Ekonomik saldırıların sebebi yanlış anlaşılma mı?

İngiliz basını, ABD ile Türkiye arasında yaşanan krize bir yanlış anlaşılmanın neden olduğunu aktardı. İddiaya göre Başkan Erdoğan ile Trump arasında yapılan Ebru Özkan ve Pastör Brunson ile ilgili görüşmede yanlış anlaşılma oldu.

Ekonomik saldırıların sebebi yanlış anlaşılma mı?

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, iddialarını ismini vermediği, Ankara'ya yakın bir kaynağa dayandıran İngiliz Guardian gazetesi Orta Doğu muhabiri Martin Chulov, Türkiye Cumhurbaşkanı ve ABD Başkanı arasında, İsrail'de tutuklanan Türk vatandaşı Ebru Özkan ve rahip Andrew Brunson'la ilgili bir görüşmede yanlış anlaşılma yaşandığını aktardı.
Ankara'daki karar mercileriyle yakın ilişkileri bulunan Türk gözlemci, Trump ve Erdoğan arasındaki konuşmanın ABD Başkanı tarafından yanlış anlaşıldığını söyledi.

"GÖRÜŞMEDE SADECE TRUMP,ERDOĞAN VE ÇEVİRMEN VARDI"

Chulov'un kaynağına göre, "Trump, Özkan'ın serbest bırakılması için İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu ikna etmesi ardından, Türk mevkidaşının Brunson'ı hemen serbest bırakacağına dair bir anlaşma sağladığına inandı.

Erdoğan ise bunun yerine Brunson'ın serbest bırakılmadan önce ev hapsine alınmasını onayladığını düşündü. Brunson 25 Temmuz'da ev hapsine alındı". Gizli kaynağa göre,görüşmede sadece Erdoğan, Trump ve bir çevirmen vardı.

"Bu kaynak, Guardian'a 'Bu görüşme NATO Zirvesi sırasında gerçekleşti' dedi ve ekledi:

"Erdoğan, Trump'tan İsrail'de hapiste bulunan kadınla ilgili yardım istedi. Görüşmede sadece ikisi ve bir çevirmen vardı. Trump, 'Önce pastörle ilgili ilgi bekliyorum' dedi.
"Erdoğan 'Tamam' dediğinde 'Bunun üzerinde çalışıyoruz' demek istedi. Daha sonra ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ara seçimleri hesaba katması nedeniyle işleri karıştırdı."
Haberde Brunson'un serbest bırakılmasının Trump'ı destekleyen evanjelistler için çok önemli olduğu, Pence'in meseleyi bu açıdan ele aldığı, Pence ve evanjelistlerin, Brunson'un inançları nedeniyle tutuklandığını öne sürdüğü belirtildi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2018, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER