İsrail'den açıklama 'üzgünüz ama sorumlusu biz değiliz'

İsrail 14 askeri personeliyle birlikte düşürülen Rus uçağına ilişkin özür diledi ve kayıplar için pişmanlıklarını ifade etti. Ancak uçağın düşürülmesinden İran, Esad ve Hizbullah'ı sorumlu tuttu.

İsrail'den açıklama 'üzgünüz ama sorumlusu biz değiliz'

Rus uçağının 14 mürettebatıyla Akdeniz'de düşmesinin ardından Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun İsrailli mevkidaşı Avigdor Liberman'la yaptığı telefon görüşmesinde sorumlunun İsrail olduğunu söylemesinin ardından İsrail ordusundan açıklama geldi.

İsrail ordusu, jetlerin Rus jeti düşürüldüğünde kendi topraklarına dönmüş olduğunu söyledi.

Kayıplar için Ruslara taziyelerini sunan ve pişmanlıklarını ileten İsrail ordusu uçağın düşürülmesinden İran, Esad ve Hizbullah'ı sorumlu tuttu.

Rusya Savunma Bakanlığı, İl-20 model Rus askeri uçağının Akdeniz üzerinde radardan kaybolduğunu duyurmuştu ve uçağın Suriye Rejimi tarafından vurulduğunu açıklamıştı. Ancak tüm sorumluluğun İsrail'e ait olduğunu söyleyen Rusya, İsrailli pilotların uçağı Suriye hava savunma sisteminin bulunduğu bölgeye sürükleyip kalkan olarak kullandığı için vurulduğunu açıklamıştı.

Olayın ardından İsrail'in Rusya büyükelçisi çağrılmıştı. Daha sonra Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin ve İsrailli mevkidaşı Netanyahu'nunkonuyla ilgili görüşeceği belirtildi.

RUSYA'DAN TEPKİ

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, dün Hmeymim üssü yakınlarında 14 askerle birlikte radardan kaybolan İl-20 tipi uçağının Suriye ordusunun S-200 savunma sisteminden fırlatılan bir füzeyle vurulduğu belirtildi. Açıklamaya göre İsrailli pilotlar uçağı Suriye hava savunma sisteminin bulunduğu bölgeye sürükleyip kalkan olarak kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, dün Suriye’de kaybolan İl-20 uçağıyla ilgili açıklamalar yaptı. "İl-20 uçağımız S-200 sistemi tarafından vuruldu" ifadesini kullanan Konaşenkov, uçağın İsrailli pilotların sorumsuzluğu yüzünden düştüğünü ifade etti.

'DÜŞMANCA BİR PROVOKASYON'

Konaşenkov "İsrail tarafından yapılan bu provokasyonu düşmanca olarak nitelendiriyoruz. İsrail askerlerinin sorumsuz davranışı yüzünden 15 Rus askeri öldü. Bu kesinlikle Rusya-İsrail ilişkilerinin ruhuna aykırı" dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı, içinde 14 asker bulunan İl-20 model Rus askeri uçağının Akdeniz üzerinde radardan çıktığını bildirerek, "Uçak, İsrail'e ait 4 F-16 uçağının Lazkiye saldırısı sırasında kayboldu" açıklamasını yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, içinde 14 asker bulunan Rus İl-20 askeri uçağının, Rusya'nın Suriye'deki Hmeymim üssüne dönüşü sırasında Akdeniz üzerinde radardan çıktığı bildirildi.

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Hmeymim üssü yakınlarında 14 askerle birlikte radardan kaybolan İl-20 tipi uçağının düşürülmesinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Soçi'deki zrive sonucunda yaptıkları Suriye konulu anlaşmaları etkilemeyeceğini belirtti. Peskov ayrıca durumu değerlendirip kısa sürede açıklama yapacaklarını duyurdu.

İSRAİL VE FRANSA SALDIRIRKEN KAYBOLDU

Uçağın, İsrail'e ait dört F-16 savaş uçağının Suriye'nin Lazkiye kentine gerçekleştirdiği saldırı sırasında kaybolduğu belirtilen açıklamada, Akdeniz'de bulunan Fransa'ya ait bir fırkateynden bölgeye yönelik füze saldırısı yapıldığının da tespit edildiği öne sürüldü.

Açıklamada, söz konusu uçaktaki Rus askerlerinin akıbetine ilişkin henüz herhangi bir bilgiye ulaşılamadığı bilgisi de paylaşıldı.

DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI

Öte yandan Rusya, İsrail Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

FRANSA'DAN YANIT

Reuters'e konuşan Fransız askeri kaynak Rus uçağının kaybolmasında Fransa'nın hiçbir bağlantısı olmadığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER