Süveyş Kanalı mayıs ayında para bastı

Muhalefet Cephesi seçim vaadi olarak Kanal İstanbul projesini iptal edeceğini açıkladı, ancak Mısır'da bulunan muadili Süveyş Kanalı ülkenin kasasına mayıs ayında 500 milyon dolardan gelir getirdi.

Süveyş Kanalı mayıs ayında para bastı
 24 Haziran seçimlerine bir hafta kaldı. Halk, yeni yönetimini belirlemek için sandık başına gidecek. Sandıklardan çıkacak sonuca en büyük etkiyi, adayların vaatleri oluşturuyor. Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı recep Tayyip Erdoğan en önemli vaatlerinden biri olarak Kanal İstanbul'u öne çıkartırken, muhalif cephe ise Kanal İstanbul projesini askıya almanın peşinde.

Her ne kadar proje aşamasında olsa da Kanal İstanbul Türkiye ekonomisine ciddi bir gelir kapısı olacağı biliniyor. Bunun en önemli göstergesi ise Kızıldeniz ile Akdeniz'i birbirine bağlayan Süveyş Kanalı.

Süveyş Kanalı mayıs ayında para bastı

MAYIS AYINDA 509 MİLYON DOLAR

1869 yılında Akdeniz ile Kızıldeniz arasındaki transit trafik için açılan Süveyş Kanalı 149 yıldır bölge için kilit role sahip bir geçiş güzergahı konumunda. Günlük en az 50 geminin geçişinin sağlandığı hat, bu yılın mayıs ayında tam 509, 13 milyon dolar para kazandırdı.

Ülke ekonomisine direkt olarak sıcak para sokan bu güzergah, ülkenin en önemli gelir kapılarından biri.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2018, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER