CHP'den beklenen açıklama geldi. Kaç imza var?

CHP'den kurultay için toplanan imzalarla ilgili son dakika açıklama geldi. Yapılan açıklamada 569 imza toplandığı belirtildi, 'kurultay yok' denildi. CHP'de 24 Haziran seçimleri sonrası kurultay yapılmasını isteyen parti içi muhalifler delegelerden imza toplayarak Genel Merkez'e teslim etmişti. Muhalifler kurultay için yeterli sayıya ulaşamadı. Kurultay için 622 imzanın toplanması gerekiyordu.

CHP'den beklenen açıklama geldi. Kaç imza var?

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) kurultay kararını verdi. Herkesin beklediği kurultay kararı açıklandı. CHP yönetimi muhaliflerin olağanüstü kurultay talebiyle 2 Ağustos Perşembe günü Genel Merkeze teslim ettiği imzalarla ilgili son sözünü söyledi kurultay olmayacak. Muhalifler 569 imza toplayabildi. Kurultay için yeterli sayı 622 olması gerekiyordu.

CHP'de 24 Haziran seçimleri sonrası kurultay yapılmasını isteyen parti içi muhalifler delegelerden imza toplayarak Genel Merkez'e teslim etmişti. Partiden yapılan açıklamada imza sayısının kurultay için yeterli olmadığı belirtilmiş, kurultay için ıslak imzaların teslim edilme süresi de bugün dolmuştu.

Yazı işleri birimine teslim edilen belgeleri tek tek inceleyen parti avukatları, "mükerrer imzalar, parti üyeliği sona erenler ve imzalarını geri çekenler" üzerinde durdu.

AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Avukatlar çalışmalarını tamamlarken detaylı bir açıklama bekleniyor. CHP'nin toplam 1242 kurultay delegesi bulunuyor. Seçimli olağanüstü kurultay toplanabilmesi için salt çoğunluk olan 622 delegenin imzası gerekiyordu. " CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek daha önce yaptığı açıklamada imza verenlerin sayısının 605 olduğunu söylemişti. İnceleme sonucunda resmi rakam 569 olarak duyuruldu.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2018, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER