TSK'da bir ilk!

Van Erciş’e bağlı Kırgız Türklerinin yaşadığı ve PKK'nın giremediği korucu köyü Ulupamirli'den 4 genç, Kara Harp Okulu’ndan teğmen rütbesiyle mezun oldu.

TSK'da bir ilk!

PKK'nın yıllardır giremediği tek köy olan Van'ın Erciş ilçesine bağlı Ulupamirli köyünün Kırgız Türkleri, TSK'ya ilk kez teğmen verdi. Teğmen rütbesiyle Kara Harp Okulu’ndan mezun olan korucu çocukları İbrahim Ulu, Ramazan Erol, Aykut Yiğit ve Manas Sancaktar, Türkiye’nin güvenliği için vatanın farklı bölgelerinde görev yapacak.

TERÖRLE MÜCADELENİN SEMBOLÜ

Van’a 132, Erciş’e ise 32 km uzaklıkta bulunan Ulupamir, terörle mücadele de sembol olmuş bir köy. Bölgede PKK’nın giremediği tek köy olarak biliniyor. Pamir Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Cemşit Horasan, Ulupamir’in 36 yılda 6 şehit verdiğini belirtiyor: "Yurdun dört bir tarafına dağılmış olanları da sayarsak toplam 4 bin Ulupamirli var. Türkiye’ye geldiğimiz 1982’den beri geçen 36 yıllık süreçte 2 er ve 4 güvenlik korucusu olmak üzere 6 şehit verdik. Ancak vatanımızı korumaktan vazgeçmeyeceğiz."

MEHMETÇİK İÇİN KAMPANYA

Ulupamir köyü, Suriye’nin Afrin bölgesine yönelik Zeytin Dalı Harekatı’nda görevli Mehmetçik’e destek olmak için anlamlı bir kampanya gerçekleştirdi. Mehmetçik için seferber olan köy halkı, topladığı 23 bin lirayı Mehmetçik Vakfı’na bağışladı.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER