Gündemi Anlamıyoruz

 Türkiye’de yaşayan sorumluluk sahibi her şahıs, özellikle kamuoyu yapıcıları gündemi iyi anlamalı, icranın başındakilerde vaziyetlerini oluşmuş gerçekliklere göre almalıdırlar.

Türkiye’de yaşayan her fert Suriye krizini, Güneydoğudaki terör vakasını ve Rusya gerginliğini ekonomik, sosyal olarak iliklerine kadar yaşıyor. Yaşananlar ne yazık ki, bu coğrafyanın oluşturduğu gerçekliklerdir. Yetmezmiş gibi, İran ve Suud gerginliğiyle beraber Çin’in ekonomik krizi de, bölgemizi etkilemeye başladı.

Böylesine yoğun gündem yaşanırken, suni gündemlerle Türkiye oyalanmamalıdır. Türkiye’nin teröre karşı aldığı vaziyet doğru bir tutumdur. Terör ve terör örgütleriyle mücadele taviz verilmeden yapılmalı, örgütlerin siyasi ve ekonomik ayakları kesilmeli, özellikle dış ülkelerle ve gizli servislerle bağlantıları teşhir edilmelidir.

Türkiye güç dengelerinin operasyonlar yapabileceği ülke görüntüsünden çıkarılmalıdır.

Türkiye’nin Rusya’ya karşı kullanacağı binlerce kozu vardır. Türkiye Rusya’dan daha güçsüz bir ülke değildir. Etkin dışişleri politikaları ile Türkiye’nin yapabilecekleri Rusya’ya hissettirilmelidir.

Türkiye’nin Akdeniz havzasındaki hâkimiyetini üretim ünitelerinin yeterliliğini Rusya’daki Türk ve Müslüman nüfuslar üzerindeki etkisini dışişlerimiz Rusya’ya anlatmalıdır.

Dünkü yapılamayanlara takılmadan bugün Suriye için alınması gereken pozisyon Unkasır’dan Musul’a kadar ki, havzada güvenli alanlar oluşturma pozisyonudur. Bugün itibarıyla da, ülke içerisinde siyasi partilerden sivil toplum kuruluşlarına kadar tam destek alınırsa sağlanmayacak hedef değildir.

Türkiye için hayati önem taşıyan bu üç meselede bugünkü en büyük şansızlık CHP’nin milli duramaması, iç dinamikleri sebebiyle Rusya ve Suriye’ye tavır alamaması ve yine terörle mücadelede net tavır koyamaması, MHP’nin de, hem parti içi mücadelesi ana sebep Türkeş MHP’sinden uzak 17 yıl uzaklaşmış olmasındandır.

Muhalefetin doğru vaziyet alamaması da, iktidarın Real gerçeklikler üzerinden siyaset üretememesine sebep olmaktadır.

Açılım denen saçmalıktan iktidar kadar muhalefette sorumludur.

Bugün hala özellikle muhalefet partilerinin umut olmamasının ana sebebi ülke gündemini yakalayamamış olmalarındandır. Buda ülkemiz açısından onarılamaz problemler doğurmaktadır.

Türkiye bugün yaşadığımız tüm olumsuzlukları bozabilir. Burada şifreli söz tüm ülkeyi birlik beraberlik içinde hareket ettirecek özveriyi gösterecek siyasi duruşlardır.

İktidar partisi de, muhalefetteki partilerde bu gerçekliği iyi anlamalılar.

Devlet yoksa, ülke yoksa millet yok, parti yok, insan yok…

Kalın sağlıcakla…

YORUM EKLE