Galatasaray'ın mali bağımsızlık projesi

Galatasaray Spor Kulübü 22 Ekim 2016 Cumartesi günü belki de tarihinin en önemli kongresini yapacak. Göreve geldiği günden bugüne her konuda acımasızca eleştirilen fakat attığı adımlarla, yaptığı transferlerle, sponsorluk sözleşmeleriyle ve kazandığı kupalarla çok önemli işlere imza atan Galatasaray Başkanı Sayın Dursun Özbek kulüp açısından çok önemli bir projeyi hayata geçirmek adına yetki almak için genel kurula gidiyor. Bu konuyu sadece Galatasaray değil Türk sporu açısından da çok önemli gördüğüm için değerlendirmek ve görüşlerimi paylaşmak istedim. 

Peki nedir bu tarihi genel kurulda görüşülecek olan hemen aktarayım. Başkan Dursun Özbek, Riva ve Florya’ da ki arazilerin üzerine bir proje yapılması konusunda Emlak Konut ile ön protokol imzaladı. Eğer genel kuruldan yetki çıkarsa Galatasaray ve Emlak Konut ortaklığı ile Riva ve Florya’ da ki arazilere Villa ve Lüx dairelerden oluşan büyük bir inşaat yatırımı yapılacak. Ve bu yatırımla birlikte Galatasaray yakın, orta ve uzun vade de en az 600 Milyon Dolarlık bir gelir elde edecek. 

Bu gelir sayesinde bütün banka borçlarını sıfırlayacak. Her yıl bankalara sadece faiz olarak ödediği 40 milyon dolara yakın para kasasında kalacak. Artık A takıma yetmeyen Florya Metin Oktay tesislerinin yerine en az üç katı büyüklükte çok daha modern standartlarda olan ve Aslantepe’ de ki Stadyuma daha yakın bir antrenman tesislerinin sahibi olacak.

Sözün özü bu proje hayata geçerse Galatasaray mali bağımsızlığını ilan etmiş olacak. Bu projenin yanı sıra Mecidiyeköy’ de ki otel bittiğinde yıllık 5-10 milyon dolar gibi bir kira geliri de oradan kulüp kasasına girecek.   

1970’ li yıllarda dönemin Galatasaray Başkan’ ı Sayın Selahattin Beyazıt çok önemli bir iş yaparak Riva ‘ da bulunan bahse konu araziyi Galatasaray kulübünün mülkü yapmış. Geçen zaman içerisinde Galatasaray eski Başkan’ ı Sayın Adnan Polat bu arazinin imarını çıkarmış ve arazinin değerine değer katmış.  

Ben bu projeye karşı çıkan Galatasaray’ lı dostlarımı anlamakta güçlük çekiyorum. Sayın Dursun Özbek, televizyonlarda, toplantılarda her şeyi çok açık ve net anlatıyor. Şahsi görüşüm Sayın Selahattin Beyazıt bu araziyi Galatasaray tarım ve hayvancılık yapsın diye almadığı ve ilerde bir şekilde Galatasaray’ a katkı sağlasın diye aldığı yönündedir.  
YORUM EKLE