Rahip Brunson'a tahliye !

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson 4. kez hakim karşısına çıktı. Andrew Craig Brunson, İzmir 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edildi. Hakkındaki ev hapsi kararı ve yurt dışı yasağı da kaldırıldı. Brunson, yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi.

Rahip Brunson'a tahliye !

25 Temmuz'dan itibaren ev hapsinde tutulan ve Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan papaz Brunson İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davasının 4. duruşmasında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edildi.

SON DAKİKA: RAHİP BRUNSON SERBEST

Rahip Brunson hakkındaki ev hapsi kararı ve yurt dışı yasağı da kaldırıldı. Brunson, yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından Alsancak'taki evinden saat 05.30 sıralarında yoğun güvenlik önlemi ile alınan Brunson, duruşmanın yapılacağı İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna getirildi. Brunson'ın yargılandığı davayı izlemek üzere ABD Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier da duruşma salonuna geldi. Uluslararası medya mensupları ve bazı diplomatların da takip ettiği duruşma için yoğun güvenlik önlemleri alındı.

SON DAKİKA: SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI

Savcı esas hakkındaki mütalaasını verdi. Brunson için adli kontrol kararlarının kaldırılmasını ve örgüt üyeliğinden 10 yıla kadar hapsini talep etti. Rahip Brunson’a alt sınırdan ceza verilirse tahliye olacak. Mahkeme, savcı mütalaasının ardından karar için davaya ara verdi.

BRUNSON'DAN İLK AÇIKLAMA

Davada söz alan Brunson beraatini isteyerek "Türkiye'yi seviyorum, masumum" ifadesini kullandı.

"MAHKEMENİN KARARINA GÜVENELİM"

Rahip Brunson davası hakkında konuşan Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Yılmaz "Mahkemenin kararına güvenelim, izleyelim. En adil sonuca onlar varacaktır" dedi.

TANIKLAR İFADELERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Duruşmada ilk olarak ifade veren engelli paralimpik milli tenisçi Büşra Fatma Ün, Tekerlekli Sandalye Tenis Milli Takımı Menajeri Diana Fowler ve onun eşinin Brunson´un rahipliğini yaptığı kiliseye gittiklerini söyleyerek, “Andrew Craig Brunson´u tanımıyorum. Eski tenis milli takımındaki menajerimiz ve doktor olan eşinin o kiliseye gittiğini biliyorum” dedi.

Mahkeme başkanının menajerinin doktor olan eşinin Suriye ve Güneydoğu´dan gelen yaralı PKK´lıları tedavi ettiği iddiası hakkında bir bilgisinin olup olmadığını sorduğu Ün, “Bu konuda bilgim yok ama kendisinin özel bir hastanede doktorluk yaptığını biliyorum” dedi. Tanık Ün´den sonra söz alan Andrew Craig Brunson, “Benim PKK´lılarla bir bağlantım yok ve hiçbir zaman olmadı. Söz konusu doktora yaralı da götürmedim. PKK´lılarla hiç tanışmadım. Böyle bir şey de mümkün değildir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER