Bakan açıkladı: Türkiye ve Çin ortak oluyor

Türkiye 3. nükleer santral için düğmeye bastı. Türkiye'de yapılacak 3. santralle ilgili detayları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açıkladı. Konuyla ilgili son dakika açıklama yapan Dönmez, nükleer santralde, Akkuyu ve Sinop'tan sonra üçüncü projenin Trakya'da olacağını ve bu santralin Çin'le yapacağını da söyledi.

Bakan açıkladı: Türkiye ve Çin ortak oluyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. A Haber'de gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulununan  Fatih Dönmez, ABD'nin İran'a yaptırım kararıyla ilgili olarak, "Tek taraflı bir karar, meşru bir ticaret yapıyoruz" dedi. Fatih Dönmez, Nükleer santralde, Akkuyu ve Sinop'tan sonra üçüncü projenin Trakya'da olacağını kaydetti. Dönmez, "Trakya'daki santrali Çin'le yapacağız" dedi.

Fatih Dönmez, Nükleer santralde ise Akkuyu ve Sinop'tan sonra üçüncü projenin Trakya'da olacağını kayderken "Trakya'daki santrali Çin'le yapacağız" dedi.

"MEŞRU BİR TİCARET YAPIYORUZ"

Fatih Dönmez, ABD'nin İran'a yaptırım kararıyla ilgili olarak, "tek taraflı bir karar, meşru bir ticaret yapıyoruz" dedi. Dönmez, Akdeniz'de doğalgaz arama çalışmasıyla ilgili, "Gemimiz ilk sondajı birkaç ay içinde yapacak" diye konuştu.

"TRAKYA'DAKİ SANTRAL ÇİN'LE BİRLİKTE YAPILACAK"

Fatih Dönmez, Nükleer santralde, Akkuyu ve Sinop'tan sonra üçüncü projenin Trakya'da olacağını kaydetti. Dönmez, "Trakya'daki santrali Çin'le yapacağız" dedİ?. Dönmez, Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin tamamlanması konusunda bir gecikme öngörülmediğini belirterek, Enerji verimliliği ve tasaruffuyla ilgili bazı tasarruflarla yüzde 40 az ödenebileceğini söyledi.

"DÜNYANIN EN BÜYÜK GÜNEŞ ÜRETİM SANTRALİ İNŞA EDECEĞİZ"

Dönmez, "Konya Karapınar'da dünyanın en büyük güneş üretim santralini inşa edeceğiz. Sadece santral değil, kullanılacak ekipmanlar da Türkiye'de üretilecek. Fabrika yaptırımlarımız da var. Biz bir taraftan yerli kaynaklara yöneliyoruz, hem de yerli teknolojinin üretilmesini amaçlıyoruz. Türkiye'de büyük bir pazar var. Deniz üzerinde rüzgar santralleri kuracağız."

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER