Evi yıkılan her vatandaşa bir daire verilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, İzmir depreminde evi yıkılan her vatandaşa bir daire verileceğini açıkladı.

Evi yıkılan her vatandaşa bir daire verilecek

İzmirde meydana gelen deprem sonrası şehir genelinde 75 bin 934 bina incelendi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 6.9 büyüklüğündeki depremin en çok etkilediği ilçe olan Bayraklı’da hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.

Bakan Kurum “Şu an için acil ağır hasarlı bina sayımız 342 oldu. Bağımsız bölüm sayısı da 4 bin 350'ye ulaştı. Az hasarlı 3 bin 660 binamız, orta hasarlı 383 binamız şu an için tespit edildi” dedi. Yapılacak yeni konutlarla ilgili açıklamalarda bulunan Kurum, şunları söyledi:

– İzmirli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını gidermek için şu an için 38 milyon TL kaynak aktarıldı Bakanlıklarımızca.

– Orta hasarlı binalarımız için de ev sahiplerimize 5 bin TL, kiracılara da 2 bin 500 TL taşınma ve kira yardımı ödemeleri her gün tespitler bittikçe vatandaşlarımızın hesabına yatıyor. 

– 5 bin konut projelendiriliyor. 2 bini enkaz ve enkaz alanları yakınında, 3 bini de rezerv alanda projelendiriyoruz. Evi yıkılan her vatandaşa zemin+5 kat / 2+1 dairelerden birer tane vereceğiz.

Fazla dairesi olanlara da rezerv alandan karşılamak suretiyle bir çözüm sunmuş olacağız. Bir yıl içinde tamamlanacak şekilde projelerimiz yürütülüyor. AFAD'dan hak sahibi olan vatandaşlarımız, iki yıl ödemesiz, 18 yıl 0 faizle ödeyecekler. 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2020, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER