Gündemden Parça Parça…

 Gündem artık günlük değil nerede ise saatlik değişir oldu!
 
Bu gündem değişikliği hızı karşısında bir yazı yazalım derken bir başka gündemi ıskalıyoruz!
 
Bugünkü yazımda gündemden parça parça hatırlatmalar yapmak istedim.
 
Rusya Suriye’den Ana Kuvvetlerini Çekebileceğini Açıkladı
 
Rusya Devlet Başkanı Putin Suriye’deki ana kuvvetlerini çekeceğini açıkladı ve devam etti Lazkiye liman şehrindeki hava kuvvetlerimizin bir kısmını muhafaza edeceğiz. Gerektiği taktirde birkaç saat içinde Suriye’ye dönebiliriz.
 
Putin’nin bu geri çekilme açıklamasının doğrudan Cenevre toplantısı ile bağlantılı olduğu ve ABD ile mutabakat çerçevesinde yapıldığını söylemek için “Stratejik Derinlik” kitabının yazarı olmaya gerek yok sanırım!
 
PYD/PKK Suriye’nin Kuzeyinde Türk Sınırında Konfederasyon İlanı Yaptı
 
PYD Haseke’nin kuzeyinde Rümeylan’da düzenlediği 2 günlük toplantı sonrasında Suriye’nin Kuzeyinde federasyon ilan etti. Söz konusu karar terör örgütünün kontrolünde olan Afrin, Ayn-el-Arap ve Haseke kantonlarından katılan yaklaşık 150 delegasyon ile alındı.
 
Suriyeli muhaliflerin kurduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) ile hareket eden Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ise PYD'nin dayattığı "kanton" sistemini kabul etmedikleri için toplantıya katılmadı.
 
Türkiye’nin 13 yıldır dış politikasını yürütürken PYD terör örgütünün başı Salih Müslim’i Türkiye’de misafir edenler, “Ortadoğu’da bizden habersiz yaprak kımıldamaz” diyenler Türkiye’nin Suriye sınırındaki bu oldubitti’ye ne diyecekler izleyip göreceğiz.
 
Başkanlık Sistemi Tartışmalarının Gölgesi Altında Milletvekili Dokunulmazlıklarının Kaldırılması Tartışması
 
7 Haziran seçimlerinden önce Cumhurbaşkanından, STK’lara, siyasi parti sözcülerinden Akademik çevrelere kadar koro halinde seslendirilen “Başkanlık Sistemi” 7 Haziran seçimlerinde Türk Milleti’nin, ERDOĞAN’ın “Tek Adamlık” inadına karşı AKP’nin 13 yıllık tek başına iktidarına son vermesi üzerine aynı çözüm(ihanet) süreci gibi buzdolabına kaldırılmıştı.
 
1 Kasım seçimleri öncesi meydana gelen Ankara Gar patlaması ile Türk insanı “Güvenlik Endişesi” ile tehdit edilmiş ve AKP’nin tekrar tek başına iktidar olması sağlanmıştır.
 
Ülkenin Başbakanı Bu patlama ile oylarımız 5 puan arttı” deme aymazlığını gösterebilmiştir.
 
Tabi ki 7 Haziran seçimlerinde Türk Milletinin fırsat verdiği muhalefetin gündemi sevk ve idare edememesini de söylemeden geçmeyiz!
 
1 Kasım seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanı ve AKP çevreleri “Çözüm Sürecini buzdolabından çıkarttık” demişleridir. Buzdolabından çıkartılan ihanet sürecinin sonuçları bugün herkesin malumudur!
 
Gelelim Milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması restinin arka planına!
 
Cumhurbaşkanı ve AKP Anayasa Değişikliği Komisyonu ve Referandum aşamalarından hedefine ulaşamayacağını anlamıştır. Elindeki son koz erken seçimdir!
 
HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile başlatılan tartışmalar bütün milletvekillerinin dokunulmazlıkları noktasına taşınmıştır!
 
Kulağa hoş gelen bu tartışma ile Anayasa ve seçim kanunundaki ilgili maddeler çalıştırılarak bir ara seçim ya da erken seçim yolunun açılmasının planlanıp planlanmadığının siyaseten ve kanuni düzenlemeler yönünden dikkate alınması gerekmektedir!
 
“Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer” (TÜRK ATASÖZÜ)
YORUM EKLE