İstanbul Sancaktepe'de helikopter düştü! Şehit askerler var

İstanbul Sancaktepe'de askeri helikopter düştü. 4 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı. Sancaktepe'de düşen helikopterin eğitim uçuşu için kalktığı öğrenildi. Feci kazayla ilgili ilk açıklama İstanbul Valisi'nden açıklama gelirken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da bölgeye giderek incelemelerde bulundu ve kazaya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Son dakika haberine göre, Milli Savunma Bakanlığı'ndan da kazayla ilgili yazılı açıklama geldi.

İstanbul Sancaktepe'de helikopter düştü! Şehit askerler var

İstanbul Sancaktepe'de topçular caddesi Fırtına sokaktaki 4 katlı binanın çatısına çarpan askeri helikopter, sokağa düştü.

İki apartmanın arasına düşen helikopterde bulunan 4 asker şehit oldu. Kazada yaralanan bir asker hastaneye kaldırıldı.

Bölgeye çok sayıda polis ekibi ve sağlık ekibi sevk edildi. Ekiplerin olay yerindeki çalışmaları sürüyor.

Sancaktepe'de düşen UH-1 tipi askeri helikopterin eğitim uçuşu için Samandra'dan saat 10:32'de havalandığı ve yine Samandıra'ya iniş yapacağı öğrenildi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR'DAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Akar, 10.30'da kalktığını belirttiği helikopterin düştüğü bölgede yaptığı incelemelerin ardından gazetecilere şu açıklamayı yaptı:

"Sabah saat 10.32'de eğitim amacıyla kalkan helikopterimizde iki subay, iki astsubay ve bir uzman çavuşumuz eğitim faaliyetine başlamışlardır. Maalesef saat 11.02'de helikopterle irtibat kesilmiştir. Daha sonra da gördüğünüz gibi bu kazanın meydana geldiği görülmüştür. Bu kaza sonunda iki kahraman subayımız, iki kahraman astsubayımız şehit olmuşlardır.

Şu anda uzman çavuşumuz yoğun bakımda, ameliyatı yapılmaktadır. Bununla ilgili sağlık personeli, doktorlar gerekli kararı verdiler. Gerekirse ikinci ameliyat için hazırlıkları sürdürmektedirler.

Bu kahraman pilotlarımız, şu anda bilemediğimiz bir sebepten dolayı acil iniş gerçekleştirme çabasına girmişlerdir. Ve bunu da gördüğünüz gibi hiç kimseye zarar vermeden gerçekleştirmek için anlaşılıyor ki büyük çaba göstermişler ve bunu da bir ölçüde sağlamışlardır. Havaalanına çok yakın olmalarına rağmen maalesef havaalanına ulaşmaları mümkün olmamıştır. İncelemeler başlatılmış, hem adli hem idari soruşturma sürmekte. İlgili makamlar çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu çerçevede biz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, ameliyathanedeki arkadaşımıza da acil şifalar diliyorum."

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN YAZILI AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı, İstanbul Sancaktepe bölgesinde düşen askeri helikopterin, bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğradığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, UH-1 tipi helikopterin, İstanbul’da bulunan Kara Havacılık Alay Komutanlığından saat 10.30 sıralarında eğitim amacıyla kalkış yaptığı belirtilerek şöyle denildi:

"UH-1 tipi helikopter, henüz bilinmeyen bir nedenle Sancaktepe bölgesinde kaza kırıma uğramıştır. Söz konusu kazada 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 1 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Kazanın sebepleri teknik ekip tarafından yapılacak inceleme sonrasında belirlenecektir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve asil milletimize başsağlığı ve sabır, tedavisi devam eden yaralımıza acil şifalar dileriz."

BELEDİYE BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem kazayla ilgili şunları söyledi:

Burada kara havacılık alayı var. Eğitim uçuşları yapılıyor. Askeri alana yakın bir alanda, bir apartmanın yan bahçesine helikopter düşüyor. Şehitlerimiz var, yaralılar var.

İSTANBUL VALİSİ: BİLİNMEYEN SEBEPTEN DOLAYI DÜŞMÜŞTÜR

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise yaptığı açıklamada "Samandıra'da eğitim uçuşu yapan askeri helikopterimiz bilinemeyen sebepten dolayı düşmüştür. 4 şehidimiz, 1 yaralımız var" ifadelerini kullandı.

Sancaktepe’ye askeri helikopterin düşmesi sonucu 4 askerin şehit olmasına ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER