İstanbul'daki 3. Havalimanı açılışı bugün!

Türkiye ve İstanbul’u dünya havacılık sektöründe liderliğe taşıyacak 'İstanbul Yeni Havalimanı' bugün açılıyor. Havalimanı, kapasitesinden altyapısına, güvenlik sisteminden mimarisine pek çok alanda dünyaya örnek olacak. İlk bölümü bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılacak havalimanı tam kapasiteye ulaştığında yıllık 200 milyon yolcuya ev sahipliği yapacak. Havalimanında günde 2 bin uçak iniş ve kalkış yapabilecek.

İstanbul'daki 3. Havalimanı açılışı bugün!

İstanbul yeni havalimanının resmi açılış töreni bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek. Yeni havalimanının ilk etabı ile Çukurova Havalimanı’nın hizmete açılmasıyla Türkiye uluslararası hava trafiğinde önemli bir aktarma merkezi olacak.İstanbul yeni havalimanının resmi açılış töreni bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek. Yeni havalimanının ilk etabı ile Çukurova Havalimanı’nın hizmete açılmasıyla Türkiye uluslararası hava trafiğinde önemli bir aktarma merkezi olacak.Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan "2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı"nda lojistik ve ulaştırmayla ilgili hedeflere de yer verildi.Buna göre, Türkiye'nin lojistik alanındaki doğal avantajından en iyi şekilde faydalanılması ve yük taşımacılığında kombine taşımacılık uygulamalarının geliştirilmesi ile uluslararası ticaretin kolaylaştırılması, ülkenin rekabet gücünün arttırılması temel amaç olarak belirlendi.

HAVA TRAFİĞİNDE MERKEZ

Programda, 2019'da gerçekleştirilmesi hedeflenen iş ve işlemlere göre, yük trafiğine hizmet edecek şekilde doğru yer ve ölçekte liman kapasiteleri geliştirilecek. Doğu Akdeniz ve Ege'de büyük ölçekli ana konteyner limanı ve tersane inşa edilmesi yönünde çalışmalara başlanacak, bu yapıların geri sahalarındaki şehirleşme baskısı mevzuat düzenlemeleri ile kontrol altına alınacak.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER