerbaycan'da doların manata nispeten bahalaşması ülkeyi yaman salladı. Bankalar, valyutadeyişme noktaları, mağaza sahipleri, şirket yöneticileri, büyüklü, küçüklü herkes panik içinde oldu.

Mağazalarda malların fiyatı 30-50 oranında arttı, valyutadeyişme noktaları kapatılmıştır doların satışına yasak konuldu, Ulusal Bank durumu stabilize bir takım kararlar aldı, birkaç banka iflasına ferman verdi, suni fiyat artışı yapan bazı memurlar tutuklandı, ülkenin çeşitli bölgelerinde nüfus itiraz gösterileri yaptılar ....

Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın meseleye karışması ve bir takım tapşırıqlarının verilmesinden sonra durum stabilleşmeye doğru gitti. Ama kızgınlık halen mevcuttur.

Olayların bu yönde cerayan etmesi ve dışarıdan, içeriden gözlem ettiğinde görüyorsun ki, halk arasında bu anlaşmazlıklar öyle memurlar tarafından yapay olarak yaratılır.

Bu kez iki milletvekilinden bahsetmek istiyorum - Tahir Süleymanov ve Esabil Kasımovdan.

Azerbaycan kanunlarına göre milletvekillerinin, devlet memurlarının özel biznesle meşgul olmaları yasaktır. Ancak ülke yasanın kağıt üzerinde olması ve çok sayıda memurlarımızın, millet vekillerimizin bu kanunu çiğnemesi ise herkese gün gibi açıktır.

Her iki milletvekili büyük un üretim yapan deyirmana sahiptirler. Tahir Süleymanov Şabranda "Deveci", Esabil Kasımov ise İmişlide "Karat" un üreten deyirmana. Ele bilmeyin ki, ancak bunlara sahiptirler, asla. Çoğu milletvekilleri gibi bunların da malı hesaba gelmezdir.

Azerbaycan'da doların fiyatı kalkanın günün sabahı bu iki milletvekili halkı ekmekle sınava çektiler. 50 kiloluk un kesesinin fiyatını 18 manatdan birdenbire 27 manata kaldırdılar. Sebep ise şu oldu ki, dolar kalkıp.

Öyle nüfus arasında ilk haklı kızgınlık bundan başladı. Cemaatin ihtiyacı ekmeğe, bir parça ekmeğe. Onun da fiyatını kaldırdılar. Sanki bu iki milletvekilinin Allah'ı yoktur. Doların fiyatı qalxmazdan önce her iki milletvekili tahıl rezervini görmüşlerdi, anarlarında yeterince tahıl var. Bahalaşmaya sonra takılabilir para verip almamısansa, neden fiyatı qaldırırsan? Birkaç gün olsa da, bu adamlar unun fiyatını kaldırmakla iyi kazandılar desek yanılmarıq. Ama parayla birlikte, nüfusun qarğışını da kazandılar ...

İş o noktaya ulaştı ki, öyle meslektaşları tarafından da qınanıldılar.

Milletvekili Fezail Ağamalı yerel medyaya açıklamasında milletvekilleri Tahir Süleymanov ve Esabil Kasımovu unun fiyatını kaldırmakta itham etti ve bildirdi ki, onlar yapay bahalaşmaya gidip nüfusun durumunu ağırlaşdırmasınlar.

"Bu deputatlara çağrı yapıyorum ki, halkı ekmekle sınava çekmeyin, halkı devletten memnun düşürmeyin. Onlar bu devletten qazanıblar, şimdi kazandıklarını zahmet çekip halka harcasınlar. Bu durumda da para kazanmak hevesine düşmesinler.

Bu iki milletvekili çağrılara görmezden vazgeçmezlerse ve halkı ekmekle sınava çekmekte devam edeceklerse, kimliklerinden bağımsız olarak doğrudan kendi üstüne gedəcəm. Onlara beyan ediyorum ki, unun fiyatını qaldırmasınlar. Ülke Başkanı da çağrı yaptı ki, suni fiyat artışına gedilməsin. Başkanımızın çağrısına amel etsinler. Halkın ve devletin çıkarları her şeyden üstündür. Unun, buğdayın uğraşanların üzerinde devletin ilgili kurumlarının ciddi denetimi olmalıdır. Bu möhtəkirlər, işbazlar oluşmuş durumdan yararlanıp zengin olmak istiyorlarsa, aslında devlete ihanet ediyorlar ".
Ama milletvekilleri meslektaşlarının çağrısına da önem vermediler. iktidar mensupları ise her defasında beyan etmişlerdir, suni fiyat artışı edenler mutlaka cezalanacaqlar. Düzdür, ekmeğin ağırlığını azaltan, fiyatını kaldıran birkaç ekmek fabrikasının yöneticisi tutuklandı, ama bu iki millet vekiline gözün üstünde kaşın var diyen olmadı.

Bugün un kesesinin fiyatı 22 manata geriledi. Düzdür, bahalaşma tehlikesi hala sovuşmayıb. Sovuşmayacaq da. Ne kadar ki, maaşlar, emekli aylığı, burslar artırılmayıb ... Ama inanıyoruz ki, yakında yönetimin ekonomik reformları sayesinde durumu normallaşacaq.

Ama bu bahalaşma suni fiyat artışına yol açan, halkı ekmekle sınava çeken T.Süleymanov, E.Kasımov gibi milletin vekillerinin yüzünü bir daha kamuoyuna tanıttı. Onların kimliğinin bird aha bulduk. Çetin, bu qınaqlar milletvekilleri bir sonuç çıkarmak.

... Geçtiğimiz gün, yabancı basın haber yayıldı ki, bes, İtalya'da faaliyet gösteren bir fabrikanın sahibi olan ve geçen yılın haziran hayatını kaybeden Pyero Maççi elemanlarına 1,5 milyon avro miras bırakıp ...

... Ya siz bu dünyadan köçenden sonra hangi iyi işlerinizle anılacaksız? Sizden hiç kimse bir manat bile para istemiyor, zaten vermeyeceksiz. Barı, bu zor durumdan kötüye kullanıp insanların kanını sormayın ...
YORUM EKLE