Son dakika: ABD'den Türkiye açıklaması: Diyaloğun önemine güveniyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Diyaloğun önemine güveniyoruz." denildi. Çavuşoğlu, Pompeo görüşmesine de değinen ABD Dışişleri Sözcüsü, "Görüşme önemli bir işaret" ifadesini kullandı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal öncülüğünde bir heyet ABD'de görüşmeler gerçekleştirmek için yola çıkmıştı. Heyetin ilk görüşmesi yarın sabah...

Son dakika: ABD'den Türkiye açıklaması: Diyaloğun önemine güveniyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, İzmir'de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla ev hapsinde bulunan ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ABD Dışişleri Sözcüsü haftalık basın toplantısını gerçekleştirdi. Türkiye ile ABD arasında yaşanan sorunlarla ilgili soruya yanıtlayan Heather Nauert, "Diyaloğun önemine güveniyoruz." dedi.

Nauert, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve mevkiidaşı Pompeo arasında bugün gerçekleşen telefon görüşmesini de değerlendirdi, "Önemli bir işaret" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasındaki görüşmeye atıf yapan Nauert, "Telefon görüşmesi yapmış olmak önemli bir işaret. Sohbet etmiş olmaları kesinlikle zarar vermez, biz bu yüzden diyaloğun önemine güveniyoruz." ifadesini kullandı.

Türkiye ile ABD arasında bir anlaşmaya varılıp varılmadığı hakkındaki bir soruya ise Nauert, "Eğer bir anlaşmaya varılmış olsaydı Papaz Brunson ve diğer Amerikalılar burada, evlerinde olurlardı." şeklinde yanıt verdi.

Brunson konusunda "çok gayret gösterdiklerini" belirten Nauert, Türk ve ABD'li heyetler arasında Washington'da yapılması beklenen görüşme hakkında bilgi vermekten kaçındı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 23:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER