Doğum Günün Kutlu Olsun EFENDİM

Bu gün, insanlığa inen son peygamber Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)'in doğum günü.

Doğum Günün Kutlu Olsun EFENDİM

Mevlid Kandili ya da Veladet Kandili, İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah'ın doğum gecesi ve aynı zamanda hicri rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir.

Diyanet “2020 Mevlid Kandili ne zaman?” sorusunu dini günler takvimi üzerinden yanıtlamıştı. Rebiülevvel ayının 12. gününde idrak edilecek olan kandil kapsamında birçok kişi günü ibadet ederek geçirecek. Peki, bu yıl Mevlid Kandili hangi tarihte ve dini gün olan Mevlid Kandili nedir?

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini günler takvimi içerisinde yer alan bilgilere göre 2020 yılında Mevlid Kandili 28 Ekim 2020 Çarşamba günü yani bu gece idrak edilecek. Bu gün aynı zamanda Rebiülevvel ayının 12. günü olacak.

MEVLİD KANDİLİ NEDİR?

Diyanet’in kandille ilgili verdiği bilgiler şöyle: Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER